Ako investuje svoje peniaze Elon Musk? | INFOGRAFIKA

0

Elon Musk je živým stelesnením slovného spojenia „success story.“ Aj napriek drobným prekážkam s objemom výroby v Tesle, sa dá vo všeobecnosti povedať, že sa jeho širokému portfóliu firiem naozaj darí. Nasvedčuje tomu okrem iného fakt, že pán Musk má v čase písania tohto článku hodnotu cez 20 biliónov amerických dolárov. Pozrime sa spolu na to, ako sa rozhodol svoje financie investovať.

Tesla Motors

Po tom, ako Elon predal spoločnosť PayPal, umožňujúcu platby cez internet, sa rozhodol so získanými miliónmi vo veľkom zariskovať. V čase, keď nikto neveril, že by elektromobil mohol byť rovnocenným súperom autám s konvenčným pohonom, investoval do spoločnosti Tesla Motors. V nej sa v roku 2004 stal členom predstaviteľstva, a o 4 roky neskôr priamo riaditeľom spoločnosti. Vo svojich 32 rokoch mal investovaných 70 000 000 dolárov v automobilke vyrábajúcej autá, ktoré sa predtým nikdy neosvedčili.

SolarCity

Elon však s technológiami šetriacimi životné prostredie neskončil. Spoločnosť SolarCity založili v roku 2006 jeho bratranci, a stala sa jedným z najväčších výrobcov solárnych panelov na svete. Musk sa do SolarCity osobne zapojil, keď jeho ďalšia firma SpaceX kúpila akcie v tejto spoločnosti v hodnote 90 miliónov dolárov. Toto zapojenie malo až taký pozitívny dopad, že sa rozhodol celú spoločnosť rovno kúpiť. Táto akvizícia stála Teslu odhadom 2.5 – 3 bilióny dolárov.

The Boring Company

Popri Tesle Musk vložil investície aj do svojej najnovšej spoločnosti, The Boring Company. Jej cieľom je riešiť dopravné zápchy v mestách pomocou podzemných tunelov. Na to je však najprv potrebné znížiť cenu razenia tunelov a zároveň zvýšiť rýchlosť. Musk tiež naznačil, že podzemné tunely by sa dali využiť aj na ním navrhovaný nový typ dopravy; Hyperloop. Aby mohla spoločnosť takéto veľké plány financovať, začala fanúšikom predávať predmety s logom Boring Company. Najprv to boli šiltovky a tričká, no skončilo to pri plameňometoch.

SpaceX

Najambicióznejšou a zároveň najdrahšou investíciou je však kalifornská vesmírna spoločnosť SpaceX. Založil ju sám Musk v roku 2002, pričom minul všetky svoje peniaze; 100 miliónov z predaja PayPalu. Osud SpaceXu visel na vlásku, keď prvé 3 odpaly skončili neúspechom, a ostali financie už len na štvrtý. Ten bol však úspešný, a odvtedy sa SpaceX stal novým priekopníkom v oblasti cestovania do vesmíru, s hodnotou cez 21 biliónov dolárov.

elon investicie

Zdroj: Insideevs, infografika: RS Components

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Študent práva, ktorý vo voľnom čase horlivo sleduje novinky týkajuce sa trvalo udržateľného rozvoja. Fascinujú ma ekologické vozidlá, obnoviteľné zdroje energií, cestovanie do vesmíru a vôbec všetky zaujímavé technologické vychytávky.

Pridajte komentár