Poľský premiér rokoval s Elonom Muskom. O európskej Tesla Gigafactory?

0

Poľský premiér Mateusz Morawiecki nedávno priznal, že sa rozprával s Elonom Muskom. Ďalšie kroky vyplývajúce z rozhovoru by mali byť známe o niekoľko mesiacov. Rokovali o postavení európskej továrne Tesla Gigafactory 4 na území našich severných susedov?

Mateusz Morawiecki sa pre portál Energetika24 vyjadril, že Poľsko chce prilákať americký kapitál v rámci investícií do moderných technológií. Dôvodom je, že takéto investície generujú pracovné miesta s vysokou mzdou.

Aj to bol jedným z cieľov jeho tohtotýždňovej návštevy USA, kde mal rokovať s investormi z Wall Street, americkými médiami, ale predovšetkým podnikateľmi, ktorí chcú investovať v Poľsku.

Poľské médiá sa v tejto súvislosti premiéra pýtali, či došlo k jeho údajnému nedeľnému stretnutiu s Elonom Muskom, šéfom a najväčším akcionárom spoločnosti Tesla.

„Dobrý rozhovor“

„Naozaj som hovoril s pánom Elonom Muskom, ktorý je jednou z vedúcich osobností, ktorá sa angažuje v rozvoji elektromobility. Musíme počkať niekoľko mesiacov, aby z tejto konverzácie vyplynuli ďalšie kroky,“ povedal Mateusz Morawiecki. Rozhovor pritom zhodnotil ako „dobrý“.

Prvé, čo nám v tejto súvislosti napadá je, že poľský premiér mohol rokovať s Elonom Muskom o vybudovaní továrne spoločnosti Tesla na území Poľska. Veď Tesla už viackrát potvrdila, že v Európe postaví minimálne jednu zo svojich plánovaných Gigafactory.

V tejto továrni by sa pritom mali vyrábať elektromobily značky, vrátane batérií a pohonného ústrojenstva, ako aj energetické produkty Tesla Powerwall a Powerpack, príp. Megapack. Získanie takejto investície by bolo samozrejme veľmi dôležité aj z dlhodobého hľadiska, nakoľko je takmer isté, že záujem o elektromobily bude neustále stúpať.

gigafactory model nevada

Render dokončenej Gigafactory 1 v Nevade. Zdroj: Tesla

O európsku Gigafactory bojuje množstvo krajín

V súvislosti s výstavbou Tesla Gigafactory na starom kontinente sa už v roku 2016 spomínali rokovania so slovenskou vládou. Neskôr sa však začalo hovoriť, že väčšiu šancu majú krajiny ako Česko, Maďarsko, Rumunsko a spomínané Poľsko.

Neskôr do hry vstúpili aj ďalšie štáty: Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Litva, Fínsko a Švédsko. V tej dobe boli údajne najhorúcejšími kandidátmi Česko, Fínsko a Nemecko. Podľa posledných informácií prichádza do úvahy aj Holandsko, najväčšiu šancu by však malo mať Nemecko.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poliaci založili štátnu spoločnosť pre výrobu elektromobilov
Slovenský Greenway vybudoval v Poľsku celoštátnu sieť nabíjačiek
“Tesla Gigafactory 1 je hotová len na 30 % a už je najväčším výrobcom batérií na svete”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár