Elon Musk by sa mohol pustiť aj do smartfónov, ak Apple a Google odstránia aplikáciu Twitter

10

Elon Musk aktuálne uviedol, že ak to bude nevyhnutné, pustí sa do „alternatívneho smartfónu“. Mohlo by sa pritom zdať, že táto myšlienka má celkom slušnú podporu verejnosti.

Okolo Elona Muska sa po prebratí spoločnosti Twitter začínajú diať ešte šialenejšie veci ako doteraz. Jeho démonizovanie je zrejme ešte viac v kurze a rôzne média sa idú pretrhnúť s negatívnymi, často vyfabulovanými správami na jeho adresu, aby prilákali čitateľov, poslucháčov či divákov.

To začína mať negatívne dôsledky aj na jeho spoločností. A aktuálne sa objavili neoficiálne správy, že Google a Apple by mohli stiahnuť aplikáciu Twitter zo svojich obchodov s aplikáciami (Google Play, resp. App Store).

Následne Liz Wheelerová (politická komentátorka a moderátorka show a rôznych podcastov) prostredníctvom tweetu navrhla, aby Elon Musk vyrobil vlastný smartfón, ak Google a Apple odstránia aplikáciu Twitteru zo svojich obchodov. Podľa nej by sa „polovica krajiny s radosťou zbavila neobjektívneho a špehujúceho iPhonu a Androidu. A dodala, že pre niekoho, kto „stavia rakety na Mars“, by to nemal byť problém.

Wheelerová pritom spustila anketu, v ktorej sa používateľov siete Twitter pýtala, či by prešli na smartfón od Elona Muska „tELONphone“. 51,2 % z vyše 130 000 hlasujúcich odpovedalo áno, zvyšok zvolil odpoveď nie. Následne na Wheelerovej návrh zareagoval aj Elon Musk. A to slovami:

„Samozrejme dúfam, že k tomu nedôjde (pozn.: k odstráneniu aplikácie Twitter…), ale áno, ak nebude iná možnosť, urobím alternatívny telefón“ 

Smartfón s vlastným operačným systémom?

Nie je úplne jasné, či by išlo o smartfón s vlastným operačným systémom (vyjadrenie o „alternatívnom telefóne“ to však môže naznačovať). Smartfón ako samostatný hardvér bez najrozšírenejších operačných systémov Android a iOS by však nemusel daný problém vyriešiť na základnej úrovni. Na druhej strane, napr. v prípade Androidu nie je náročné nainštalovať aplikáciu Twitter priamo zo súboru APK. Možno by tak stačil smartfón s predinštalovanou aplikáciou Twitter. Ak by teda Apple a Android nepodnikli kroky, ktoré by to znemožnili. Malo by však zmysel kvôli tomu robiť vlastný smartfón?

Čo sa týka teoretickej možnosti smartfónu s vlastným operačným systémom, v takomto prípade je samozrejme veľmi otázne, či by sa podarilo novému „mobilnému“ operačnému systému uspieť medzi spomínanými „oligopolmi“, aj keď má Musk pomerne silné meno a bohaté skúsenosti nielen so softvérom, ale už aj s hardvérom. Veď sa to nepodarilo ani gigantom ako Microsoft či Samsung.

Elon Musk ako 12-ročný, v dobách, kedy bolo programovanie ako ho poznáme dnes zrejme ešte len v plienkach, naprogramoval hru „Blaster“, ktorú od neho dokonca kúpil technologický časopis. Jeho prvá spoločnosť Zip2 (založená pred 27 rokmi) bola prvou softvérovou spoločnosť, ktorá vyvinula online platformu pre uverejňovanie obsahu novín ako New York Times či Chicago Tribune. Zip2 pritom vytvorila a prevádzkovala aj „internetového sprievodcu mestom“.

Potom Musk založil „internetovú banku“ X.com a krátko na to spolu s ďalšími odštartoval v rámci Paypal revolúciu v online platbách, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť. A spolupráca softvéru a hardvéru je kľúčová v jeho terajších spoločnostiach, a to najmä v SpaceX, Neuralinku a Tesle.

Tesla pritom vyrába „softvérovo definované“ autá, vyvíja autonómne riadenie, humanoidného robota, vlastné čipy a iný hardvér, neurónové siete, superpočítač Dojo či poskytuje rôzne mobilné aplikácie, napr. na ovládanie svojich elektromobilov a batériových úložísk energie, ako aj na obchodovanie s elektrinou (Autobidder). Špekuluje sa tiež, že Tesla už roky pracuje na vlastnom obchode s aplikáciami.

Takže teoreticky by malo byť v silách Elona Muska vyvinúť smartfón s vlastným operačným systémom. Otázne však je, či by mal nový operačný systém šancu sa presadiť. Dúfame, že Elon Musk nebude musieť nič také riešiť a aplikácia Twitter zostane zachovaná na najrozšírenejších mobilných platformách na svete.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla údajne chystá vlastný obchod s aplikáciami na spôsob Google Play či App Store
Tesla predstavila „super-čip“ pre možný najvýkonnejší superpočítač sveta – Dojo
Firma Elona Muska prezentovala pokroky v oblasti prepojenia mozgu a počítača

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

  1. Tesly by sa mohli predávať rovno so smartfónom v držiaku s predinštalovanými aplikáciami na ovládanie auta, garážových dverí a okenných roliet Tesla, solárneho systému Tesla (ten už existuje), bankového účtu v ebanke a epoisťovni Tesla, domácich spotrebičov Tesla…

    • Nie je vylúčené, že Elon takú predstavu má, že si raz sadneme do auta, a už z neho nevystúpime !!! Bude to náš slimačí domček na kolesách. Nebudeme síce „vystrkovať rôžky“, ale komunikovať cez smartfóny, alebo dačo podobné !!! …..

      Pane Bože, čoho sa to ešte okrem vojny na Ukrajine dožijeme !!!

  2. Musk by s tým svojím novým superčipom mohol robiť nielen telefóny, ale aj počítače, tablety a servery a zrušiť tak ten predražený Apple.

  3. V správe bola dobrý postreh o oligopoloch. Tie prinášajú pre zákazníkov vysoké ceny a pomalé inovačné tempo. Toto už nemá nič spoločné s kapitalizmom…

Pridajte komentár