Elon Musk reagoval na staršie obvinenie, že „ukradol“ spoločnosť Tesla

0

Elon Musk aktuálne reagoval na tweet, v ktorom sa uvádza, že z času na čas sa objaví lživá správa o tom, že Martin Eberhard je zakladateľom spoločnosti Tesla, pričom Musk mu ju ukradol.

V rámci všeobecne dostupných zdrojov sa uvádza, že zakladateľmi Tesly sú Martin Eberhard a Marc Terpenning. V roku 2009 sa v rámci mimosúdnej dohody rozhodlo, že za zakladateľov spoločnosti sa môžu považovať aj Elon Musk, JB Straubel a Ian Wright, ktorý v ranných fázach do Tesly investovali, resp. jej vedením vytvorili základy pre to, čo je z nej dnes.

Na základe tweetu používateľa siete Twitter s nickom Nafnlaus sa zdá, že vo svete môže občas zarezonovať informácia, že Elon Musk spoločnosť Tesla ukradol Eberhardovi. To môže mať súvis s tým, že Eberhard ťažko niesol svoje odvolanie z postu generálneho riaditeľa v roku 2007, pričom ho na krátku dobu nahradil Musk.

Problémové nástupníctvo

Elon Musk v tejto veci teraz uviedol, že Eberhard bol v polovici roka 2007 zo svojej funkcie prepustený, pretože poskytoval predstavenstvu spoločnosti nepravdivé informácie. A dodal, že s ním nikto neodišiel, čo má hovoriť za všetko. Musk tiež ozrejmil, že on bol dočasným co-CEO Tesly od júna 2007, Michael Marks bol co-CEO zhruba od Q4 2007 a Ze’ev Drori od Q1 do cca Q3 2008. A potom, po ďalšom kole financovania, Musk podľa vlastných slov nemal na výber a musel sa ujať postu šéfa Tesly.

Nafnlaus v rámci komunikácie tiež napísal, že ho udivuje, že Eberhard v rámci A kola financovania spoločnosti Tesla poskytol len 75 000 $, čo bolo 1 % celkovej „vyzbieranej“ sumy, pričom predtým zarobil obrovské peniaze na predaji spoločnosti NuvoMedia. Musk vtedy investoval 6,35 mil. $, t.j. 98 %.

Elon na to zaregoval, že sa hrá na „chudobného vynálezcu“, pričom bol celý čas bohatý a nič nevynašiel, „pokiaľ vie“. A dodal, že on v období 2008/2009 (potom ako do Tesly viacnásobne investoval) nemal žiadnu hotovosť, majetok na predaj ani vlastné bývanie a musel si požičiavať od priateľov na nájomné.

Elon Musk tiež uvádza, že na Wikipedia stránke Tesly sa uvádzajú povrchné informácie, ktoré prikrášľujú Eberhardovu rolu v rámci Tesly a nespomínajú súvisiace problémové záležitosti.

Na slová Elona Muska či používateľa Nafnlausa Martin Eberhard zatiaľ nereagoval. V prípade, že sa tak stane, jeho reakciu doplníme.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoluzakladateľ Tesly založil ďalšiu spoločnosť, ktorá sa venuje e-mobilite
Elon Musk spochybnil veľké zásluhy šéfa Lucid Motors pri vývoji Tesly Model S
Tesla sa mohla volať inak. Koľko zaplatila za svoj názov a doménu?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár