7 rád Elona Muska, ako byť efektívnejší

0

Hlavné aktivity Elona Muska a spoločnosti Tesla sa aktuálne točia najmä okolo zvýšenia produkcie Tesly Model 3 na 5 000 ks týždenne. Aby to bolo možné, bolo nutné v Tesle vykonať určité zmeny. O tých Musk informoval zamestnancov spoločnosti emailom, pričom na jeho konci uviedol 7 rád, ako byť efektívnejším, a to na základe vlastných skúseností. A tie nemusia byť prospešné len pre zamestnancov Tesly, ale pre každého, kto chce efektívne manažovať svoj čas.

Z nasledujúcich odporúčaní je jasné, že Elon Musk nie je fanúšikom mítingov, byrokracie, hierarchizácie alebo akéhokoľvek systému, ktorý bráni priamej komunikácii. Uprednostňuje totiž používanie zdravého rozumu.

1. „Veľko-formátové“ mítingy oberajú o čas

Veľké mítingy a porady s množstvom zúčastnených ľudí okrádajú ich účastníkov o veľké množstvo času. Tie sú prínosné len keď prinášajú hodnotu všetkým zúčastneným.

2. Občasné mítingy a len v naliehavých záležitostiach

Časté mítingy sú kontraproduktívne pokiaľ sa práve neriešia závažné problémy a záležitosti. Keď sa vyriešia, je nutné, aby klesla ich frekvencia.

3. Ak nie vaša prítomnosť na mítingu nevyhnutná, odíďte

Odíďte zo stretnutia, akonáhle prestane mať vaša prítomnosť pridanú hodnotu. Opustenie stretnutia nie je nezdvorilé. Nezdvorilé je ostať a strácať svoj čas, ako aj čas ostatných.

4. Vyhnite sa mätúcemu žargónu

Nepoužívajte skratky alebo nezmyselné slová pre veci, softvér či procesy. Vo všeobecnosti, všetko čo si vyžaduje vysvetlenie, komplikuje komunikáciu: Nechcete predsa spraviť z ľudí chodiacu „encyklopédiu“ len kvôli tomu, aby mohli s vami efektívne komunikovať.

5. Vyhnite sa hierarchizovaniu činností

Komunikácia by mala prebiehať najkratšou možnou cestou pre zabezpečenie naplnenia pracovných úkonov. Treba sa vyhnúť „reťazcu velenia“. Ak sa tak nestane, akýkoľvek manažér čoskoro zistí, že vlastne pracuje niekde inde.

6. Ak potrebujete niekoho kontaktovať, urobte to priamo

Hlavným zdrojom problémov je slabá komunikácia medzi oddeleniami spoločnosti. Zabrániť tomu možno tak, že umožníte volný tok informácií naprieč všetkými oddeleniami. Keď prebieha komunikácia, riešenie problému či vykonávanie pracovnej činnosti, prostredníctvom viacerých úrovní hierarchického reťazca, dochádza k „super-hlúpym“ veciam. Treba komunikovať priamo a vykonávať len tie správne činnosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elona Muska uviedli do Kráľovskej spoločnosti po bok Einsteina, Darwina či Newtona
Toto je vízia budúcnosti do roku 2060 podľa Elona Muska | INFOGRAFIKA
Mysli ako Elon Musk: 3 tipy ako byť úspešný podnikateľ

7. Nestrácajte čas kvôli hlúpym pravidlám

Vo všeobecnosti sa riaďte zdravým rozumom. Ak sa javia zaužívané pravidlá v danej situácii ako absurdné, mali by sa zmeniť.

Zdroj: Elon Musk cez Business Insider; zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Tesla Owners Club BE/Flickr (CC BY 2.0)

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár