Elon Musk chce sprivatizovať Twitter. Ponúka 39 miliárd €. Aký dôvod uvádza?

0

Šéf Tesly, SpaceX a ďalších spoločností, Elon Musk, dal oficiálnu ponuku na odkúpenie 100-% podielu spoločnosti Twitter, ktorá je prevádzkovateľom rovnomennej siete, čo potvrdil aj samotný Twitter. Deje sa tak krátko potom, čo mal Musk pripomienky k tejto sieti a čo uviedol, že vážne uvažuje o vybudovaní vlastnej sociálnej siete. Čím Musk odôvodnil svoj zámer?

Elon Musk nedávno prostredníctvom svojho účtu na sieti Twitter, ktorý sleduje vyše 80 mil. používateľov, zverejnil viacero ankiet, ktoré sa týkali tejto sociálnej siete. Napr. otvorenosti jej zdrojového kódu či dodržiava princípov slobody prejavu. Uviedol pritom, že vážne uvažuje o vytvorení novej sociálnej siete.

Krátko na to dokumenty Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) odhalili, že kúpil vyše 73 mil. akcií spoločnosti Twitter, ktoré mali v tom čase hodnotu okolo 2,89 mld. $. Aktuálne tak má v spoločnosti 9,2-% podiel, čo znamená, že je najväčším externým akcionárom. Potom Twitter informoval, že vymenuje Muska za člena predstavenstva spoločnosti.

Ako uviedol Electrek, Musk si však napokon prijatie tejto ponuky rozmyslel. Špekulovalo sa pritom o tom, že z dôvodu vyplývajúceho obmedzenia podielu v spoločnosti na max. 14,9 % (ako člen predstavenstva by musel dodržať tento limit). A zdá sa, že na tom niečo bude, keďže Elon Musk nedávno podal oficiálnu žiadosť ohľadom odkúpenia celej spoločnosti Twitter, ako sa uvádza v podaní pre SEC.

Prečo chce Musk spoločnosť Twitter?

Ako upozornil portál Yahoo Finance, spomínané podanie tiež obsahuje znenie listu od Elona Muska adresovaného predsedovi predstavenstva spoločnosti Twitter, Bretovi Taylorovi. V ňom Musk uvádza, že do spoločnosti investoval, pretože verí v jej „potenciál stať sa platformou pre slobodu prejavu na celom svete“ a verí, že „sloboda prejavu je spoločenským imperatívom pre fungovanie demokracie“.

Ďalej napísal, že po svojej investícii do spoločnosti Twitter si uvedomil, že tá „v súčasnej podobe nebude ani prosperovať, ani slúžiť tomuto spoločenskému imperatívu“. Preto sa musí podľa neho pretransformovať na súkromnú spoločnosť.

Musk tiež uviedol, že ponúka za celý 100-% podiel spoločnosti Twitter 54,20 $/akcia, čo je o 54 % viac, ako bola hodnota deň predtým, ako do nej začal investovať a o 38 % viac ako deň pred verejným oznámením jeho investície do spoločnosti. Tzn., že by za spoločnosť zaplatil cca 42 mld. $ (takmer 39 mld. €).

Uviedol tiež, že ide o jeho konečnú ponuku, ktorá ak nebude prijatá, tak bude musieť prehodnotiť svoju pozíciu akcionára v spoločnosti Twitter. A dodal, že Twitter má mimoriadny potenciál a on ho rozvije.

Spoločnosť Twitter následne reagovala oficiálnou tlačovou správou, v ktorej potvrdila ponuku Elona Muska. A  uviedla, že „návrh starostlivo preskúma, aby určila postup, ktorý je podľa nej v najlepšom záujme spoločnosti a všetkých jej akcionárov“.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Muskov nový generálny plán bude zahŕňať nielen Teslu, ale aj SpaceX a TBC
Humanoidný robot od Tesly má pomôcť s nedostatkom pracovnej sily, hovorí Musk
Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár