Ako sme už informovali, EÚ má na stole návrh ohľadom novej emisnej normy Euro 7. Tá môže byť podľa niektorých zástupcov automobilového priemyslu „likvidačná“ pre nové spaľovacie autá. Jeden z podpredsedov Európskej komisie (EK) ju však obhajuje, pričom hovorí o zachovaní technologickej neutrality a rozsiahlych diskusiách so zainteresovanými stranami.
Návrh novej emisnej normy Euro 7 pre EK vypracovala Poradná skupina pre emisné normy vozidiel, ktorá zgrupuje vedcov z celej Európy. Zväz nemeckého automobilového priemyslu (VDA) naň reagoval slovami: „Zavedením plánovanej normy EU-7 by Európska komisia de facto zakázala automobily so spaľovacím motorom od roku 2025.“
VDA sa pritom opiera o konkrétne odporúčania návrhu, ktorý obsahuje 2 scenáre. Na nové automobily by sa podľa neho vzťahovali nasledujúce emisné limity, a to aj pri nízkych a vysokých teplotách (-10 do +40 °C), vo vysokej nadmorskej výške (1 000 resp. 2 000 m), počas teoretickej životnosti vozidla (15 r / 240 000 km), ako aj v prípade, že sú vybavené strešných boxom, nosičom bicyklov či prívesom:
- 30 mg oxidov dusíka – NOx na km (1. scenár), resp. 10 mg NOx na km (2. scenár). Teraz: 60 mg/km v rámci benzínových a 80 mg/km v rámci naftových automobilov.
- 300 mg/km, resp. 100 mg/km oxidu uhoľnatého (CO). Teraz: 1 000, resp. 500 mg/km
Zdôrazňujeme, že zatiaľ ide len o návrh. Na jeho základe Európska komisia do roku 2021 pripraví legislatívny návrh, ktorý prerokuje s Európskym parlamentom budúci rok. Nová emisná norma by mohla vstúpiť do platnosti v roku 2025.
Postoj podpredsedu EK
Medzičasom sa k návrhu normy Euro 7 verejne vyjadril zrejme prvý vysokopostavený predstaviteľ EÚ, podpredseda EK pre životné prostredie, Frans Timmermans. Ten návrh obhajoval, pretože aby bolo možné naplniť dlhodobé ciele EÚ v oblasti klímy, je podľa neho potrebné prijať ďalšie opatrenia, informuje nemecká tlačová agentúra DPA (via PledgeTimes).
Timmermans zdôraznil, že plány EK zachovávajú technologickú neutralitu. Nikto podľa neho nezakazuje spaľovacie motory. Keď automobilový priemysel dokáže splniť normy, môže ich aj naďalej používať, uvádza podpredseda EK. A dodáva, že medzi výrobcami pozoruje trend prechodu smerom k elektromobilite.
Túto transformáciu určite naštartovali aj prísnejšie emisné normy v rámci trhov po celom svete. Mnohí výrobcovia však reagujú na prudko sa zvyšujúci dopyt po elektromobiloch či iných elektrifikovaných vozidlách a vidia v nich veľkú príležitosť. Tradičné automobilky si pritom nemôžu dovoliť zaspať dobu, veď čoraz väčšie rožky vystrkujú aj e-mobility startupy, ktoré si odkrajujú z trhu väčšie a väčšie kusy. Tie pritom prestávajú byť zanedbateľné.
Každopádne, o norme Euro 7 nebolo ani zďaleka rozhodnuté. V tejto veci prebiehajú rozsiahle diskusie s automobilovým priemyslom či napr. politikmi z regiónov, ktoré sú do značnej miery od tohto priemyslu závislé. Jedným z cieľov je pritom vyhodnotiť dôsledky nových noriem. „Nevyhneme sa však ťažkým rozhodnutiam,“ dodáva Timmermans.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový „emisný škandál“ v Európe vďaka plug-in hybridom?
Čína je ďalšou krajinou, ktorá oznámila zákaz predaja spaľovacích áut
Nový „zelený“ Euro NCAP otestoval „ekologickosť“ prvých 24 áut
10 komentárov
Pojebal sa do huby zebrak co taketo picoviny vymysla. Pokial chceme znizit co2 a napredovat tak to musi robit cely svet a nie len europa. Co len EU zachrani klimu???????
Tu vidno ako dementi rozhodujú …chce riešiť klímu ? Prosím ..nech rieši lietadlá, nech rieši obrovské dopravné lode,tankery,výletné …a nech ich zakáže..nech si oni riešia detto emisie ..
Nepozeral som priamo návrh, ale v článku sa úvádza, že návrh je na limit CO ( nie CO2) a NOx. Ide o vysoko toxické zlúčeniny, na rozdiel od CO2. Pri nadýchaní spôsobujú nevratné poškodenie organizmu a od určitej expozície smrť udusením. Nemyslím, keďže existuje alternatíva, že by mal mať niekto právo, mi to vypúšťať rovno pod nos.
CO2 je ukazovatel seba sameho ako kazdy prvok a kazda castica. Vsetko podlieha zmenam ci je to NOx a pod. Hocico hociaka latka je zmenena a kazda ma svoj ratky cas rozpadu. Pokial ju neovplyvni ina latka ktora ju vtiahne do chemickej reakcie a nehovoriac o volnych elektronoch ktore menia UPLNE VSETKO Volne elektrony su vsade vzduch atmosfera, biosfera vsade uplne vsade a tie menia a cistia vsetko.a plus radikály , tie reagujú so všetkým. Nikdy anik nedokže zasahovať, V laboratornych podmienkach niečo dokáže ale nie vonku. Všetko je v harmonii a v regulácií prirodnych procesov.
Sú k dispozícii satelitné merania koncentrácii uvedených emisií. Počas zákazov v Európe napríklad tu youtube.com/watch?v=ARpxtAKsORw a v azii napriklad tu youtube.com/watch?v=6DWBhp-oKOI
Vidím tam len mestá. Lode ani lietadlá nie.
Lokálne emisie škodia exponenciálne viac.
Emisie v Európe počas koronakrizy youtu.be/ARpxtAKsORw
To sa musia v tesle tešiť. Keby eu nevimislala tie nezmiselne normy tak ekoktromobili idu do kytek.Kazdy vie ze spalovacie motory sú najlepšie
V INEJ TEME SOM TO DAL..dam aj sem
V minulosti som spracoval príspevok o emisiách, ako to v skutočnosti je a prečo nám neustále kompetentný klamú. Príroda si jednoducho sama dokáže regulovať klímu a všetky dôležité pochody a nepotrebuje na to človeka. Proste človek nikdy neovplyvní globálne otepľovanie a už vôbec nie stav ozónu. Ozón sa v hornej vrstve atmosféry neustále tvorí vďaka slnečnému žiareniu a oxidačno-redukčným reakciám. Je to proste základný biologický proces, ktorý funguje neskutočne dlhú dobu. Aj v tomto príspevku vám presne uvediem o veľmi dôležitom prírodnom elemente CO2, ktorý je pre nás veľmi dôležitý a bez neho by život na Zemi neexistoval. Čo sa týka ostatných prvkov vyskytujúce sa v atmosfére, aj tie sú zapojené do chemických reakcií, čím dochádza k ich redukcií resp. premenách na iné chemické zložky.
Oxid uhličitý (CO2) je bezfarebný, nehorľavý a málo reaktívny atmosférický plyn tvorený dvoma atómami kyslíka. Vzniká ako produkt biologických procesov napr. dýchaním, kvasením, horením, ale aj pod vplyvom hnijúcich rastlín, stromov a inej vegetácie. Teda, vôbec nie je znečisťujúcou molekulou, ako ho označujú a debata o globálnom otepľovaní je veľkým nezmyslom. Človek nikdy neovplyvní otepľovanie Zeme, ani to absolútne nedokáže a príroda si to sama všetko reguluje. Obrovská populácia ľudstva je dlhodobo privádzaná do veľkého omylu a klamstiev, o skleníkových plynoch, čo v súčasnej dobe predstavuje veľký trend . Nič z toho nemá nič spoločné so znečistením ovzdušia. Rovnako sme zavádzaní nezmyslami, že CO2 znečisťuje oceány okyslením. Do budúcna zvýšená produkcia pCO2 pravdepodobne môže priniesť vhodný úžitok rastu pre koraly a ostatný morský život. Regulácia emisií oxidu uhličitého (CO2) prostredníctvom „daní z uhlíka“, a rôznych nezmyslov spôsobuje akurát prudký nárast všetkých cien energií (napr. Elektriny, benzínu, motorovej nafty, vykurovacieho oleja). Veď o to práve ide vďaka nezmyselným klamstvám.
Ako je vyššie spomenuté CO2, vzniká ako produkt dýchacích procesov všetkých živočíchov. Dokonca ho produkujú aj všetky rastliny, ale pritom je nevyhnutný pre ich existenciu a fotosyntézu. CO2 predstavuje prirodzene sa vyskytujúci a veľmi prospešný element v atmosfére. Jednoducho povedané, CO2 je ako strava pre celú vegetáciu. Zelený svet rastlín, ktorý môžeme vidieť okolo nás, by sa jednoducho vytratil, ak by tejto molekuly bolo málo resp. vôbec. Veď pri súčasných hladinách 385 ppm sú rastliny podvyživené. Kedysi sa rastliny vyvíjali v časoch, keď koncentrácia CO2 v atmosfére bola mnohokrát vyššia ako v súčasnosti. Rastliny fungujú najefektívnejšie pri 1 000 až 2 000 ppm. Oxid uhličitý zrýchľuje rast plodín a lesov. Ekonomická analýza preukázala, že viac CO2 a teplejšie podnebie zvýšia HDP, a teda aj priemerný ročný príjem. Je to axiomatické, že byrokracie sa snažia vždy rozšíriť rozsah svojich činností. Verejne uvádzať, že oxid uhličitý je znečisťujúcou látkou, je verejná reklama ako dôsledok nedostatok základných znalostí o biológií na základných školách. Oxid uhličitý vedie k prosperite života na Zemi a zvyšuje biodiverzitu. Uhlík a CO2 sú zásadné prvky pre celý život na Zemi a to by mal jednoducho každý chápať. Aj zvyšujúce koncentrácie CO2 nepredstavujú pre planétu toxické riziko. Neexistuje žiadny empirický dôkaz, že hladiny dvojnásobnej alebo dokonca trojnásobnej koncentrácie by boli škodlivé, či už klimaticky alebo inak. Každá molekula CO2 podlieha v atmosfére okamžitým oxidačno-redukčným reakciám. Nižšie sú uvedené niekoľko príkladov, ktoré bežne vznikajú v atmosfére:
2CO2 + slnečná žiarenie = 2CO + O2
2 CO + O2 = 2 CO2
CO2 + 2H+ + 2e- = CO + H2O
O3 + slnečné žiarenie = O2 + O h.v 300 nm (UV-B)
O3 + O = 2 O2
O3 + slnečné žiarenie UV-A = O2 + O •
O• + H2O = 2 HO•
A mnoho ďalších dôležitých reakcií.
Musíme brať do úvahy aj to, že slnečné žiarenie UV-C je veľmi dôležité pretože vďaka nemu sa tvorí ozón. Štiepi molekulárny kyslík O2 na atomárny O, ktorý sa spája s kyslíkom molekulárnym O2 za vzniku O3. Teda zákon chémie neoklameme a rovnica presne znie O + O2 = O3. O3 je samotný ozón.
V atmosfére sa nachádzajú aj ďalšie prvky, podliehajúce chemických reakciám. Pár ich tu obsiahnem:
Premena sírovodíka:
H2S + OH• = HS• + H2O
HS• + O2 = HO• + SO•
SO• + O2 = SO2 + O•
2 H2S + 3 O2 = 2 SO2 + 2 H2O – súhrnná reakcia.
Oxidácia SIV na SVI
a) radikálové reakcie
HO• + SO2 = HOSO2•
HOSO2• + HO• = H2SO4
b) fotochemické reakcie
SO2 + slneč. žiarenie = SO2•
2 SO2• + O2 = 2 SO3
c) oxidácia kyseliny siričitej
SO2 + H2O = H2SO3
Oxidujúcou látkou môže byť v atmosfére napr. ozón alebo hydroxylový radikál.
H2SO3 + O3 = H2SO4 + O2
Osud CO v atmosfére
1. 2 CO + O2 = 2 CO2
2. CO + 3 H2O = CH4 + H2O
3. CO + HO• = CO2 + H•
Reakcie udržujú rovnováhu CO v atmosfére.
Oxidy dusíka:
NO2 + H2O = HNO3 + NO
NO2 + CO = NO + CO2
NO2 + O3 = NO3 + O2
NO3 + slneč. Energia = NO3•
NO3• + H2O = OH + HNO3
NH3 + O2 = NO + H2O
A mnoho ďalších reakcií, smerujúce vždy k produktom, ktoré sa opätovne zase použijú v chemických reakciách. Ak by som ich mal všetky vypísať bolo by to veľmi dlhé. Len, aby ste vedeli, že každý prvok, molekula vždy podlieha reakciám, kde vznikajú nové produkty, ktoré sú opätovne zase použité do ďalších chemických reakcií.
Ostatné zlúčeniny sú opätovne napádané radikálmi za vzniku ďalších prvkov, ktoré vždy vedú k tvorbe O2, O, CO2, CO, a iným chemickým prvkom. Zhrnuli sme si niektoré chemické reakcie, ktoré sa bežne v atmosfére konajú. A bez nich by jednoducho atmosféra nedokázala fungovať.
Klasifikovanie oxidu uhličitého ako znečisťujúcu molekulu sa dá nazvať ako vedecké šikanovanie. Nemá absolútne nič spoločné s vedou, ale sú založené výlučne na pseudovedách, ktoré tak dychtivo praktikujú po celom svete, aby svoje zdroje financovania zostali v kompetencií nielen európskym, ale aj iným vládnym činiteľom, ktorý sú zase presvedčení na úplne falošnej dogme. Je absolútne jedno aký typ motorového vozidla vlastníte (benzín, nafta) a aký obsah CO2 a iných prvkov vylúči. Aj to, či má najvyššiu európsku emisnú triedu EURO 6. Všetok uvoľnený CO2 a iné prvky podliehajú chemickým reakciám. A absolútnym nezmysom je, že nielen EÚ, ale aj iné svetové veľmoci chcú chrániť životné prostredie a bojujú za zeleň a pritom robia všetko preto ako ochudobniť rastliny o túto veľmi výživnú zložku (CO2).
Treba na záver vedieť, že atmosférický CO2 je jednoducho potrebný pre život rastlín aj živočíchov. Je jediným zdrojom uhlíka vo všetkých proteínoch, uhľohydrátoch, tukov a ďalších organických molekulách, z ktorých sú zložené živé bytosti. Rastliny získavajú uhlík z atmosférického CO2, a tým sú hnojené. Zvieratá získavajú svoj uhlík z rastlín. Bez atmosférického CO2 by neexistoval žiaden život, ktorý vidíme na Zemi. Voda, kyslík a oxid uhličitý sú tri najdôležitejšie látky, ktoré umožňujú život. A určite nie sú znečisťujúcimi látkami životného prostredia. Už by bolo vhodné upustiť od nezmyslov a uvádzať ľuďom skutočnú pravdu o emisiách.
SKUTOČNOSŤ O EMISIÁCH, OTEPĽOVANÍ A OZÓNE:
Rozprávky o emisiách a hlavne o oxide uhličitom (CO2) ako jeden z faktorov klimatických zmien sú s jedným slovom nezmysel. Príroda vytvorila dokonalú symbiózu živočíšstva a prírody. Človek a zvieratá vdychujú vzdušný kyslík a vydychujú oxid uhličitý. Ten zase absorbujú oceány a minimálne percento vegetácie, ktoré uvoľňujú kyslík. Zvyšujúce percentá CO2 v atmosfére sú nepravdivé údaje, pretože molekuly CO2, ako aj iné častice sú zapojené do oxidačno-redukčných procesov, ktoré príroda prísne reguluje. Ďalším nezmyslom, že emisie CO2 spôsobujú ozónové diery sú nepravdivým verdiktom. Dôkladne sa preskúmalo, a zistilo, že CO2 je zapojený do tvorby ozónu vďaka spomenutým chemickým reakciám v atmosfére. Ozónové diery v atmosfére existujú preto, lebo slnečné žiarenie na póloch dopadá pre šikmé postavenie osi zemskej rotácie šikmo, vzhľadom na obežnú dráhu Zeme. V atmosfére neustále prebiehajú oxidačno-redukčné reakcie zapojené do tvorby a zániku ozónu. Dopadajúce slnečné žiarenie na kyslík O2 spôsobí jeho rozštiepenie na jednotlivé atómy kyslíka, ktoré sa ihneď spájajú do molekúl ozónu.
Reakcie vzniku ozónu:
O2 + h.v = 2 O O2 + O = O3
Reakcie zániku ozónu:
O3 + h.v = O2 + O O3 + O = 2 O2
Vyššie uvedené chemické reakcie zobrazujú pochody, ktoré neustále prebiehajú v atmosfére. Okrem uvedených molekúl (O2, O3, O) sa zapájajú do reakcií aj ďalšie molekuly, ktoré v atmosfére prebiehajú. Nebudem sem všetky reakcie rozpisovať, pretože by ich bolo mnoho a všetky by viedli k opakovaným výsledkom. Každá látka a každé vyprodukované emisie sú zapojené do chemických reakcií a dochádza k ich oxidácií a redukcií.
Ďalším nepravdivým údajom, je že okolo Zeme existuje ozónová vrstva ktorá filtruje dopadajúce negatívne slnečné žiarenie. V skutočnosti po rozštiepení molekúl ozónu a kyslíka sa uvoľní energia, ktorá vyžiari do všetkých strán v tvare gule. Čiže najmenej polovica energie sa vyžiari smerom preč od Zeme. Na rovníku, keď slnko svieti kolmo na atmosféru možno namerať najvyššie hodnoty ozónu. Čím ďalej sa od rovníka vzďaľujeme , tým šikmejšie svieti slnko na atmosféru. To znamená , že na plochu Zeme a k nej patriaci stĺpec vzduchu nad ňou je na proces výroby ozónu k dispozícií stále menej energie. Namerané hodnoty ozónu sa tak k smerom k pólom znižujú. Keď je v decembri severná polovica Zeme, v dôsledku šikmej polohy osi otáčania Zeme voči obežnej dráhe okolo Slnka, máme zimu a ozónová diera na severnom póle je najväčšia. Pretože v tomto období prichádza zo Slnka najmenej energie kvôli jeho vzdialenosti. Na južnej pologuli je vtedy leto a ozónová diera nad južným pólom je najmenšia. V júni je to zase presne naopak.
Známe látky FCKW (freóny) vraj údajne rozrušujú ozónovú vrstvu a ničia atmosféru. Pravda je taká, že FCKW nikdy nespôsobili škody ozónu a nijako neznížili jeho proces tvorby. FCKW sú veľmi chemicky stabilné a zotrvačné látky. Pri ich uvoľnení za pôsobenia gravitácie klesajú na zem , pretože sú 4 až 8 krát ťažie ako vzduch. Nižšie sú do podrobne rozpísané všetky prírodné deje, ovplyvňujúce klimatické zmeny na planéte. Okrem vzdušných reakcií, na otepľovanie a tvorby ozónu sú zapojené aj iné prírodné elementy a činitele. Najväčší podiel majú moria a oceány, pohyb vody, prúdy, chemické elementy a pod.
Na úvod:
V každej sekunde Vášho života letíte rýchlosťou 230 km spolu s celou slnečnou sústavou okolo centra galaxie. Pohybujeme sa zhruba na periférií galaxie po kruhovej dráhe približne 28 000 svetelných rokov od jej centra. Jeden obeh centrom galaxie trvá 200 miliónov rokov. Práve počas 200 miliónov rokov prechádzame rôznymi pásmami prostredia vesmírom, vysoko energetickými prúdmi a častíc čiernych dier, cez oblaky tmavej a svetlej medzihviezdnej hmoty a zhlukmi gravitačných centier. Ak niekto tvrdí, že vývoj na planéte spôsobí rozsah CO2 a jednoduchá reakcia skleníkového vývoja, tak nevie o čom hovorí.
Planéta je tvorená kombináciou ľadovcov, vody, oceánov, pôdy a ovzdušia. Základnou jednotkou pre život na akejkoľvek planéte je kombinácia troch skupenstiev vody (ľadu. tekutiny a pary). A tieto tri skupenstvá hmoty určujú vzájomnú kombináciu tvorby živých látok, cirkuláciu energie, transformáciu pôdy a zároveň vytvára jednotu stálych a premenlivých podmienok.
Oceány pokrývajú dve tretiny povrchu planéty a majú rôznu hĺbku. Atlantický oceán má hĺbku približne 3800 m, Tichý oceán 3780 m a Severný ľadový oceán 1100 m. Dôležitá je hĺbka oceánov alebo tzv. poznanie nehalogénnej cirkulácie, ktorá znamená, že všetky vrstvy vody a oceánu sa vertikálne nemiešajú. Vytvárajú 5, 71 10 vrstiev rôznych vôd, pričom každá má odlišné fyzikálne vlastnosti. Vezmite si napr. cibuľu. Má vrstvy, ktoré sa nemiešajú, ale sú na sebe. Oceány predstavujú hlavný distribútor energie na planéte. Atmosféra to nie je, ako si to väčšina ľudskej populácií myslí. Voda je vynikajúci nosič energie a nesie energiu od rovníka k pólom. Len Stredozemné more má dva zásadné cirkulačné prúdy. Jeden prúd v hĺbke 100 metrov obmýva pobrežie jednotlivých častí Stredozemného mora a je teplý. Proti nemu v hĺbke 500 metrov, ide druhý prúd opačným smerom, ktorý je chladný. Tie prúdy sa nemiešajú. Prenášajú chladnú a teplú vodu a fungujú ako obrovský systém energie.
Z Mexického zálivu vychádza obrovský Golfský prúd, ktorý z pohľadu družíc má inú farbu. Má hĺbku cca 1,3 km a šírku nad 60 km. Pohybuje sa smerom od Mexického zálivu, prekračuje Atlantický oceán a blíži sa k Európe. Delí sa na dve vetvy. Prvá ovplyvňuje podnebie východného pobrežia Severnej Ameriky, od Floridy, Newfoundland až po západné pobrežie Európy. Druhá vetva sa oddeľuje a smeruje k africkému pobrežiu zasahujúca po Miss dobrej nádeje. Tieto dva prúdy majú rôznu intenzitu. V posledných 20 rokoch sa ukazuje, že výrazne posilňuje africký prúd a oslabuje európsky. Ale prečo tieto čerpadlá tak fungujú? Predstavte si, že sa teplá voda zohreje v Mexickom zálive a od tade ide ako povrchová teplá voda smerom k Európe. Prekračuje chladný Atlantický oceán, postupne sa ochladzuje, príde k pobrežiu Európy, klesne ku dnu, ochladí sa a po dne postupuje späť, ako keby bol termodynamické čerpadlo. Tieto prúdy prenášajú obrovské masy energie. Pohyb morských vôd je významný, že sa pohybuje východo západným smerom. To znamená, že na východnej časti pobrežia je hladina od 2 metrov nižšia, ako na západnej časti. V Stredozemnom mori je paradox, že hladina u Gibraltár je 90 až 95% cm vyššie ako u pobrežia Sýrie.
Oceány sú hlavným pohlcovateľom CO2. Všetok 92% CO2 vytvorený na planéte oceány pohlcujú. Na strane druhej, oceány uvoľňujú kyslík v 90 až 98 %, ktorý dýchame. V oceánoch sú zakotvené tzv. bezpečnostné protokoly. Na dne oceánov je uložený zamrznutý metán tzv. hydráty. Ten metán tvorí vrstvu od 20 cm do 1 metra. Chladnosť, tlak a salinita vody mu spôsobuje, že zostáva ako ľad. Ak sa zmení salinita a teplota, hydrát sa mení na plyn. Plyn uniká do atmosféry a zvyšuje skleníkový efekt. Ale príroda a planéta sú geniálne. Fytoplanktón zvyšuje produkciu dimetylsulfátu. Tento dimetylsulfát spôsobí zvýšenie oblačnosti, čo znamená zníženie priechodnosti slnečnej energie. Systém sa ochladí. Týmto príroda vytvorila reguláciu teploty, bez zásahu človeka človek v tomto smere nemá vôbec šancu, aby tento systém zmenil. O živote na planéte rozhoduje horných 5 metrov hladiny oceánu. Nie tie tisícke metrov, ktoré tvoria hĺbku. Na súši zase horných 50cm. Tieto dve kritéria života rozhodujú o tom, aká bude forma života, ako budú fungovať hydrologické pomery, ako bude dochádzať k vzdušnej vlhkosti, veterná a vzdušná premenlivosť a akým spôsobom bude dochádzať distribúcie energie. Je to zvláštne, lebo tie vrstvy sú tenké na rozhodovanie života. V tých hrúbkach hlavne v horných 5 metrov je sústredených všetkého fytoplanktónu a drobných mikroorganizmov, ktoré žijú v oceáne.
V oceáne teplota kolíše medzi -5 do +42 stupňov. Väčšina druhov žije v extrémnom prostredí. Väčšina živočíchov žije z iných zdrojov a nie z fotosyntézy. Vody v oceánoch majú rôzne biochemické zloženie. Bolo zistené, že voda je hustá a riedka. Molekula vody tvorí šesťhran, ľavá je kladná (+) a pravá záporná (-). Polarity zabezpečujú spájanie a tvorba vodíkových väzieb. Preskakovanie elektrónov v atmosférnych štruktúrach je prísne regulovateľné. Najhustejšia voda je pri teplote +4 stupňov Celzia. Vtedy tesnosť molekúl je najvyššia a vzdialenosť medzi molekulami sú minimálne. Intenzita vodíkových mostíkov je najvyššia. Pri pare mostíky miznú a každá molekula vody funguje samostatne. Voda sama o sebe nie je pozostávaná len molekulami H2O, ale tvorí ju H3O , OH. Pretože voda podlieha autofotolýze. Každý hydratovaný protón púta k sebe tri hydronióny (H3O). A vzorec je H9O4. Tieto reakcie dávajú dôležité vlastnosti vody, ktoré sú pre život na planéte podstatné a nielen v atmosfére, ale aj v pôdach, oceánoch, moriach a organizmoch. Pri tvorbe ľadu sú molekuly viazané iba z 1/3. 2/3 viazané nie sú a preto je ľad ľahký a pláva na hladine. Prečo vodné plochy nezamŕzajú až po dno? Lebo tento systém 4 stupňov dochádza k primeranému cirkulovaniu a striedaniu jednotlivých vrstiev a preto ťažká voda klesá ku dnu. Voda, ktorá by mohla zamrznúť je vynášaná na povrch, a vytvorí sa ľadová krusta. Pod ľadovou krustou voda nemrzne, ostáva tekutá a jej teplota je vyššia na rozdiel od vonkajšieho prostredia. Toto všetko funguje ako teplotný regulátor a preto vodné živočíchy prežijú zimné obdobie. Voda je jediná tekutina, ktorá ma 70 odlišných vlastností.
Pohyb oceánskych vôd znamená prenos energie do atmosféry. Ak oteplíme Atlantický oceán, výška a sila hurikánov bude väčšia. Počet hurikánov na americkom pobreží nebude väčší. Tento princíp fungovania oceánov znamená niekoľko zvláštnych skutočností. O pohybe morských más rozhoduje vzťah súše a vody. Ale tento vzťah sa mení. Za poslednej doby ľadovej boli hladiny oceánov o 120 m nižšie. Keďže voda mrzne zároveň dochádza ku zmene pomeru medzi studenou a slanou vodou. Dostávame sa l väzbe medzi oceánmi a ľadovcami. Ak sa ľadovce roztápajú, sladká voda steká do oceánu a mení salinitu vody. Tým dochádza ku zmene termodynamického čerpadla a zadrháva sa. Zároveň sa mení rýchlosť morských prúdov. Ak zmeníme štruktúru morskej vody zmení sa usadzovanie usadenín. A celý mechanizmus morského dna nadobúda iné dimenzie. Cirkulácie v Tichom a Atlantickom oceáne sú modulované ďalšími fenoménmi napr. El-Niño a La Niña. El-Niño (teplá fáza) sa objavuje každých 10 -12 rokov. Mení klimatické pomery a tým mení aj štruktúru a bohatstvo fytoplanktónu na povrchu hladiny. Zároveň sa zmení potravinový reťazec sprevádzané pribúdaním alebo ubúdaním rýb. Chladné obdobie La Niña cykluje každých 6 – 8 rokov. Je to obrovský prenos energie. Rozdiel medzi rovníkom a pólom v atmosfére zostáva v rovnováhe. Distribúcia tepla na planéte je kľúčovým fenoménom okrem skupenstvom vody, aby sa vytvoril na planéte život. Grónsko je pokrytý 3 km vrstvami ľadu. Cez ľad preniká voda a dostáva sa k podložiu. Pretože pod ľadom je teplo, táto voda je teplá roztápa spodok ľadovca. Ľadovec sa zosúva do mora, ale zároveň z neho steká prúd sladkej vody. Klesá na morské dno, je teplý a vzniká hlbinný morský prúd. Ten prúd tečie z Grónska, pobrežiu Kanady a USA. Rýchlosť prúdu je 10 km za rok. Tento obrovský energetický náboj hlbinných prúdov znamená, že o 80 rokov dosiahne pobrežie Kanady a USA. Vystúpia na povrch a uvoľnia veľké množstvo tepelnej energie. Bez ohľadu na to, či budeme mať zelenú ekonomiku, elektromobily. K tomuto teplotnému šoku dôjde.
Na záver:
Celá teória o globálnom otepľovaní a tvorby ozónových dier človekom emisiami tovární, autami a inými prostriedkami je klam s cieľom biznisu. Samotná príroda vie a prísne reguluje každú molekulu, ktorá je zapojená do chemických reakcií na jej udržanie a zároveň ich rozpad a tvorby. To platí aj o prírodnom vzniku a zániku ozónu vďaka biologickými procesmi, ktoré sa neustále uskutočňujú. Človek nemá ani najmenšiu šancu ovplyvniť prírodné procesy v regulácií klimatických zmien, tvorby a zániku ozónu, pretože je toto všetko prísne a presne biologickými procesmi regulovateľné. Pri tvorbách prírodných emisií a ich rozpad, tvorba ozónových dier, zmena klímy sú len za účasti prírody a neovplyvní tomu a ani nezachránia vymyslené teórie o ekologických elektromobiloch, zelenej ekonomike apod. Dúfam, že Vám tento príspevok niečo poskytol a ukázal skutočnú pravdu. Snažil som sa ho spracovať, tak aby bol zrozumiteľný a pochopiteľný.
A tu je skutocna pricina preco sa deje co sa deje..a nie pre auta
RYBOLOV A MIZNUTIE FYTOPLANKTÓNU – NAŠE PĽÚCA ZEME:
Veľmi dlhé roky sa ignoruje istý problém, týkajúci sa narušovaniu biologickej rovnováhy morí a oceánov, ktorá je každým dňom spôsobená ľudskou činnosťou. Preto som pre Vás spracoval tento článok, aby ľudstvo konečne pochopilo, do akej záhuby sa časom dostaneme vďaka masívnym rybolovom a devastovanie morského biotopu inou činnosťou.
Potravinový reťazec má neúprosné zákony na súši, v moriach a oceánoch. Pokiaľ dôjde k narušeniu jedného článku, automaticky sú ohrozené i tie ostatné. Morský potravinový reťazec sa začína mikroorganizmami nazývanými fytoplanktón. Tento úžasný prírodný element sa bežne vznáša blízko povrchu hladiny. Niektoré druhy fytoplanktónu napr. Prochlorococcus, zasahuje do maximálnej hĺbky 200 metrov, kde prežíva vďaka fotosyntéze absorbovaním modrého svetla. Toto svetlo je schopné preniknúť do morských vôd hlbšie ako zvyšok viditeľného spektra. Podľa zákona potravinového reťazca je Fytoplanktón konzumovaný o niečo väčšími, pohyblivejšími bylinožravcami nazývanými zooplanktón, ktorých veľkosť sa pohybuje od jednobunkových organizmov po medúzy. Zooplanktón poskytuje krmivo pre krill a malé ryby. Malé ryby poskytujú potravu pre väčšie ryby a končí to žralokmi.
Pri správnom dostatku živín a spolu za účasti slnečného žiarenia, dochádza k náhlemu zvýšeniu morského fytoplanktónu, ktorý zohráva veľkú úlohu pri udržiavaní morských ekosystémov. Teda, musíte mať dostatočne vysokú hladinu fytoplanktónu na podporu veľkého množstva zooplanktónu, ktorý potom podporuje hojnosť malých rýb a iných morských živočíchov. Správne rozmiestnenie morského fytoplanktónu je rozhodujúce pre populáciu rýb. Pokiaľ majú drobné morské živočíchy (zooplanktón) málo fytoplanktónu, ich početnosť sa zmení. Následne o potravu prichádzajú vyššie živočíchy (kôrovce a iné). Ich nedostatok ďalej pocítia malé ryby a keďže ich je málo, nemajú čo loviť tie väčšie. A keď dochádza k redukovaniu väčších rýb, trpia hlavne predátori.
Počas masívneho lovu rýb a hlavne menších rýb, dochádza k premnoženiu nižších živočíchov, ktoré sústavne redukujú užitočný fytoplanktón. Na to, že z oceánov mizne obrovským tempom celý rad živočíchov, upozorňujú na to morský biológovia niekoľko rokov. Hlavnou príčinou miznutia fytoplanktónu sa poukazuje na systematické drancovanie oceánu rybárskymi flotilami. Má to, ale ešte iný dôvod. A tým je práve narušení potravinový reťazec na samom začiatku. Fytoplanktón mizne totiž z morí a oceánov veľmi rýchle, než sa predpokladá. Od roku 1950 sa z oceánov stratilo vyše 40 percent tohto dokonalého prírodného elementu, ktorý nás zásobuje kyslíkom. Úbytok fytoplanktónu môže byť fatálny pre veľryby. Tie figurujú na konci krátkeho potravinového reťazca. Zachrániť pred definitívnym zánikom fytoplanktónu môže len bezpodmienečný zákaz lovu. A nehovoriac o znečistení rôznymi chemickými látkami a plastovým odpadom.
Často ospevovaný Amazonský dažďový les s titulom „pľúca Zeme“ je však hrubým nadhodnotením. Čistý efekt v produkcií kyslíka Amazonským lesom alebo iných lesných ekosystémov sa rovná nule. Teda všetky lesy aj Amazonský a iný dažďový les na našej planéte hrajú dôležitú úlohu pri stabilizácii cyklov zrážok a je kľúčovým domovom pre pôvodné obyvateľstvo živočíchov a rastlín. Sú obrovskými klimatickými zariadeniami, ktoré ochladzujú našu planétu. 92% celkového CO2 vyprodukovaného na Zemi zachytávajú oceány a zvyšok pripadá na stromy a ostatné zelené rastliny. Kyslík, ktorý dýchame je len vďaka siniciam a fytoplanktónu v moriach a oceánoch, ktoré už viac ako miliardy rokov nahromadili kyslík do atmosféry. Sú producentmi kyslíka vyše 98 %.
Neustále sa bojuje a ľudia píšu petície proti výrubu stromov, z ktorých máme nulový efekt kyslíka. Dokážu sa voči tomu ohradiť, zastávať a zdielať stromy a väčšina pridáva do profilu „my sme les“. Dobrovoľne chodia do lesov vysádzať a dokonca aj prispievať finančnou sumou za stromy. Ale s týmto úžasným a dokonalým morským elementom sa nič nerobí. A pritom si absolútne neuvedomujeme, že neustálym zasahovaním do biologickej rovnováhy morí a oceánov si postupne zlikvidujeme fytoplanktón tzv. NAŠE PĽÚCA ZEME.
Zaslúžia si vďaku a hlavne ochranu.
Emisie uvedomujes si, že tento portál ti nepatrí? Nekopiruj sem tie blbosti a prvácke vzorce z chémie.
Je to trápne. A keď už kopírujes vlastné príspevky, tak si v nich aspoň priebežne opravuj gramatické chyby. Vyzerá to nedôveryhodne a detsky.
Ku spalinam: NOx nie je žiadna maškrtka a spôsobuje priamo rakovinu aj iné patologické zmeny v bunkách viacerých orgánov.
Napokon, niekde treba začať, keďže veľké lietadla a lode ešte nie sú elektrické, práve rozmach a vývoj technológie ev tento prechod urýchli. Pre niektorých, čo nie sú v obraze.. Lietadla aj lode už na elektrinu sú, len zatiaľ v malých rozmeroch. Ultralight Pipistrel už vyrába e-lietadla 5rokov a majú veľký úspech najmä vo výučbe pilotov a to práve z ekonomického hľadiska.
No a ak máme na výber a je evidentné, že ev majú nespočetne viac výhod pre všetkých (nielen pre samotných šoférov), je jednoznačne rozumne pomôcť tomuto prechodu aj za cenu príkazov a zákazov pre automobilky.
V opačnom prípade by nám tu kľudne vyrábali tie kozmeticky upravované spalovaky ďalších 100rokov. A to len preto, že už do toho investovali a a nechce sa im inovovať, lebo už teraz to prináša korunky. Pri zmenách by sa muselo príliš veľa premýšľať a to je drahé a nikomu z nich sa to už nechce..
A vážne len vďaka Tesle a zmýšľaniu Elona sa tento dinosaurí trh posúva vpred.
Kde sú tam gramatické chyby ty nechápavec. Keď vieš veľký k…t do chémie a ich biochemických prirodzených procesov , tak tu nemudruj. Už to konečne pochop, že nik a nič neovplyvní prírodný chod prvkov a ich látok. AK to nechceš chápať, tak sa zavri doma a nič nepíš. Rakovinu môžeš dostať z hocičoho , aj tak rakovinové látky dennodenne prijímaš nielen z jedla, ale aj zo samotného kyslíka, ktorý je v tele induktorom. Ak by to bola pravda, že človek ovplyvňuje chod atmosféry, biosféry a celých chemických procesov, ktoré príroda prísne riadi, už dávno tu nie je život. Toto všetko je pod prísnou kontrolou prírody a to treba chápať. Voľné elektróny riadia a podliehajú reakciám, za vzniku iných prvkov. Sú zakomponované do všetkých reakcií a vyrovnávajú podiel látok. Sama atmosféra sa očisťuje a môžeš ju zadymiť ako len chceš.