HOAX o smrti Elona Muska bol zrejme hlavnou príčinou piatkového prepadu Tesly na burze

6

Spoločnosti Tesla sa síce v ostatnej dobe na akciovom trhu nedarí, za jej piatkovým prudkým poklesom však s najväčšou pravdepodobnosťou bol najmä HOAX (falošná správa) ohľadom smrti jej šéfa Elona Muska.

Po piatkom otvorení burzy klesla cena akcii spoločnosti Tesla v priebehu 2 hodín o „šialených“ 16 %. Tzn. stratu trhovej hodnoty okolo 77 miliárd $. Aj keď sa Tesle na akciovom trhu v ostatnej dobe príliš nedarí, v piatok sme nezaregistrovali fundamentálne dôvody, ktoré by objektivizovali tak prudký pokles.

Pravdepodobná hlavná príčina však vyplávala na povrch až o niečo neskôr. A to falošné správy ohľadom smrti šéfa spoločnosti Tesla, Elona Muska. Tie informovali o tom, že Musk zahynul pri výbuchu továrne na batérie alebo že príčinou smrti bola batéria, ktorá mu vybuchla v rukách, keď kontroloval produkciu.

Na sociálnych sieťach Twitter či Reddit sa objavili falošné screenshoty titulkov zo známych médií, ktoré informovali o smrti Elona Muska. Dokonca sa objavil aj falošný tweet v mene Muskovej priateľky a matky jeho najmladšieho dieťaťa, ktorá v ňom vyjadrovala ľútosť zo svojej straty. A v piatok tiež došlo k prudkému nárastu používania hashtagu #ripelon, ktorý síce vznikol už v roku 2011, používa sa však sporadicky a dlho ležal ľadom.

Reakcia Elona Muska

Tieto správy zjavne zachytil aj samotný Musk, keďže nie dlho na to zverejnil jednoduchý tweet s emotikonom prevracajúcim oči. Potom sa hodnota akcií Tesly z veľkej časti spamätala. Aj tak však bol na konci dňa zaknihovaný prepad o 3,78 %, pričom napr. index S&P 500 si polepšil takmer o 2 % a Nasdaq o 1,55 %.

Takže spoločnosť Tesla išla v porovnaní s trhom výrazne dole, aj keď sa neobjavili žiadne významnejšie fundamentálne príčiny. Na druhej strane treba brať do úvahy negatívny sentiment z predchádzajúcich dní, ktorý mohol k poklesu z časti prispieť, resp. mohol akcelerovať „výpredaj“ akcií vplyvom falošných správ.

Koordinovaná akcia?

Redaktorka Jennifer Sensiba z portálu Cleantechnica, ktorá vykonala rešerš falošných správ ohľadom smrti Elona Muska, naznačila, že mohlo ísť o koordinované úsilie s cieľom rýchleho rozšírenia HOAXu.

V tejto súvislosti pritom treba povedať, že mnohí mohli mať z prudkého poklesu hodnoty akcií Tesly veľký úžitok. Napríklad tzv. short selleri (predajcovia nakrátko). Na druhej strane, investori, ktorí spanikárili a predali svoje akcie za nižšiu ako nákupnú cenu, mohli prísť o veľké peniaze.

Dúfame teda, že to neostane bez povšimnutia SEC a orgánov činných v trestnom konaní. Treba totiž vyslať jasný signál, že takéto veci nie sú prípustné a tolerované. Obzvlášť, keď Elon Musk bol vyšetrovaný vo veci ovplyvňovania trhu aj za ďaleko nevinnejšie tweety. Každopádne aj šéf Tesly by si mal dávať väčší pozor na to, čo napíše.

Zdroj: Cleantechnica  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla včera podľa Elona Muska skrachovala. Vstane dnes z mŕtvych?
Podľa Muska je spoločnosť Tesla precenená. Pripravil ju tým o miliardy
Tesla už „zarobila“ na Bitcoine stovky miliónov. Elon Musk avizuje MarsCoin

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  • Ehm, v článku sa pokles ceny akcie popisuje ako veľká tragédia.. A ono sa to pritom volá korekcia. Ktorá je obzvlášť pri rýchlo nárastenej cene úplne normálna. Takže ak už píšete B, treba najprv napísať A a teda, že cena akcií za posledné dva mesiace vyrástla o 120%..
   Takže krátkodobá korekcia o 16% absolútne nič neznamená a netreba ju tu vykreslovat obyčajným ľuďom ako tregediu. Navyše v iné dni klesali aj s&p500 a nasdaq.
   Reálny problem volatility akcií samozrejme nie je hospodárenie samotných podnikov, ale tzv.“tlačenie dolárov“ americkým FEDom a podporou vlády a tým devalvacia doláru a všetkých ostatných mien, čo ma za následok, že ľudia a spoločnosti rýchlo investujú radšej do akcií a kryptomenien,aby sa ochránili práve od Veľkej inflácie, ktorá nás všetkých čaká.

   • Pokles o 16 % v priebehu 2 hodin, v case kedy sa rozsiril HOAX o Muskovej smrti a nasledne rychle zotavenie z vacsinovej casti, je normalna trhova korekcia? Ehm…

 1. Áno, bol to podraz na akcionárov, a vyšetriť to treba !!! Treba sa však zamyslieť aj nad tým, ako je úspech a hodnota TESLY veľmi závislá od osoby Elona Muska, a aká by bola v súčasnosti jej budúcnosť bez neho !!! ….

Pridajte komentár