Elon Musk: „Založenie firmy na elektromobily bola idiocia na druhú“

6

Áno, toto kedysi povedal Elon Musk. To ho však neodradilo od investície do spoločnosti Tesla, ktorú napokon priviedol k milióntemu vyrobenému elektromobilu v pozícii generálneho riaditeľa. Táto cesta však bola nesmierne tŕnistá.

Ako veľmi dôležitá sa ukázala byť Muskova netradičná podnikateľská filozofia, na základe ktorej tento vizionár buduje firmy na riešenie problémov, a to s ohľadom na dôležitosť, nie pravdepodobnosť ich úspechu.

„Dával som nám veľmi malé šance a nechcel som riskovať peniaze nikoho iného, len moje vlastné,“ napísal Musk v roku 2016 v Master Plan – Part Deux (Musk pritom vydal prvú časť nazvanú Secret Tesla Motors Master Plan v roku 2006, t.j. 2 roky po prvej investícií do vtedajšej Tesly).

„Zoznam úspešných automobiliek je veľmi krátky,“ dodal Musk, ktorý bol poháňaný vyšším cieľom – pomôcť pri dosahovaní trvalo udržateľného energetického hospodárstva bez fosílnych palív, a to „Čím skôr, tým lepšie,“  napísal vo svojom Master Pláne.

Extrémne tŕnistá cesta

Podľa Muska sa v roku 2018 dostala Tesla do červených čísel, keď jej došli všetky peniaze a museli takmer ukončiť výrobu.

V posledných rokoch Musk pracoval až 120 hodín týždenne, niekedy dokonca spal v továrni, a to keď sa spoločnosť Tesla snažila dosiahnuť odvážne produkčné ciele, ktoré si stanovili pre elektromobil Tesla Model 3. „Ja osobne som v prvej línii spoločnosti a ak môžem, snažím sa vyriešiť všetky problémy,“ povedal Musk v novembri 2018.

„Pracujem sedem dní v týždni a stále mám čo robiť. Osobne som pomáhal riešiť problém s kalibráciou robota v nedeľu o druhej hodine ráno.“

Musk chce vytvoriť inšpiratívnu budúcnosť

To čo ma stále ženie dopredu, je to, že sa chcem pri predstave na budúcnosť cítiť dobre,“ zaznelo z Muskových úst v roku 2017. „Robíme, čo môžeme, aby bola budúcnosť najlepšia, aká môže byť a pozeráme sa hlavne na to, čo nám naše rozhodnutia prinesú ďalší deň.“

Elon Musk vlastní okolo 19% akcií spoločnosti, ktorej trhová hodnota v poslednej dobe lieta v rozmedzí 50 až 150 mld. $. Podľa Forbes má Muskov majetok hodnotu 34,6 mld. $. V roku 2018 pritom Tesla Muskovi schválila „kompenzačný balík“, ktorý by mohol mať na konci dekády hodnotu až 55 miliárd dolárov. Inak nepoberá žiadny plat v rámci spoločnosti Tesla.

Ďalšie veľké výzvy

„Vytvorenie aerokozmickej spoločnosti s vlastnými raketami takisto patrí k tým najhlúpejším a najťažším spôsobom, ako zarobiť peniaze.“ uviedol Musk, ktorý založil aj spoločnosť SpaceX, aby oživil medziplanetárne lety. „Keby to bolo o len peniazoch, založil by som si internetovú spoločnosť ako každý.“ Musk si pritom uvedomoval, že aj SpaceX môže zlyhať.

„Keď sme začínali, všetci nám hovorili, že zlyháme. Ja som pritom odpovedal – áno, je to možné,“ uviedol na tlačovej konferencii v roku 2019 v Kennedyho Vesmírnom Centre na Floride po úspešnom teste rakety Falcon 9. „Vraveli mi, že môžem prísť o všetky peniaze z PayPalu, povedal som áno, asi máte pravdu,“ odkázal na margo  spoločnosti PayPal (online platby), ktorá mu pomohla financovať SpaceX.

„Napriek tomu to stálo za vyskúšanie,“ povedal a dodal: „Je to všetko naopak.“

Zdroj: CNBC, titulná fotografia: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
Firma Elona Muska prezentovala pokroky v oblasti prepojenia mozgu a počítača
Tesla Model 3 sa preháňala tunelom Elona Muska rýchlosťou 187 km/h

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

6 komentárov

  1. Štastie praje prípravným, kto ked nie bohaty.. by mohol, nemusi ale moze.. dakujem ze človek je od prirody zvedavy a to zenie v pred.. kolko je takych ze len plytvá, uziva a sportebuva, ma vela a chce viac.. zavidim ale aj odivujem.. snad tu po nom aj o nom ostane ak bude k tomu takto pristupovat a chamtivost ho nepohlti.

  2. Elona Muska objektívne ohodnotí až budúcnosť! Tak to bolo vždy, a je až dodnes. Koľko z nás je ochotných svojim predstavám a cieľom venovať toľko času, energie a prostriedkov. Nie vždy a všetko vyjde, ale treba mať tú odvahu …..

  3. PETROLHEAD_z_Bratislavy on

    Aj ked neznasam napad elektromobilu a ako old-schoolovy petrolhead preferujem hlucne benzinove motory, musim uznat ze Elon si zasluzi obdiv za to co dokazal a za to ze sa nevzdal.

Pridajte komentár