Elon Musk prevezie japonského miliardára okolo Mesiaca v novej rakete

0

Aerokozmická spoločnosť Elona Muska, SpaceX, zverejnila prvé informácie o svojej „turistickej misii“ na Mesiac. Prvým lunárnym turistom sa stane japonský miliardár Yusaku Maezawa, ktorý chce so sebou zobrať svetoznámych umelcov. Tí poletia v úplne novej rakete, ktorá zvládne aj cestu na Mars.

Elon Musk predstavil v sídle spoločnosti SpaceX základný plán prvého letu, v rámci ktorého bude na palube vesmírny turista. Ako sme už spomínali, je ním Japonec Yusaku Maezawa, ktorý bol účastníkom podujatia.

Na palube viacero umelcov

Yusaku Maezawa sa vyjadril, že chce so sebou zobrať 6 až 8 umelcov, dizajnérov architektov a ďalších „kreatívcov“. Dodal, že často premýšľa o tom, aké diela by vytvorili významní umelci potom, čo by navštívili vesmír. No a to sa zrejme dozvieme po tejto misii, ktorá sa má uskutočniť v roku 2023.

Státisíce vesmírnych kilometrov

Celá misia okolo mesiaca má trvať 6 dní, pričom účastníci nalietajú skutočne veľa kilometrov. Veď len priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je 384 000 km. To by boli bonusy v aerolinkách. 🙂

Kto je Yusaku Maezawa?

Yusaku Maezawa je japonský podnikateľ a vášnivý zberateľ umenia, možno až šialený. Veď minulý rok kúpil obraz zosnulého maliara Jeana-Michela Basquiata za takmer 100 miliónov €. Bol aj bubeníkom v punkovej kapele Maezawa, pričom v 90. rokoch začal podnikať v hudobnom priemysle.

Neskôr založil úspešný internetový obchod s oblečením Zozotown a vlastnú značku oblečenia. Jeho majetok sa odhaduje na čistú hodnotu 3,6 miliardy $. Vďaka tomu má byť 14. najbohatším Japoncom. Podľa vlastných slov je let do vesmíru jeho celoživotným snom

Akou raketou poletí?

Elon Musk potvrdil, že vesmírni turisti poletia k Mesiacu novou raketou BFR, ktorá je vo vývoji. Primárne bude určená k letom na Mars. Tá má pristáť na červenej planéte v roku 2022. S ľudskou posádkou o 2 roky neskôr.

BFR má mať vyše 100 m na dĺžku a 9 m v priemere. Bude v nej 2-krát viac miesta ako na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS (1 100 m3). Dokáže odviesť až 100 ton nákladu. 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
Elon Musk hovoril o svojom návrhu elektrického nadzvukového lietadla
Elon Musk predá akcie spoločnosti Tesla, aby mohol kolonizovať Mars

Zdroje: SpaceX, TASR, PC, Wikipedia; titulná fotografia:Chris Carlson (AP)

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár