Elon Musk je nepochybne géniom dnešnej doby, ale aj pomerne kontroverznou osobnosťou. V médiách sa pritom o ňom „popísalo“ všeličo. Aký je však v skutočnosti, môže priblížiť jeho nová biografia od špecialistu na tento žáner – Waltera Isaacsona, ktorá vyšla pred niekoľkými hodinami. Čo od nej očakávať a čo ďalšie publikácie o Muskovi?
Elon Musk v skratke (našimi očami)
Rodený Juhoafričan Elon Musk je známy inovátor, vizionár, inžinier, vynálezca, podnikateľ, investor, miliardár, enviromentalista či filantrop. Muž mnohých prívlastkov, ktorý dnes významne spolutvorí históriu ľudstva. Rocková hviezda sveta technológií.
Taktiež je zakladateľom či spoluzakladateľom spoločností Zip2, X.com, PayPal, Tesla, SpaceX, OpenAI, Neuralink, The Boring Company a xAI, pričom vo väčšine z nich je či bol generálnym riaditeľom. Je tiež majiteľom sociálnej siete Twitter, ktorú nedávno premenoval na „X“. A prsty má aj v spoločnosti SolarCity, ktorú neskôr kúpila Tesla, ako aj v dopravnom koncepte Hyperloop.
- Zdroj ilustračnej fotografie: Maurizio Pesce/Flickr (CC BY 2.0)
- Zdroj ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)
Nepochybne ide o výnimočnú osobnosť dnešnej doby, ktorá chce transformovať svet na obnoviteľnú energiu, „pre istotu“ kolonizovať Mars, pochopiť skutočnú podstatu vesmíru, odbremeniť dopravu tým, že jej časť presunie pod zem či do autonómnych hromadných dopravných prostriedkov a pomocou mozgových implantátov odstrániť ľudské hendikepy a choroby či rozšíriť ľudské schopnosti. A kvôli niektorým svojim názorom a povahovým črtám je to zároveň aj kontroverzná osobnosť.
Aký je však Elon Musk v skutočnosti môže priblížiť jeho nová biografia s jednoduchým a príznačným názvom „Elon Musk“ od Waltera Isaacsona. Kniha pritom môže byť aj dobrým prostriedkom na vyvrátenie mnohých neprávd, „poloprávd“, nezmyslov bulvárneho charakteru či cielených dezinformácií, ktoré sa neustále a intenzívne objavujú v médiách. A to nielen ohľadom osoby Elona Muska, ale aj jeho spoločností.
Čo od knihy očakávať?
Po známej biografii o Muskovi s názvom Elon Musk – Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti od Ashleeho Vancea aktuálne vyšla nová biografia „Elon Musk“ od uznávaného autora Waltera Isaacsona. Čo od 672-stranovej knihy očakávať a čo pokrýva naznačuje jej oficiálny popis od vydavateľstva Simon & Schuster, ktorého preklad nájdeme aj na e-shope kníhkupectva Martinus. A ten znie nasledovne:
„Isaacson Muska dva roky sledoval, zúčastňoval sa jeho stretnutí, chodil s ním po jeho továrňach a strávil hodiny rozhovormi s ním, jeho rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi a nepriateľmi. Výsledkom je otvorený vnútorný príbeh plný úžasných historiek o triumfoch a nepokojoch, ktorý sa zaoberá otázkou: Sú démoni, ktorí Muska poháňajú, zároveň tým, čo je potrebné na poháňanie inovácií a pokroku?“
- Ďalší popis:
- „Od autora knihy Steve Jobs a ďalších životopisných bestsellerov prichádza úžasne intímny príbeh najfascinujúcejšieho a najkontroverznejšieho inovátora na svete – vizionára, ktorý porušuje pravidlá a priviedol svet do éry elektrických vozidiel, súkromného výskumu vesmíru a umelej inteligencie.
A tiež ovládol Twitter.Keď bol Elon Musk malý, žil v Južnej Afrike a pravidelne ho šikanovali spolužiaci. Jedného dňa ho skupinka zhodila z betónových schodov a kopala doňho, až mu z tváre zostala opuchnutá kopa mäsa. Týždeň ležal v nemocnici. Fyzické jazvy však boli zanedbateľné v porovnaní s citovými, ktoré mu spôsobil jeho otec, darebák, inžinier a charizmatický fantasta v jednej osobe. Keď sa Elon vrátil z nemocnice domov, otec mu vynadal. „Musel som hodinu postojačky trpieť, keď na mňa kričal, nazýval ma idiotom a hovoril mi, že som jednoducho nanič,“ spomína.
Otcov vplyv na jeho psychiku pretrváva až dodnes. Z Elona sa stal tvrdý, ale aj zraniteľný muž s dušou večného dieťaťa, mimoriadne vysokou toleranciou voči riziku, túžbou po dráme, epickým zmyslom pre rôzne misie a maniackou náruživosťou, ktorá je bezcitná a niekedy deštruktívna.
Začiatkom roka 2022 – po roku, ktorý sa niesol v znamení tridsaťjeden úspešných štartov rakiet spoločnosti SpaceX, predaja takmer milióna áut Tesla a toho, že sa stal najbohatším človekom na svete – sa Musk skľúčene vyjadril o svojom nutkaní vyvolávať drámy: „Musím zmeniť svoje myslenie, aby som nebol v krízovom režime, v ktorom som už asi štrnásť rokov alebo pravdepodobne väčšinu svojho života.“
Bola to smutná poznámka, nie novoročné predsavzatie. No už v čase, keď prišiel s týmto prísľubom do budúcnosti, tajne skupoval akcie Twitteru, najväčšieho svetového ihriska. V priebehu rokov, vždy keď sa ocitol na temnom mieste alebo sa cítil ohrozený, spomenul si na hrôzy, ktoré zažil, keď ho šikanovali na ihrisku. Teraz mal šancu stať sa jeho majiteľom.“
Dostupnosť
Knihu „Elon Musk“ od Waltera Isaacsona je možné aktuálne objednať len v pôvodnom anglickom jazyku, napr. na e-shope Martinusu. Kníhkupectvo pritom informuje, že v slovenskom a českom preklade vyjde kniha 18. októbra, pričom tieto jazykové deriváty sú dostupné na predobjednávku. Informácie ohľadom e-knihy a audioknihy nám zatiaľ nie sú známe.
Ďalšie knihy (nielen) o Elonovi Muskovi
- Elon Musk – Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti (aj e-kniha v slovenčine a audiokniha v češtine)
- Elon Musk – Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti („upravené pre mladých čitateľov“)
- Vesmírni baróni
- Svet podľa Elona Muska
- Breaking Twitter
- Power Play
- Liftoff
- The Founders
- Elon Musk by Michael Vlismas
Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité
Elon Musk spustil ďalší startup – xAI, ktorý bude spolupracovať aj s Teslou
Elon Musk chce priniesť podzemnú dopravu s rýchlosťou zvuku – Hyperloop
Elon Musk mení Twitter na platformu „X.com“. Nasledujúce zmeny majú byť radikálne
ODBER NOVINIEK
8 komentárov
No čo, už zostáva len to aby sa dostal do čítaniek a maturitných otázok! 🙂
Alebo vytvoríme nové náboženstvo, všetko v jednom. Od tekili až po staršíp.
A výhoda je tiež, že kde nie je konkurencia, nie je mafia. Nemusí sa dokazovať, či náhodou nejde o kartel a tak.
Chýba už len ten TESLA telefón a TESLA televízor a bude to v spojitosti s TESLA UI dokonalý svet…
Už sa teším 🙂
Skoro ako u nás v časoch minulých, len teraz to dáme do dúhových farieb, a kto nebude dúhový prípadne žlto-modrý pojde donbase.
Toľko zlomyseľnosti v jednom príspevku, to sa len tak nevidí.
Bodaj si mal pravdu a bola to zlomyselnosť a nie popis situácie v ktorej sme sa ocitli…
Naco Teslafon a Teslatelku ked dostanes do mozgu povinne Neuralink a cez Starlink ti bude Elonova AI posielat do mozgu z X.com co uzna za vhodne. 🙂
Ja si robím starosti, ako nás napoja na tú UI. Všetci v EU bez USB C, tak ako budú odteraz aj všetky mobily?! A kam nám ten USB C konektor namontujú? Nebude to kolidovať s doterajšími rozmnožovacími konektormi?!!!
Už tam dávno mal byť.
V tých maturitných otázkach.