Elon Musk v zábavnej show uviedol, že trpí Aspergerovým syndrómom

8

Šéf spoločností Tesla, SpaceX, NeuralinkThe Boring Compnany, Elon Musk, vystúpil v zábavnej americkej show Saturday Night Live (SNL) a na hosťa mal byť v rámci nej nadštandardne aktívny. Uviedol pritom, že má Aspergerov syndróm, priznal, že sa niekedy správa čudne a hovoril aj o kryptomene Dogecoin, ktorej hodnota sa po show výrazne prepadla.

Elon Musk rozhodne nie je bežný človek, a to nielen z hľadiska toho, čo dokázal. Jeho správanie občas môže pôsobiť kontroverzne, býva však bezprostredný a má rad zábavu. No a vďaka jeho vystúpeniu v SNL sa dozvedáme, že za jeho občas zvláštnym správaním môže byť aj choroba, ktorá sa radí do autistického spektra.

Musk v rámci svojho monológu uviedol, že je prvým človekom s Aspergerovým syndrómom, ktorý hosťoval v SNL alebo aspoň prvým, ktorý to priznal. Na takúto závažnú tému by pritom snáď nežartoval. Na Wikipedii k tejto chorobe nájdeme napr. aj nasledovné:

 • „Pri Aspergerovom syndróme sa prejavuje narušenie v oblasti sociálnej interakcie, komunikácie a vzorcov správania.“
 • „Niektorí jedinci majú výrazne nadpriemerný intelekt.“
 • „Odborníci sa domnievajú, že viaceré významné osobnosti histórie trpeli Aspergerovým syndrómom.“ A to napr. Isaac Newton, Albert Einstein, Vincent van Gogh, Andy Warhol či niektorí držitelia Nobelovej ceny a Greta Thumberg.

Možno s výnimkou nadpriemernej inteligencie sa však minimálne na prvý pohľad nezdá, že by mal Elon Musk výraznejšie prejavy tohto syndrómu. Teda aspoň nám, ktorí Elona poznajú len „na diaľku“ a nemajú lekárske vzdelanie. Na druhej strane, napr. niektoré zvláštne Muskove tweety naznačujú, že nejde o úplne „štandardnú“ osobu.

Musk žartoval na tému svojej „nenormálnosti“

„Viem, že niekedy hovorím alebo zverejňujem čudné veci, ale takto funguje môj mozog,“ povedal Musk s úsmevom v rámci show SNL. Položil pritom rečnícku otázku, či sme si mysleli, že človek, ktorý znovuobjavil elektromobil a ktorý chce poslať človeka na Mars, bude pohodový normálny týpek.

Nuž, géniovia veru nemusia byť úplne normálni. „Normálnych“ je však dosť a svet potrebuje aj géniov… No a aby sme náhodou nepochybovali o tom, že nie je normálny, Musk v humornom duchu spomenul niekoľko svojich zvláštnych tweetov, ale aj meno svojho najmladšieho syna – X AE A-Xii.

Muskovi robila spoločnosť aj jeho matka Maye. Tá napríklad uviedla, že Elon Musk ako dieťa predal počítačovú hru, ktorú sám naprogramoval v 12 rokoch. Nedávno pritom tiež spomenula, že Elona už v rannom veku volali chodiaca encyklopédia, pretože všetko čo si prečítal, si aj „navždy“ zapamätal.

Elonova matka v rámci SNL taktiež s úsmevom povedala, že dúfa, že ku Dňu matiek nedostane Dogecoiny. A práve tejto kryptomene, ktorá vznikla ako vtip, bola venovaná časť večernej show. Musk pritom v jednej zo scénok uviedol, že ide o budúcnosť meny a nezastaviteľný finančný nástroj, ktorý ovládne svet.

Nakoniec, keď moderátor naznačil, že ide teda zrejme o podvod, Musk so smiechom povedal, že je to podvod. Stihol však ešte zakričať „(Dogecoin) na mesiaaac“. Každopádne, trh s touto kryptomenou nezareagoval na Muskove vystúpenie príliš dobre, keďže vzápätí sa hodnota Dogecoinu prepadla o desiatky percent.

Zdroje: SNL, The Guardian; titulná fotografia: Dan Taylor/Heisenbergmedia 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hlavný cieľ Elona Muska: Dostať ľudí na Mars, predtým než zomrie
Spôsobí Elon Musk revolúciu aj v oblasti školstva?
10 inšpiratívnych citátov Elona Muska na počesť jeho narodenín

Firma Elona Muska prezentovala pokroky v oblasti prepojenia mozgu a počítača
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
Podzemný dopravný tunel Elona Muska v Las Vegas je hotový. Jazdiť v ňom budú Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Ak by bol Elon Musk „normálny“, nebol by tam kde je! Je výnimočný a basta! Ak si prečítam nejakú diagnózu, vždy tam nájdem niečo, čo sa na mňa hodí ! 🙂

  • Jozef Kotík on

   Iste Peter! Každý „veľký človek“ nebol normálny. A bohužiaľ platí to aj pre tých záporných. Ani Napoleon s Adolfom neboli „normálni“!

   • Porovnávať Napoleona s Adolfom? Napoleon prinášal slobodu pre všetkých a Adolf smrť alebo otroctvo pre všetkých, ktorí neboli z národa nemeckého.

   • Ak je človek výnimočný, záleží na tom, ktorým smerom sa vydá! Elon Musk sa našťastie vydal správnym smerom! Napoleón a Adolf sa vybrali iným smerom …..

    Počul som takéto veľmi poučné vyjadrenie: „Nič horšie, ako usilovný blbec!“ 🙂 …….
    Majme to na pamäti!

 2. Greta Thunberg je obeťou úrokov, ktoré ju označujú za psychicky chorú, lebo má aspergerov syndróm. Teraz je postavená na roveň Muskovi.

  • Ak majú dvaja Aspergerov syndróm, to neznamená, že sú rovnakí, alebo, že je jeden postavený druhému na roveň !!! Elon a Greta asi toho spoločného majú veľmi málo, aby sme ich vôbec porovnávali !!! ….

   • Obom záleží na klíme a obaja sa stali v tomto smere svetovými celebritami.

    Ioan James vo svojej knihe Aspergerův syndrom – mimořádní lidé, mimořádné výkony medzi jedincov s Aspergerovým syndrómom radí Isaaca Newtona, Alberta Einsteina, Ludwiga Wittgensteina, Thomasa Jeffersona, Elona Muska, Vincenta van Gogha, Andyho Warhola či Jonathana Swifta.

    • Bez ohľadu na Aspergerov syndróm si myslím, že Elon niečo veľké dokázal! Gréta nie je celebrita, len sa akosi dostala do súkolia enviro-politiky, bola tým oslnená a politicky zneužitá … ! Mnohí zodpovední sa za ňu farizejsky skrývajú! Gréta je dieťa, ktoré má chodiť do školy, a nie burcovať tých, ktorí si za veľké peniaze neplnia svoje pracovné povinnosti! Preto, ako dieťa, ani nemôže pracovať a tvoriť tak, ako Elon Musk! Stále trvám na tom, že si nie sú rovní! Aj mne, tak ako Gréte a miliónom ostatných, záleží na klíme, triedim odpad, fandím BEV, ale nemôžeme a ani nechceme byť preto za celebrity! ….

Pridajte komentár