Elon Musk sa stretol s maďarskou prezidentkou a pripustil možný krach 3 automobiliek kvôli odborom

4

Elon Musk sa v ostatnom období stretáva s politikmi z rôznych krajín ako na bežiacom páse. A najnovšie s maďarskou prezidentkou. Témy, ktoré rozoberali, boli pritom aj nezvyčajné. Musk tiež opäť hovoril o možnom krachu vybraných automobiliek. Tentokrát v súvislosti s požiadavkami odborov.

Web Teslarati upozornil na stretnutie Elona Muska s maďarskou prezidentkou Katalin Novák. A to v rámci továrne Giga Texas. Musk Novákovej v sprievode ďalších zamestnancov Tesly, ale aj svojho syna ukázal závod a zrejme ju aj previezol v chystanom elektrickom pickupe Tesla Cybertruck.

„Demografická doba ľadová“

Musk sa v nedávnom období stretol aj s premiérmi Izraela a Thajska či prezidentom Turecka. Rozhovory sa pritom točili najmä okolo možných investícií Tesly v týchto krajinách. Podľa toho, čo Katalin Novák zdieľala cez sociálne siete, sa však zdá, že maďarská prezidentka riešila s Muskom iné témy. Aspoň na „prvý pohľad“.

A to témy rodiny a demografického vývoja v „západnom svete“, pričom použila aj výraz „demografická doba ľadová“. Musk pritom v minulosti viackrát upozornil na negatívny populačný trend, ktorý podľa neho povedie k nedostatku pracovných síl pre udržanie doterajšieho blahobytu.

Zrejme aj preto sa v rámci Tesly pustil do vývoja humanoidného robota Tesla Optimus, ktorý má spočiatku slúžiť hlavne ako pracovná sila vykonávajúca „nudné“, stereotypné, fyzicky náročné a nebezpečné práce, ktoré sa nechcú robiť ľuďom.

S Novákovou sa tiež bavili o potrebe mieru na Ukrajine. Zaujímavé je, že ani jedna strana nespomenula rozhovory ohľadom „ekonomickej“ spolupráce, čo býva pri takýchto rozhovoroch bežné. Maďarsko je pritom zrejme najväčším výrobcom batérií pre elektromobily v Európe vzhľadom na počet obyvateľov. A to vďaka investíciám z Ázie. Takže ktovie, či rozoberali aj investičné témy v oblasti elektromobility, príp. robotiky.

Krach Fordu, GM a Chrysleru kvôli odborom?

Elon Musk sa aktuálne vyjadril aj k štrajku pracovníkov automobiliek Ford, GM a Stellantis v USA, za ktorým stojí odborový zväz UAW. Ako uvádza portál The Streets, odbory požadujú pre pracovníkov týchto automobiliek postupné zvýšenie miezd o 40 %, 32-hodínový pracovný týždeň, úpravu životných nákladov a rozšírenie benefitov.

Podľa Muskovho komentára na soc. sieti X sú však tieto požiadavky spôsobom, ako rýchlo priviesť GM, Ford a Chrysler (americká automobilka patriaca pod koncern Stellantis) k bankrotu. Niektorí analytici sa pritom domnievajú, že tento štrajk a následné možné prijatie podmienok odborového zväzu, by mohli byť výhrou pre spoločnosť Tesla, ktorej zamestnanci nie sú združení v odboroch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk súhlasí, že mnohé tradičné automobilky smerujú ku „Kodak momentu“
Humanoidný robot od Tesly má pomôcť s nedostatkom pracovnej sily, hovorí Elon Musk
Elon Musk tvrdí, že VW a ďalší môžu skrachovať, ak rýchlo neprejdú na autonómne elektromobily
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Tých krachov bude viac.
  A s tým robotom… moja manželka, keď som jej ukázal video údajného tesla robota ako sa prechádza, fotí… to zhodnotila najlepšie : A to je načo? (na to čo opisuje Elon, má predsa mňa, a dokážem dokonca aj iné veci)
  Ale ako pomôcku pre agendu Klausa je to dobré… Hlavne prestať rozmýšľať, nato máme iných, múdrejších.
  Sám som zvedavý na pokračovanie Nobelovho diela.
  PS : Nenavrhneme Muska na Nobelovu cenu mieru?

 2. A teraz, do tejto zložitej globálnej situácie automobilového priemyslu, v sobotu voľby na Slovensku, teda v krajine najväčšieho svetového výrobcu áut na hlavu !!! Jeden by sa z toho pomiešal …….

 3. Keď sa hovorí o demografickom vývoji, tak bude potrebná radikálna zmena politiky aj v európskej únii! Ubúda pôvodné obyvateľstvo, ktoré vytváralo a vytvára hodnoty a aktuálnu životnú úroveň, do Európy sa valia státisíce migrantov, ktorí nemajú potrebné vlastnosti, návyky a vzdelanie, a skôr zaťažujú sociálny systém, ako by boli prínosom pre trh práce, a do toho ešte ten Elon so svojimi robotmi! No Sodoma-Gomora !!!

 4. a co, nech skrachuju ked su neschopni… kde je problem? Elon bude potrebovat len v Austine ked spusti linku na CT dalsich cca 40.000 ludi… a ti ludia aspon prestanu vyrabat tie rakovinomety… win-win 😉

Pridajte komentár