Elon Musk vážne uvažuje o založení novej sociálnej siete. Už sa mu nepozdáva ani Twitter

0

Elon Musk sa už viackrát zamýšľal nad dezinformáciami v mediálnom svete, ako aj slobodou prejavu. A aktuálne šéf Tesly, SpaceX a ďalších spoločností pripustil, že by mohol založiť vlastnú sociálnu sieť. Zdá sa totiž, že po Facebooku sa mu nepozdáva už ani Twitter, v rámci ktorého má takmer 80 mil. „sledujúcich“.

Vzťah Elona Muska k sociálnym sieťam je rôzny. Po škandále spoločností Facebook (teraz Meta) a Cambridge Analytica zmazali jeho spoločnosti Tesla a SpaceX svoje profily na sociálnej sieti Marka Zuckerberga. Musk je však veľmi aktívny na sieti Twitter, kde ho sleduje takmer 80 mil. používateľov.

A minulý rok Tesla spustila niečo ako vlastnú sociálnu platformu – „Tesla Engagement Hub„. Jej cieľom je prepojiť svoje, ako aj viac či menej súvisiace verejnoprospešné aktivity so svojimi fanúšikmi a zákazníkmi. Má sa stať tiež nástrojom presadzovania čistej energie a získavania spätnej väzby.

Dočkáme sa novej masovej sociálnej siete?

Aktuálne sa zdá, že Elon Musk by mohol ohľadom sociálnych sietí zájsť podstatne ďalej. Nedávno na sieti Twitter zverejnil anketu s otázkou, či by mal mať algoritmus Twitteru otvorený zdrojový kód („open source“). Krátko na to nasledovala ďalšia anketa, v rámci ktorej sa používateľov pýtal, či si myslia, že Twitter dôsledne dodržiava princípy slobody prejavu.

K tejto ankete dodal, že jej výsledky budú veľmi dôležité a vyzval k uvážlivému hlasovaniu. Následne uviedol: „Vzhľadom na to, že Twitter de facto slúži ako verejné námestie, nedodržiavanie zásad slobody prejavu zásadne podkopáva demokraciu.“ Potom sa v tejto súvislosti spýtal, „čo by sa malo urobiť“ a či „je potrebná nová platforma“.

Následne Musk odpovedal na otázku používateľa siete Twitter, či uvažuje o vytvorení novej sociálnej siete s open source algoritmom, prioritou v otázke slobody prejavu a jej dodržiavania a minimálnou mierou propagandy. A to slovami, že o tom vážne uvažuje. Potom tiež naznačil, že tvorcov obsahu by bolo možné podporovať aj prostredníctvom kryptomeny Dogecoin.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla spustila vlastnú sociálnu platformu pre svojich fanúšikov
Elon Musk uvažuje, že dá výpoveď a stane sa influencerom…
Muskov nový generálny plán bude zahŕňať nielen Teslu, ale aj SpaceX a TBC. Naznačuje to zlúčenie do holdingu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár