Elon Musk musí odísť z čela predstavenstva Tesly a zaplatiť mastnú pokutu

2

Žaloba voči Elonovi Muskovi a Tesle, za zámernú manipuláciu s trhom a cennými papiermi zo strany Úradu pre cenné papiere a burzy (SEC), sa skončila mimosúdnou dohodou. V rámci nej musí vykonať Tesla množstvo opatrení, vrátane odvolania Muska z čela predstavenstva a zaplatiť spoločne s Muskom „mastnú“ pokutu.

Ako sme už informovali, za všetko môže séria príspevkov Elona Muska, ktorú uverejnil cez svoj osobný účet na sociálnej sieti Twitter. V tom prvom zo 7. augusta, ktorý vystihuje celú podstatu sporu, stálo: “Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.”

Podľa SEC tento a následné súvisiace príspevky viedli k významnému narušeniu trhu, keďže hodnota akcií Tesly vďaka tomu stúpla o vyše 6 %. Elonovi Muskovi v tejto súvislosti hrozil zákaz riadenia verejne obchodovateľnej spoločnosti, čo by znamenalo jeho nútený odchod z postov generálneho riaditeľa a šéfa predstavenstva.

Obvinená bola aj Tesla

Obvinená bola aj spoločnosť Tesla, za to, že nemala patričnú kontrolu nad komunikáciou Elona Muska, ktorá mohla nezákonným spôsobom ovplyvniť trh a hodnotu cenných papierov. Napokon všetky tri strany uzavreli mimosúdnu dohodu, pričom Elon Musk a Tesla musia splniť nasledovné:

  • Elon Musk odstúpi z funkcie predsedu predstavenstva spoločnosti Tesla, pričom ho nahradí nezávislý kandidát. Následne nebude môcť byť Musk do tejto funkcie zvolený počas najbližších 3 rokov.
  • Tesla vymenuje v rámci svojho predstavenstva dvoch nových nezávislých členov.
  • Tesla vytvorí výbor nezávislých členov správnej rady a zavedie dodatočné kontroly a postupy pre dohľad nad komunikáciou Elona Muska.
  • Elon Musk a Tesla zaplatia po 20 miliónov $ v rámci pokuty. Týchto 40 miliónov $ bude následne rozdelených poškodeným investorom.

Nemusia priznať vinu

Súčasťou dohody je aj to, že Elon Musk ani spoločnosť Tesla nemusia priznať svoju vinu. Ako sme už informovali Elon Musk sa cíti byť v tejto záležitosti nevinný:

“Táto neoprávnená žaloba zo strany SEC vo mne vyvoláva hlboký zármutok a sklamanie. Vždy som konal v najlepšom záujme pravdy, transparentnosti a investorov. Integrita je najdôležitejšou hodnotou v mojom živote a skutočnosti ukážu, že som svoje zásady neporušil.”

Sme radi, že sa napokon nenaplnil najhorší scenár, v rámci ktorého by musel Elon Musk odísť z postu generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla. Napriek tomu zamrzí jeho vynútené odvolanie z čela predstavenstva, ako aj pokuta pre Teslu, ktorá sa aktuálne snaží o prvé ziskové kvartály.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla stavia vlastné kamiónové prívesy na prepravu áut
Elon Musk hovoril o svojom návrhu elektrického nadzvukového lietadla
Tesla Roadster 2 vs. Bugatti Chiron: Dôkaz budúcej dominancie elektromobilov?

Zdroj: SEC, titulná fotografia: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. To, že väčšina médií negatívne informuje všetko súvisiace s Teslou nie je manipuláciou s trhom s cennými papiermi? Takáto forma trestu nie je manipuláciou ? Tento trest zamáva s cenou akcií podstatne viac ako Muskove tweety – aktualne cca 16% vs 6%.

Pridajte komentár