Elon Musk uvažuje, že dá výpoveď a stane sa influencerom…

5

Šéf spoločností Tesla, SpaceX, The Boring Company a Neuralink, Elon Musk, zverejnil tweet, podľa ktorého má zvažovať, že ukončí svoje terajšie zamestnania a začne sa naplno venovať influencerstvu. Samozrejme dúfame, že ide len o jeden z jeho žartov.

Elon Musk je vzhľadom na svoju pracovnú vyťaženosť pomerne aktívny na sociálnej sieti Twitter, pričom jeho účet má takmer 66 miliónov sledovateľov. A prostredníctvom svojich tweetov často zverejňuje aj veci, ktoré sa týkajú spoločností, ktorým šéfuje.

Jeho tweety sú pritom nepriamo aj pod drobnohľadom SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzy), a to najmä vďaka príspevku z roku 2018, v ktorom uviedol, že zvažuje sprivatizovanie Tesly, pričom už má zabezpečený kapitál, aby mohol investorom vyplatiť 420 $ za akciu, čo bolo o 20 % viac, ako sa v tom čase obchodovalo na burze. Tweet následne spôsobil prudký vzostup hodnoty akcií, a to aj o 11 %.

Musk aj Tesla za to dostali obrovskú pokutu od SEC, ktorá to klasifikovala ako ovplyvňovanie trhu a poverila Teslu, aby dohliadala na to, čo Musk vypustí prostredníctvom sociálnych sietí. Odvtedy sa objavilo viacero príspevkov, ktoré niektorí považovali za ovplyvňovanie trhu. Predovšetkým išlo o sklamaných „shorterov“, SEC však odvtedy Muska neuznala vinným z manipulovania trhu.

Každopádne je nepopierateľné, že to, čo Elon Musk zverejní cez Twitter, môže mať veľkú silu. Veď napríklad v máji minulého roka zverejnil tweet, že Tesla je podľa neho nadhodnotená. A do pol hodiny klesla hodnota akcií spoločnosti o takmer 12 %, čo vtedy predstavovalo stratu cca 15 miliárd $.

Jeho tweety pritom neovplyvňujú len „jeho“ firmy, ale napríklad aj kryptomeny. Jeho vyhlásenia ohľadom Dogecoinu a Bitcoinu totiž už viackrát spôsobili prudké vystrelenie či naopak zostrelenie hodnoty nielen spomínaných kryptomien.

Aktuálny tweet

Elon Musk si tak musí uvedomovať, akú silu má to, čo napíše cez Twitter, ale aj povie prostredníctvom iných médií. Dá sa pritom v podstate povedať, že je veľmi vplyvným influencerom. No a práve s influencerstvom, čo je „ovplyvňovanie názorov či správania významného počtu ľudí/sledovateľov“, súvisí jeho tweet z pred pár hodín, v ktorom uvádza:

„Rozmýšľam, že skončím v mojich zamestnaniach a stanem sa influencerom na plný úväzok, čo si o tom myslíte?“

No my osobne si myslíme, že Elon Musk hrá relatívne dôležitú úlohu aj v oblasti propagácie svojich firiem, napr.  Tesly, ktorá to do istej miery potrebuje, keďže nemá PR oddelenie a neplatí si reklamu propagujúcu svoje produkty, ako to robia všetci ostatní nielen z branže.

No a samozrejme dúfame, že ide len o žart, ktorým sa Elon Musk snaží ironicky poukázať na častokrát neprimeraný, komický či možno až nebezpečný vplyv svojich tweetov a profesionálnych influencerov na verejnú mienku.

Každopádne mnohí investori spoločnosti Tesla, možno s výnimkou shorterov, budú zrejme dúfať, že tento tweet nezoberie relevantné množstvo investorov vážne, keďže to by sa teoreticky mohlo prejaviť aj výraznejším poklesom hodnoty akcií. To tiež môže ísť v neprospech samotného Muska, ktorý stále rozpredáva 10 % svojich akcií Tesla.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Humanoidný robot od Tesly má pomôcť s nedostatkom pracovnej sily, hovorí Elon Musk
Elon Musk spustil hlasovanie ohľadom predaja obrovského množstva svojich akcií Tesla
Elon Musk v zábavnej show uviedol, že trpí Aspergerovým syndrómom
Investície Tesly do výskumu, vývoja a reklamy v porovnaní s inými automobilkami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Treba tam dať súčasnú fotku-nie 5- 8 rokov starú!! Teraz je pekne vytučnelý!! Na to,že patrí k najbohatším luďom , tak ovládanie nežrať alebo aspoň s rozumom jesť u neho nefunguje ! Jeho minulosť,keď nevydrží s jednou firmou viac rokov, ho stále nahovára predať to !! Určite ,keby móhol tak by to už urobil ! Ale automobilka je trochu inaá kotva !

Pridajte komentár