Elon Musk odstupuje od kúpy siete Twitter. Aké sú dôvody a je to definitívne?

3

Šéf spoločností Tesla či SpaceX, Elon Musk, formálne odstúpil od akvizície spoločnosti Twitter (v hodnote 44 miliárd $), ktorá stojí za rovnomennou sociálnou sieťou. Jeho právny tím pritom v dokumente pre SEC uviedol dôvody, ktoré ho k tomu mali viesť. Zrušenie kúpy však nemusí byť definitívne. Twitter sa v tejto veci chystá súdiť, pričom v hre môže byť aj nová akvizičná zmluva.

Elon Musk sa po schválení akvizície spoločnosti Twitter v apríli vyjadril nasledovne: „Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie a Twitter je digitálnym námestím, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sú pre budúcnosť ľudstva životne dôležité. Chcem tiež, aby bol Twitter lepší ako kedykoľvek predtým, a to vylepšením produktu vďaka novým funkciám, sprístupneniu algoritmov s cieľom zvýšiť dôveru, porazeniu spamových botov a autentifikácii všetkých ľudí. Twitter má obrovský potenciál – teším sa na spoluprácu so spoločnosťou a komunitou používateľov, aby sme ho rozvinuli.“

Následne však uviedol, že sa akvizícia dočasne pozastavuje, pretože čaká na detaily, ktoré by potvrdili, že množstvo spamových a falošných účtov na sociálnej sieti Twitter je taký, ako tvrdí spoločnosť Twitter. Teda menej ako 5 %. No a včera napr. web Teslarati upozornil na dokument od právnikov Elona Muska určený Americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), v ktorom sa uvádza, že Musk vypovedá akvizičnú zmluvu, pretože Twitter významne porušuje viaceré jej ustanovenia.

Twitter je odhodlaný sa súdiť

Spomínané však nemusí znamenať, že kúpa spoločnosti Twitter Muskom sa definitívne neuskutoční. Predseda spoločnosti Twitter Bret Taylor sa vyjadril, že predstavenstvo je odhodlané uzavrieť transakciu za dohodnutých podmienok, pričom v tejto veci plánuje podniknúť právne kroky.

Oficiálne dôvody odstúpenia

Muskovi právnici v dokumente pre SEC okrem iného uviedli, že spoločnosť Twitter poskytla zrejme nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia, ktoré mali vplyv na uzatvorenie dohody. Ďalším tvrdením je, že Twitter neposkytol alebo odmietol poskytnúť dôležité informácie, ktoré sa týkajú spamových a falošných účtov. Spoločnosť Twitter v tejto veci opakovane uviedla, že s Muskom spolupracovala ohľadom výmeny relevantných informácií, píše CNN.

Iné možné dôvody

Objavujú sa tiež hlasy, že skutočným či hlavným dôvodom Muskovho odstúpenia od zmluvy nemusia byť viackrát spomínané spamové a falošné účty, ale klesajúca trhová hodnota spoločnosti Twitter, ktorú by Musk podľa zmluvy za aktuálneho stavu výrazne preplatil.

Napr. Brian Fitzgerald, hlavný burzový analytik spoločnosti Wells Fargo, pre Yahoo Finance povedal, že Musk si takto môže chcieť vyjednať nižšiu cenu. V hre tiež môže byť možnosť, že Musk už naozaj nechce kúpiť Twitter a zároveň nechce platiť „pokutu“ 1 mld. $, ktorú by musela podľa dohody zaplatiť odstupujúca strana.

Profesor práva na Richmondskej univerzite Carl Tobias v tejto veci pre CNN uviedol, že Musk si môže obvineniami spoločnosti Twitter z porušení ustanovení dohody pripravovať argument, ktorý by ho oslobodil od platenia spomínanej pokuty. A Brian Quinn, profesor práva na Boston College, dodal, že aj v priebehu prípadného súdneho sporu, môžu obe strany rokovať ohľadom akvizície a napokon sa dohodnúť na novej zmluve, ktorá bude zahŕňať nižšiu cenu.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk vážne uvažuje o založení novej sociálnej siete. Už sa mu nepozdáva ani Twitter
Muskovi sa podarilo kúpiť Twitter, ktorý sa spočiatku bránil „jedovatou pilulkou“
Kúpa SolarCity spoločnosťou Tesla bola podľa súdu v poriadku, aj keď bol Musk v konflikte záujmov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. A Twitter neni vykuk? Ak je skutocne az 40% uctov spamovych botov a veduci twittra to nijak neriesia, navyse to zda sa podporuju, tak ma neprekvapuje, ze Elona presla chut. Pretoze by to znamenalo, ze twitter by potreboval daleko vacsiu ocistu personalu a myslenia, s ktorou v tesle nepocitali az do takej miery.
    Navyse nam to cele moze ukazat, kolko podvodov je priamo podporovanych „niekym“, kto ma moc rozhodovat o fungovani twittru.

Pridajte komentár