Odyssey 21: Extrémny elektrický offroad pre šampionát Extreme E

1

Predstavený bol prototyp unikátneho elektromobilu Odyssey 21, ktorý bude jazdiť extrémne náročné preteky šampionátu Extreme E. Jeho ústredným motívom je heslo „závod pre planétu“. Preteky sa pritom budú jazdiť na miestach ako Arktída, Himaláje, Sahara či Amazonský prales, ktorých sa dotýkajú klimatické zmeny.

Šampionát elektrických SUV, resp. skôr offroadov Extreme E zavedie tímy a ich jazdcov do najnehostinnejších oblastí našej planéty. Má byť pritom nápomocný pri šírení povedomia o klimatických zmenách a elektromobilite, ako aj v rámci podpory rozvoja technológií elektrických vozidiel.

Skúsenosti z Formuly E

Šampionát Extreme E bol po prvýkrát predstavený v minulom roku. Stojí za ním pritom aj zakladateľ úspešného seriálu elektrických monopostov – Formula E, Alejandro Agag. Takže očakávania sú veľké.

Atraktívne oblasti

Keďže závody šampionátu sa budú odohrávať v extrémne náročných a atraktívnych oblastiach ako Arktída, Himaláje, Sahara, Amazonský prales a na ostrove v Indickom oceáne, pretekárskym náradím musí extrémne odolný a výkonný elektromobil.

Elektromobil do najnáročnejších podmienok

Na štart pretekov sa postaví plne elektrický offroad s názvom Odyssey 21, ktorý bude disponovať veľkým výkonom (400 kW / 550 hp). Vďaka tomu zrýchli tento nemalý 1 650-kilogramový elektromobil z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Veľký pritom nie je len výkon, ale aj svetlá výška, šírka (2,3 m) a kolesá s terénnymi pneumatikami od Continentalu.

Tento prototyp pritom postavila francúzska spoločnosť Spark Racing Technology, ktorá vyrobila aj 2.generáciu monopostov pre Formulu E. Dodávateľom nešpecifikovaných batérií zas bude Williams Advanced Engineering, ktorý sa postaral o batérie pre Formulu E 1. generácie.

Kvôli náročnému terénu a bezpečnosti jazdcov bude elektromobil Odyssey 21 vybavený rúrkovým rámom z oceľovej zliatiny vystuženej nióbom a bezpečnostnou klietkou.

Prvá sezóna má odštartovať v januári 2021, a to pretekom v Arktíde. V rámci šampionátu bude jazdiť 12 vozidiel. Tímy dostanú svoje pretekárske špeciály v marci budúceho roku, pričom o niečo neskôr bude nasledovať spoločné testovanie.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Goodwood

SÚVISIACE ČLÁNKY:
General Motors uvažuje o elektrickej reinkarnácii značky Hummer
Volkswagen vraj chystá elektrický offroad menom T-Rug
Extrémny elektromobil od Rivianu môže byť vybavený „kuchynskou linkou“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Jéééj, aké zlaté autíčko. Hneď by som sa na ňom previezol. Ale asi nebude dostupné tak, ako nejaké púťové autíčko, však…
    Trošku mi pripomenulo autíčko z komédie „Ak sa nahneváme, budeme zlí“ (Bud Spencer, Terence Hill), čo bol mimochodom asi jediný mafiánsky film, kde nepadla kvapka krvi.
    Snáď mi Odyssey 21 toto prirovnanie odpustí…

Pridajte komentár