Šéf Tesly dostane po dlhej dobe „výplatu“, a to v teoretickej hodnote 700 mil. $

2

Elon Musk nedostáva ako generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX žiadnu výplatu. Teraz sa však kvalifikoval na „výkonnostnú tranžu“ v aktuálnej hodnote okolo 700 miliónov $. A to na základe dosiahnutia prvého míľnika tzv. „kompenzačného balíka“, ktorý súvisí s trhovou hodnotou spoločnosti Tesla.

Tesla predstavila začiatkom roka 2018 dlhodobý plán svojho rozvoja. Ten sa týkal aj priebežného navyšovania trhovej hodnoty spoločnosti a tranží pre Elona Muska za plnenie stanovených cieľov.

Tesla v rámci tzv. „kompenzačného balíka“ pre svojho generálneho riaditeľa Elona Muska stanovila 12 míľnikov pre najbližších 10 rokov. Za každý z naplnených míľnikov pritom Musk získa právo na odkúpenie 1,69 milióna akcií spoločnosti za 350 $/kus.

To by pri aktuálnej hodnote akcií spoločnosti znamenalo, že odkúpením a následným predajom akcií by Elon Musk zarobil vyše 700 mil. $ pred zdanením. A podľa údajov analytickej spoločnosti Refinitiv sa Musk kvalifikoval na získanie prvej „tranže“, informuje Reuters.

Predchádzalo tomu nečakané vyhlásenie

Elon Musk sa v piatok prezentoval neočakávaným, aj keď zrejme pravdivým vyhlásením, že spoločnosť Tesla je momentálne nadhodnotená. Burza na to zareagovala „medzi-denným“ poklesom o 10 %. Na základe aktuálnych štatistík by sa pritom mohlo zdať, že Elon Musk sa tým snažil sabotovať svoju prvú „výplatu“, keďže po pondelkovom náraste akcií o 8 % dosiahla hodnota spoločnosti za ostatných 6 mesiacov priemernú trhovú hodnotu 100,2 miliardy dolárov, čím Musk splnil podmienky pre získanie svojej prvej tranže.

V spomínaný piatok pritom cez Twitter tiež napísal, že „predá takmer všetok svoj fyzický majetok a nebude vlastniť žiaden dom.“

Tesla v roku 2018 uviedla, že ak sa Elonovi Muskovi podarí naplniť všetky míľniky, ktoré vedú k trhovej hodnote spoločnosti vo výške 650 miliárd $, mohol by si jej šéf teoreticky polepšiť o takmer 56 miliárd $. To by však musel okrem iného zostať na čele Tesly ešte roky.

Nechceme maľovať čerta na stenu, ani strašiť, ale piatkovým vyhlásením, že Tesla je nadhodnotená, mohlo podľa niektorých finančných analytikov dôjsť k porušeniu mimosúdnej dohody medzi Muskom a Úradom pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá nasledovala po inom Muskovom tweete, ktorý podľa SEC nezákonným spôsobom ovplyvnil trhovú hodnotu Tesly.

Hovorí sa pritom, že ak by došlo k porušeniu tejto dohody, SEC by mohla požadovať, aby Musk odstúpil z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla. Zdôrazňujeme však, že ide zatiaľ o špekulácie, pričom bude dôležité, ako sa k piatkovému tweetu postavia dotknutí akcionári a SEC.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elona Muska uviedli do Kráľovskej spoločnosti po bok Einsteina, Darwina či Newtona
Hodnota Tesly má nielen podľa Muska vzrásť viac ako 10-násobne. Dôvod?
Hlavný cieľ Elona Muska: Dostať ľudí na Mars, predtým než zomrie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár