„Africký elektromobil“ z Nemecka sa chystá do sériovej výroby

2

Viacúčelový terénny elektromobil Evum aCar od nemeckej spoločnosti Evum Motors bol pôvodne navrhnutý pre Afriku. Už onedlho sa však spustí sériová výroba globálnej verzie, pričom k zákazníkom sa najskôr dostane špeciálna verzia za mnohonásobok pôvodne zamýšľanej ceny.

Tím z Technickej univerzity v Mníchove začal pred niekoľkými rokmi vyvíjať elektromobil s pracovným názvom aCar. A to s dôrazom na dostupnú cenu a využiteľnosť v drsných „menej civilizovaných“ podmienkach afrického kontinentu. Z univerzitného projektu neskôr vzišla automobilka  Evum Motors, ktorá napokon ponúkne viacero verzií pre jednotlivé trhy, vrátane Európy.

Výrobca aktuálne tvrdí, že elektromobil Evum aCar je vhodný pre široké spektrum pracovných úloh v rámci obchodu a priemyslu, poľnohospodárstva a lesníctva, komunálnych potrieb, ako aj náročných voľnočasových aplikácií.

Drahší ako sa čakalo

Sériové vozidlo má byť nenáročné na údržbu a vhodné do terénu, pričom ponúkne užitočné zaťaženie okolo 1 tony. V rozvojových krajinách má stáť 10 000 €. V prípade Európy sa v máji hovorilo o cene 22 000 €. Takejto cenovky sa však zrejme nedočkáme.

Spoločnosť Evum Motors totiž aktuálne informuje, že základná verzia vyjde v Nemecku na 29 900 €. Tá by mala ponúknuť robustnú konštrukciu do náročných podmienok, pohon 4×4, solárny panel podporujúci batériu, modulárnu konštrukciu, výkon 20 kW, maximálnu rýchlosť 70 km/h a dojazd okolo 200 km.

Do predaja sa však najskôr dostane limitovaná edícia „First Mover-Edition“ s cenou až 39 900 €. Tá disponuje balíkom špeciálnej výbavy XL, ktorý zahŕňa väčšiu batériu pre väčší dojazd (špecifikácie však nepoznáme), pracovné a hmlové svetlá, externú 230V zásuvku, vysokonapäťové nabíjanie či ťažné zariadenie.

Ceny elektromobilu Evum aCar sa napokon vyšplhali oveľa vyššie, ako sa pôvodne plánovalo. Výrobca však sľubuje, že vozidlo je z hľadiska nákladov až o 30 % výhodnejšie ako porovnateľné spaľovacie vozidlo. Sériová výroba bude spustená začiatkom 2. štvrťroku v nemeckom Bayerbachu.

Zakladatelia spoločnosti pritom uvádzajú, že v budúcnosti chcú spustiť lokálnu produkciu v rámci cieľových trhov, a to v malých výrobných zariadeniach. Evum aCar by sa tak mal vyrábať aj v Afrike či Južnej Amerike.

Zdroj: Evum Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do Európy mieri malý úžitkový elektromobil za 5 000 €
Česi predstavili elektromobil, ktorý má konkurovať legendárnej „multikáre“
Avia oslavuje 100-ročnicu zrušením spaľovákov. Chce elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Zlaté autíčko. Pekný príklad toho, že elektromobilita môže bez problému preniknúť do akéhokoľvek segmentu.
    Znie to už ako fráza, ale je to prirodzený vývoj…

Pridajte komentár