Elon Musk čelí vážnej vládnej žalobe a zbaveniu funkcií v Tesle

0

Americký úrad pre cenné papiere a burzy (SEC) podal na Elona Muska žalobu pre podozrenie zo zámernej manipulácie s trhom a cennými papiermi. Jej súčasťou je aj zákaz vykonávania funkcií v spoločnosti Tesla. Čo je dôvodom a čo na to Musk?

Dôvodom žaloby je Muskov tweet zo 7. augusta, uverejnený cez jeho osobné Twitter konto: “Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.” SEC za tento, ako aj nasledujúce tweety zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane.

V žalobe stojí: „Muskove falošné a zavádzajúce verejné vyhlásenia spôsobili značný zmätok a narušili trh s akciami spoločnosti Tesla, čo viedlo k poškodeniu investorov.“ 

O čo išlo Elonovi Muskovi?

Elon Musk v čase uverejnia tweetov povedal, že chce Teslu pretransformovať na súkromnú spoločnosť, aby bolo možné vytvoriť štruktúru a prostredie, ktoré zabezpečí jej najoptimálnejšie fungovanie. Ako verejne obchodovateľná spoločnosť totiž čelí Tesla výkyvom hodnoty akcií, čo môže rozptyľovať zamestnancov Tesly, ktorí sú ich vlastníkmi.

Tesla je každý štvrťrok, pri zverejňovaní hospodárskych výsledkov, pod obrovským tlakom, ktorý núti vedenie, aby robilo rozhodnutia, ktoré sú dobré pre dosahovanie štvrťročných cieľov. Tie však môžu ohroziť hlavnú misiu spoločnosti a jej dlhodobé ciele.

Neskôr zmenil svoje rozhodnutie

Elon Musk neskôr uviedol, že bolo dôležité zistiť, či súčasní investori Tesly považujú prípadnú transformáciu na súkromnú spoločnosť za dobrý strategický krok. Okrem toho svoj zámer konzultoval s najvýznamnejšími svetovými spoločnosťami ako Goldman Sachs, Morgan Stanley a Silver Lake, ktoré majú v tejto oblasti obrovské skúsenosti.

Po zvážení všetkých faktorov, som na stretnutí predstavenstva spoločnosti Tesla povedal, že verím, že pre spoločnosť bude lepšie, keď zostane verejnou. A správna rada s tým súhlasila,” dodal Musk. Všetky faktory, ktoré mali podľa Muska vplyv na zmenu jeho rozhodnutia, nájdete v našom článku.

SEC chce zakázať Muskovi, aby riadil Teslu

Bloomberg informoval, že súčasťou takmer každej takejto žaloby je žiadosť o zákaz výkonu funkcie riaditeľa spoločnosti pre osobu, ktorá čelí obvineniu z nedovoleného ovplyvňovania trhu. Aktuálne bolo potvrdené, že SEC o tento zákaz požiadala súdnou cestou. Tejto žiadosti sa však údajne len zriedka vyhovuje. Avšak Elon Musk je Elon Musk a Tesla je Tesla, a tak sa môže stať všeličo…

Čo sa može stať s Elonom Muskom?

Podľa portálu CleanTechnica sa môžu stať dve veci. V prípade dokázania viny môže byť Muskovi udelená pokuta vo výške, ktorá by mala zabezpečiť, aby už niečo podobné nikdy neurobil. Vzhľadom na jeho majetok (cca 20 mld. $) by sa jednalo určite o tučnú sumu.

Tou oveľa horšou alternatívou by však bol zákaz vykonávania funkcie riaditeľa či iného funkcionára vo verejne obchodovateľnej spoločnosti.

Vyjadrenie Elona Muska

„Táto neoprávnená žaloba zo strany SEC vo mne vyvoláva hlboký zármutok a sklamanie. Vždy som konal v najlepšom záujme pravdy, transparentnosti a investorov. Integrita je najdôležitejšou hodnotou v mojom živote a skutočnosti ukážu, že som svoje zásady neporušil.“

Nuž budeme veriť, že vyšetrovanie prebehne transparentne a Elon Musk sa dočká spravodlivého rozsudku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Teslu Model 3 je možné aktuálne kúpiť ihneď a so zľavou
Nové info o sabotáži v spoločnosti Tesla. Hackerstvo či dezinformovanie médií
Tesla oznámila rekordné príjmy za Q2 2018. Stále je však v strate, ale…

Zdroj: CleanTechnica 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár