Kúpi Elon Musk skrachovanú banku SVB pre svoj Twitter?

1

Pred pár dňami zaskočila svet správa, že skrachovala 16. najväčšia americká banka Silicon Valley Bank (SVB). Zdá sa pritom, že by to mohla byť príležitosť pre Elona Muska, ako urobiť z jeho spoločnosti Twitter „platformu pre všetko“.

Elon Musk mal kedysi dávno sen, ktorým bola globálna banka poskytujúca rôzne digitálne služby jednoduchým spôsobom. V roku 1999 spoluzaložil vôbec prvú online banku na svete X.com, z ktorej sa po zlúčení so spoločnosťou Confinity stal známy PayPal, ktorý odštartoval éru internetbankingu.

Elon Musk mal pritom podľa jeho biografie od Ahsleeho Vancea s PayPal veľké plány. Zo spoločnosti chcel spraviť globálnu digitálnu banku. Jeho plán sa však nestretol s pochopením a predstavenstvo napokon stavilo na istotu a PayPal bol predaný spoločnosti eBay.

Twitter ako platobná platforma

Aktuálne obdobie nasvedčuje tomu, že Elon Musk aspoň z časti oživil svoj sen z minulosti, pričom kľúčom má byť akvizícia sociálnej siete Twitter. Koncom januára priniesol Financial Times s odvolaním sa na zdroje oboznámené s problematikou správu, že Musk chce spraviť z Twitteru aj platobnú platformu, informoval web Mashable.

Muskovým plánom má byť zavedenie možnosti „nakupovania vecí“ a posielanie peňazí medzi používateľmi v rámci sociálne siete Twitter. Systém má byť založený na fiat platbách a neskôr majú byť dostupné aj platby prostredníctvom kryptomien. Aby bolo také niečo možné, spoločnosť by musela splniť množstvo požiadaviek regulátorov. Twitter pritom už požiadal o súvisiace povolenia. Na tie sa však čaká dlho. „Skratkou“ by tak mohla byť práve akvizícia nedávno skrachovanej banky Silicon Valley Bank (SVB).

Oznámenie o krachu banky SVB prišlo v piatok, pričom ide o pád najväčšej banky od roku 2008, kedy zúrila jedna z najväčších ekonomických kríz. SVB bola podľa Reuters 16. najväčšou bankou v USA s aktívami vo výške 209 mld. $. Známa bola ako banka podporujúca startupy.

Musk je otvorený odkúpeniu

Deň po oznámení krachu napísal šéf spoločnosti Razer Min-Liang Tan tweet, že podľa jeho názoru by mal Twitter Elona Muska kúpiť SVB, aby sa mohol stať digitálnou bankou. A na to Musk reagoval slovami: „Som otvorený tejto myšlienke.“ Nuž, uvidíme.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk skončí ako šéf Twitteru, rozhodla verejnosť. Čo možný nástupca?
Elon Musk bol „nútený klamať, aby uchránil Teslu pre krachom“. SEC sú bastardi, povedal
Kúpa SolarCity spoločnosťou Tesla bola podľa súdu v poriadku, aj keď bol Musk v konflikte záujmov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár