Európske auto roka 2022: Medzi 7 finalistami je až 6 elektromobilov

11

Porota ceny Európske auto roka 2022 zverejnila užší výber kandidátov na zisk titulu. Ide o sedem modelov, pričom až šesť z nich sú elektromobily.

Elektromobilita sa v Európe presadzuje čoraz výraznejšie, najmä na západe. Je pritom potešiteľné, že to platí aj v rámci motoristickej novinárskej obce, keďže nie je tomu tak dávno, čo mnohí automaticky považovali elektromobily za nezmysel. A to bez toho, aby s nimi mali relevantné skúsenosti.

Európske auto roka“ je medzinárodná cena, ktorej cieľom je podľa oficiálneho popisu nájsť najvýraznejší nový automobil, ktorý vstúpil do predaja v období 12 mesiacov pred dátumom udelenia titulu. Porotu ceny Európske auto roka 2022 tvorí 61 skúsených motoristických novinárov z 23 európskych krajín. Slovensko ale zastúpenie nemá, zrejme kvôli „veľkosti“ trhu.

No a aktuálne bol zverejnený užší výber kandidátov na ocenenie Európske auto roku 2022. Ten naznačuje, že elektromobily začínajú prenikať do hlavného prúdu. Veď v ňom nájdeme až 6 modelov s plne elektrickým pohonom – Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Renault Mégane E-Tech Electric a Škoda Enyaq iV, plus jeden model, ktorý je/bude dostupný s čisto spaľovacím aj plug-in hybridným pohonom – Peugeot 308.

V širšom výbere aj Číňania či Tesla

Uvedené vozidlá boli vybrané z celkovo 39 nominovaných modelov. V ňom, ak dobre rátame, nájdeme 16 elektromobilov a ďalšie množstvo modelov dostupných aj s elektrifikovaným pohonom. Vrátane čínskeho elektromobilu Aiways U5, čo nemusí byť až také prekvapenie vzhľadom na spustenie ofenzívy čínskych výrobcov elektrických áut na starom kontinente. Ďalším elektrifikovaným modelom čínskej značky je hybrid/plug-in hybrid Link&Co 01.

europske auto roka 2022

Zdroj: Caroftheyear.org

V širšom zozname nájdeme aj Teslu Model Y, ktorá sa k prvým európskym zákazníkom dostala koncom augusta z Číny, pričom jej výroba by mala byť čoskoro oficiálne spustená aj v nemeckej továrni spoločnosti Tesla, ktorá stále čaká na finálne povolenie.

Vyhlásenie ceny Európske auto roka 2022 je naplánované na 28. februára 2022, pričom nás zaujíma, kto je vaším favoritom. Svoj názor neváhajte vyjadriť v rámci diskusie pod článkom.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Historický míľnik: Najpredávanejším autom v Európe sa stal po prvýkrát elektromobil
Autá do zásuvky prekonali v Európe predaje dízlov prvýkrát v histórii | 8/2021
Zoznam najlepších áut jednotlivých desaťročí doplnila Tesla Model S

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

  • A to kto ti dal mandát uzavrieť súťaž, ty rozhodca súťaže? Ešte že si to správne vysvetlil, Amen.
   Amen je zrejme tvoj podpis podľa tvojho príspevku. A či?

 1. Tí novinári asi ešte nejazdili v Tesle Y, keď ju nevybrali, ja som jazdil (na 4×4) a žiadny ani vzdialene podobný zážitok z jazdy som ešte nemal. Tá stabilita na ceste a súčasné úžasné zrýchlenie, maximálka 240, veľký vnútoný priestor, super infotainment – a popri športovom výkone súčasne vysoká úžitková hodnota (obrovský kufor a vpredu ešte jeden). Tesla Y bude čoskoro najpredávanejšie auto na svete (aj v Európe ako Tesla 3), potom sa páni novinári budú hanbiť, že ju nevybrali.

  • Ak je tak dobrá, ako žiadne iné BEV, tak ju možno vyberú budúci rok ….
   P.S. Zaujímavé je, že Teslu Y nevybral ani jeden z komentujúcich prispievateľov v tomto magazíne!

Pridajte komentár