Elon Musk bude čeliť odvolávaniu. Ustojí pozíciu predsedu Tesly?

0

V Tesle sa schyľuje k hlasovaniu o zosadení Elona Muska z postu predsedu predstavenstva. Tento návrh síce podal „maličký“ akcionár, avšak na jeho stanu sa začínajú prikláňať aj významnejší investori. Komu ešte Musk prekáža a aké majú dôvody?

Denník SCPM priniesol správu, že mnohí investori hľadajú možnosti, ako dostať Elona Muska z čela predstavenstva spoločnosti Tesla. Už si vraj neželajú, aby zastával najvyššiu funkciu v štruktúrach správnej rady, t.j. jej predsedu. Taktiež chcú odvolať troch členov správnej rady, vrátane Muskovho brata Kimbala.

Kampaň za reformu

Kampaň za reformu predstavenstva Tesly vedie spoločnosť CtW Investment Group, ktorá sa špecializuje na správu dôchodkových fondov. Tá vo svojej písomnej výzve voči akcionárom Tesly uvádza, že „strategické a operačné výzvy a zhoršujúce sa finančné výsledky vyžadujú zásadné zmeny v správnej rade.“ 

Nechcú ani Muskovho brata Kimbala

Poradenská spoločnosť Glass Lewis zas vyzýva akcionárov, aby hlasovali za odvolanie 3 členov správnej rady Tesly. A to konkrétne za Jamesa Murdocha, ktorý je CEO 21st Century Fox, profesionálneho investora Antonia Graciasa a Muskovho brata Kimbala, ktorý podniká v rôznych odvetviach. Tí sú podľa Glass Lewis príliš zaneprázdnený svojim podnikaním a majú silné väzby na Elona Muska. Nie sú tak vraj nezávislí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elona Muska uviedli do Kráľovskej spoločnosti po bok Einsteina, Darwina či Newtona
Elon Musk zakladá cukrársku spoločnosť. Chce priniesť inovácie aj do tejto oblasti
Fanúšikovia sa vyzbierali na gauč pre Elona Muska, aby mohol spávať v továrni pohodlne

Spustil majiteľ 12 akcií lavínu?

Ďalšia významná poradenská spoločnosť ISS je za odvolanie Elona Muska, ktoré navrhol spomínaných drobný akcionár Jing Zhao. Ten vlastní len 12 akcií Tesly, takže sa spočiatku zdalo, že sa jedná len o pokus zviditeľniť sa. Jeho počin však nabral možno až nečakaný spád.

Zhao tvrdí, že veľká spoločnosť ako Tesla nemôže byť tak závislá od jedného človeka. Poradenské spoločnosti ISS a Glass Lewis podporujú nezáväzné uznesenie o vymenovaní nezávislého predsedu predstavenstva, ktorý by nahradil Muska. Zároveň sú však za jeho zotrvanie vo funkcii generálneho riaditeľa.

Elon má však podporu rady

Tesne po Zhaovom návrhu však vydala správna rada spoločnosti Tesla svoje stanovisko, v ktorom odporúča akcionárom, aby návrh nepodporili. Podľa nej by nebol možný úspech Tesly, keby Elon Musk nezastával obe stoličky, pretože ako CEO a zároveň predseda rady má každodenný bezprostredný kontakt s dianím v spoločnosti.

Nuž sme veľmi zvedaví ako to nakoniec dopadne. Jedno by však malo byť isté, Tesla počíta s Elonom na poste generálneho riaditeľa v najbližších 10 rokov.

Zdroj: SCMP, titulná ilustračná fotografia: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár