Elon Musk bol „nútený klamať, aby uchránil Teslu pre krachom“. SEC sú bastardi, povedal

2

V ostatných dňoch opäť ožil spor Elona Muska s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorý sa týkal Muskovho tvrdenia z roku 2018, že má zabezpečený kapitál na sprivatizovanie spoločnosti Tesla. A šéf Tesly aktuálne túto tému komentoval v rámci konferencie TED, pričom nešetril emotívnymi vyjadreniami a kritikou na adresu SEC.

Elon Musk 7. augusta zverejni tweet: „Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.“ Hlavným dôvodom tohto zámeru malo byť zefektívnenie chodu spoločnosti a sústredenie sa na dosahovanie dlhodobých cieľov.

Neskôr uviedol, že bolo dôležité zistiť, či investori Tesly považujú prípadnú transformáciu na súkromnú spoločnosť za dobrý strategický krok. A dodal, že svoj zámer konzultoval s najvýznamnejšími svetovými spoločnosťami ako Goldman Sachs, Morgan Stanley a Silver Lake, ktoré majú v tejto oblasti obrovské skúsenosti.

Nakoniec však Elon Musk od tohto zámeru ustúpil a uviedol: „Po zvážení všetkých faktorov, som na včerajšom stretnutí predstavenstva spoločnosti Tesla povedal, že verím, že pre spoločnosť bude lepšie, keď zostane verejnou. A správna rada s tým súhlasila.“

Žaloba SEC

Spomínaným ústupkom však táto záležitosť neskončila. SEC zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane za „falošné a zavádzajúce verejné vyhlásenia, ktoré spôsobili značný zmätok a narušili trh s akciami spoločnosti Tesla, čo viedlo k poškodeniu investorov.“ 

Po zverejnení Muskovho tweetu pritom stúpli akcie Tesly o 5 %. Potom sa takmer na 2 hodiny zastavilo obchodovanie s týmito akciami. Po opätovnom spustení zaznamenali akcie rast hodnoty až o 11 %.

Na žalobu Elon Musk reagoval slovami: Táto neoprávnená žaloba zo strany SEC vo mne vyvoláva hlboký zármutok a sklamanie. Vždy som konal v najlepšom záujme pravdy, transparentnosti a investorov. Integrita je najdôležitejšou hodnotou v mojom živote a skutočnosti ukážu, že som svoje zásady neporušil.“

Napokon bola uzatvorená mimosúdna dohoda, v rámci ktorej musel Musk odstúpiť z čela predstavenstva a spoločne s Teslou zaplatiť mastnú pokutu (po 20 mil. $).

Aktuálne Muskove vyjadrenia

No a Elon Musk sa na nedávnej konferencii TED 2022 nevyhol ani otázke, ktorá sa týkala tejto záležitosti, o čom informoval web Drive Tesla Canada. Musk pritom zdôraznil, že financovanie bolo skutočne zabezpečené. SEC ho totiž obvinila, že to tak nebolo.

Následne dodal, že „komisia SEC vedela, že financovanie je zabezpečené, ale aj napriek tomu pokračovala v aktívnom verejnom vyšetrovaní.“ Podľa jeho slov mu pritom v tej dobe banky povedali, že ak nebude súhlasiť s dohodou so SEC, neposkytnú Tesle kapitál, čo by viedlo k bankrotu spoločnosti.

Podľa Muska to bolo, ako keby „namierili pištoľ na hlavu jeho dieťaťa“. Tesla bola totiž v tom čase v neľahkej situácii. Išlo totiž o obdobie už dobre známeho „výrobného pekla„, kedy zavádzala svoj kľúčový produkt Model 3 do masovej výroby.

Musk ďalej povedal, že bol vlastne donútený neoprávnene ustúpiť a dohodnúť sa so SEC. Komisii SEC adresoval výraz „bastardi“ a pokračoval slovami, že bol nútený priznať, že ohľadom zabezpečenia kapitálu na sprivatizovanie Tesly klamal, aj keď to bola v skutočnosti pravda.

Musk stále čelí žalobe „akcionárov“

Táto záležitosť pritom stále nie je úplne na konci. Niektorí akcionári Tesly Muska totiž zažalovali. Ide zrejme o tzv. „shorterov“, ktorí prišli v dôsledku zvýšenia hodnoty akcií Tesly po Muskovom tweete o peniaze. A podľa Drive Tesla Canada má z aktuálnych správ od CNBC a Bloombergu vyplývať, že by mohli byť úspešní, pričom Muskove vyhlásenie o zabezpečenom kapitále na sprivatizovanie Tesly by mohlo byť uznané ako nepravdivé.

Právnici týchto žalobcov pritom tiež majú žiadať, aby sa Musk nemohol k tejto záležitosti vyjadrovať verejne. Muskov právny zástupca Alex Spiro ohľadom žaloby zas povedal, že spomínaný tweet bol pravdivý a celá záležitosť je len o právnikoch, ktorí sa snažia zarobiť peniaze a tých, ktorí chcú zabrániť tomu, aby pravda vyšla najavo.

Zdroj titulnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa napokon nebude privatizovať. Elon Musk vysvetľuje prečo
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Elon Musk. Ukradne ľuďom prácu?
Elon Musk chce sprivatizovať Twitter. Ponúka 39 miliárd €. Aký dôvod uvádza?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. O peniaze neprišli ozajstní investori Tesly, ale len špekulanti na trhu a tých vôbec neľutujem. Je to jednoducho riziko podnikania a musia počítať s tým, že niekedy pri svojich špekuláciách prídu o peniaze. Častokrát pre nich trpia státisíce ľudí len preto, aby si oni naplnili vrecká. Najlepšie by bolo, keby takéto akože investície boli úplne zakázané. To je však problém, pretože medzi takýchto špekulantov patria bankári a politici.

Pridajte komentár