Elon Musk skončí ako šéf Twitteru, rozhodla verejnosť. Pomôže to akciám Tesly? A čo možný nástupca?

8

Elon Musk pred niekoľkými hodinami spustil anketu, v ktorej sa pýtal, či má odstúpiť z postu šéfa spoločnosti Twitter. „Verejnosť“ pritom rozhodla, že áno.

Kúpa spoločnosti Twitter Elonom Muskom priniesla množstvo kontroverzií a zdá sa, že aj problémy pre spoločnosť Tesla. Tá klesla od začiatku tohto roka na trhovej hodnote o cca 60 % a podľa mnohých analytikov má na tom podiel aj Muskova akvizícia Twitteru.

Samozrejme, náročná ekonomická situácia tento rok poriadne otriasla aj finančnými trhmi. Okrem iných si pritom vo všeobecnosti značne pohoršili technologické spoločnosti. Aj keď Tesla nie je typická technologická spoločnosť, na akciovom trhu reaguje podobne ako tento druh firiem.

Tesla stratila od začiatku tohto roku na trhovej hodnote neuveriteľných 700+ mld. $. Ako sme už uviedli, z časti má za tým stáť aj to, že šéf Tesly Elon Musk kúpil spoločnosť Twitter, ktorá je prevádzkovateľom rovnomennej sociálnej siete. A to napr. z dôvodu, že investori spoločnosti Tesla sa obávali, že Musk nebude môcť venovať toľko pozornosti Tesle ako predtým.

Ukázalo sa tiež, že Musk musel kvôli financovaniu svojej akvizície predať obrovské množstvo akcií Tesly, čo sa podpísalo na ďalšom poklese ich hodnoty. Pred niekoľkými dňami pritom predal akcie Tesly v hodnote cca 3,6 mld. $.

Gesto na upokojenie situácie?

Spomínané, ale aj ďalšie Muskove „vyčíňanie“ okolo Twitteru, nahnevalo tiež mnohých jeho skalných fanúšikov, investorov spoločnosti Tesla či „Tesla Bull“ analytikov. Takže aktuálne by sa mohlo zdať, že Musk sa snaží upokojiť situáciu svojou pravdepodobnou rezignáciou na najvyšší post v spoločnosti Twitter, aj keď vopred samozrejme nemohol s istotou vedieť, ako dopadne spomínaná anketa ohľadom jeho odstúpenia.

Čo sa týka samotnej ankety, tú Musk už tradične spustil prostredníctvom sociálnej siete Twitter, pričom v rámci nej položil otázku: „Mám odstúpiť z funkcie šéfa Twitteru? Budem sa riadiť výsledkami tejto ankety.“ A 57,5 % hlasujúcich z celkového počtu vyše 17,5 mil. zvolilo odpoveď áno. To by malo znamenať, že naozaj skončí ako šéf Twitteru, keďže Musk doteraz vždy rešpektoval výsledky takýchto ankiet.

Kto sa ujme stoličky?

Zaujímavé je, že krátko po spustení ankety ohľadom svojho odstúpenia Elon Musk uviedol, že „nikto nechce prácu, ktorá by skutočne udržala Twitter pri živote“. A dodal, že „neexistuje žiadny nástupca“. Musk potom dostal ponuku od Lexa Fridmana, ktorý je počítačovým vedcom venujúcim sa aj umelej inteligencii, pričom stojí tiež za známym podcastom, ktorý sa venuje predovšetkým technológiám. Jeho hosťom bol viackrát aj Elon Musk.

Fridman ponúkol svoje služby zdarma s tým, že všetko svoje úsilie vrhne na skvelé inžinierstvo a šírenie lásky vo svete. Musk na to reagoval slovami, že musí mať rád bolesť, že by musel do Twitteru investovať svoje celoživotné úspory a že od mája táto spoločnosť smeruje k bankrotu. A na záver sa Fridmana spýtal, či má stále záujem. Fridman odpovedal: „Áno, otočíme to.“

Ďalším zaujímavým, ale zároveň kontroverzným menom, ktoré sa špekulatívne spája s postom šéfa Twitteru, je Jared Kushner. Ten zdedil po otcovi realitnú spoločnosť, je majiteľom mediálnej spoločnosti, ktorá „vydáva“ New York Observer a stojí aj za investičnou platformou pre nehnuteľnosti Cadre a investičnou spoločnosťou Affinity Partners. Kushner je zaťom kontroverzného Donalda Trumpa a pôsobil ako jeho hlavný poradca, keď bol Trump prezidentom USA.

Špekulácie, že by sa Kushner mohol stať šéfom Twitteru sa objavili potom, čo bol videný po boku Elona Muska na finále majstrovstiev sveta vo futbale. Musk pritom spustil anketu ohľadom svojej rezignácie nie dlho po tomto futbalovom zápase.

A čo akcie Tesly?

Investorov Tesly v súvislosti s pravdepodobným odchodom Elona Muska z postu šéfa Twitteru zrejme zaujíma, či to pomôže ich akciám. Obchodovanie pred otvorením trhu naznačovalo, že áno. Akcie spoločnosti totiž vzrástli cca o 4 až 5 %. Po otvorení trhu to však už nebola taká sláva a napokon akcie dokonca klesli. V čase písania článku o vyše 2 %.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk má byť údajne nahradený na poste šéfa Tesly. Zdroj je však pochybný
Elon Musk by sa mohol pustiť aj do smartfónov, ak Apple a Google odstránia aplikáciu Twitter
Elon Musk spustil hlasovanie ohľadom predaja obrovského množstva svojich akcií Tesla, aby mohol zaplatiť dane

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Ani Elon Musk nedokáže byť vševedúcim všemohúcim a všadeprítomným!!! Aj keď vlastní firiem „vyše práva“, všetky sám neuriadi. Určite sa ťažko hľadajú manageri, ktorí zvládnu viesť takéto firmy. Ak Elon nikoho nenájde, alebo nikomu neverí, mal by Twitter radšej predať ďalej, ak keď to bude so stratou! Inak zničí nielen sam seba, ale aj mnohých blízkych v jeho okolí, ktorí mu veria, alebo sú jeho investori!

  • A ktorý blázon by to kúpil. Obzvlášť po tých hlúpostiach čo tam Elon napáchal? Začal bezhlavo vyhadzovať a v podstate nikto nevie koľko ľudí vlastne prepustil. Ale takto sa to nerobí väčšinou sa prepúšťajú ľudia ktorí nebudú chýbať. Je to ako začať z idúceho auta vyhadzovať súčiastky. Ešte chvíľu pôjde ale potom sa zastaví a nebude nikto kto by vlastne vedel rýchlo zistiť kde je vlastne problém. Fakt dúfam že to skončí ako obrovské fiasko a Elon to bude musieť prekonať s obrovskou stratou. Hádam potom dostane rozum a bude sa venovať len tomu čomu sa skutočne rozumie.

   • Je taká TV relácia „Aj múdry schybí“! Tak uvidíme, ako to Elon nakoniec s Twittrom porieši, veď aj Matovič už dostáva po páde na hubu „rozum“ 🙂 !

 2. Zaujimave, ze sa riadi hlasovanim na twtr a pritom argument na odstupenie od kúpy bolo množstvo falošných účtov. Celá kúpa bola krok vedľa.

 3. Hneď ako si začal s Twitrom som tu napísal, že investori mu to spočítajú, bolo to jasné každému, len nie Muskovi. Nie je až taký génius.

 4. Odkedy Elon začal tú šialenosť s Twitter sa veľmi zmenila moja milenka o ňom. Nikdy som ho nebral ako modlu ale momentálne mi skôr príde ako Matovič. Keď ego totálne zatieni všetko dobré čo urobil a človek uvažuje či má všetkých päť pokope. Nech sa opäť naplno venuje ostatným firmám kedy robil fakt dobrú
  robotu a dáky divný tweet raz za čas človek prehliadol.

 5. Chlapi, dávate mu „na frak“! Zrejme si zaslúži! Nechcem ho hneď zatracovať pre Twitter! Dúfajme, že sa spamätá, a aj keď „so stratami a ranami“, tak sa z toho „vylíže“! Ja by som mu to takto prial ako môj vianočný darček!!! 🙂

Pridajte komentár