V januári Elon Musk zverejnil tweet, v ktorom uviedol, že podporí najlepšiu technológiu na zachytávanie uhlíka darom vo výške 100 mil. $. No a súťaž o tento balík peňazí už bola spustená. Dozvedeli sme sa pritom, na čo budú porotcovia prihliadať pri výbere najlepších riešení.
Elon Musk a Peter Diamandis, zakladateľ nadácie X Prize, prostredníctvom ktorej súťaž prebieha, prichádzajú aj s odporúčaniami pre tímy, ktoré sa do súťaže zapoja. Podľa Muska sa treba zamerať na pragmatické riešenia. Súťažné návrhy nemusia byť dokonalé. Má to byť niečo, čo skrátka bude fungovať aj v rámci škálovania.
Jedným z kľúčových faktorov, na ktorý budú porotcovia prihliadať, je, aby predstavené riešenie dokázalo zachytiť minimálne 1 000 ton CO2 ročne. Dôležitá pritom bude reálna schopnosť zachytávania uhlíka a nielen ponuka teoretického riešenia.
Podľa Muska nestačí mať len nápad, pretože sa dá povedať, že myšlienka ísť na Mesiac je jednoduchá, avšak skutočne sa tam dostať, je mimoriadne náročné. Musí teda ísť o funkčné a životaschopné riešenie. Súťažné tímy pritom musia byť schopné vypočítať náklady na realizáciu svojich nápadov.
Taktiež sa bude prihliadať na environmentálne aspekty ponúknutých riešení (napr. ich vplyv na životné prostredie) alebo to, či pôjde o užitočný produkt, ktorý môže generovať príjmy. Ďalším dôležitým faktorom je schopnosť zachytiť CO2 na najmenej 100 rokov, ako aj schopnosť škálovateľnosti technológie v gigatonovom rozsahu.
Ceny si rozdelí viacero tímov
Z vysokých finančných výhier v rámci súťaže riešení zachytávania CO2 sa bude tešiť viacero tímov. Najlepšie riešenie získa podporu vo výške 50 mil. $. Tímy na 2. až 4. mieste si rozdelia 30 mil. $. Po prvom roku súťaženia, pričom súťaž bude trvať 4 roky, sa bude rozdávať 15 „míľnikových“ cien v podobe miliónového príspevku, ktorý dostanú tímy s najväčším pokrokom.
Zvyšných 5 mil. $ poputuje na ocenenia pre študentské tímy. To však nemusí byť všetko, pretože Elon Musk je ochotný zvýšiť svoju finančnú podporu, ak si ju zaslúži viac tímov.
Zdroj: X Prize via Teslarati; titulná fotografia: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk opäť rozdáva milióny. Na vzdelanie, „anti-COVID“ či komunikáciu
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá mení energiu dažďa na elektrinu
Technológia solárnych okien napreduje vďaka vedcom z Austrálie
Jeden komentár
Tomu sa teda hovorí výzva…!