Elon Musk spustil hlasovanie ohľadom predaja obrovského množstva svojich akcií Tesla, aby mohol zaplatiť dane

4

Elon Musk opäť prekvapuje, keď spustil podľa vlastných slov záväzné hlasovanie, ktoré sa týka predaja 10 % z jeho veľkého podielu v spoločnosti Tesla. Ako dôvod uvádza, že to je jediná možnosť, aby mohol platiť dane, keďže nemá žiadne príjmy. Táto jeho aktivita prichádza v čase, kedy sú viacerí miliardári obviňovaní z toho, že sa vyhýbajú plateniu daní. Môže však byť za tým aj niečo iné?

Musk pred niekoľkými hodinami spustil prostredníctvom siete Twitter anketu, v rámci ktorej sa pýta, či verejnosť podporuje predaj 10 % z jeho akcií Tesla. Dodáva pritom, že nepoberá žiadny plat a vlastní iba akcie firiem, a tak jediný spôsob, ako sa môže stať daňovým poplatníkom je predaj akcií. Taktiež píše, že sa bude riadiť výsledkom tohto prieskumu, nech už dopadne akokoľvek.

Aktuálne to na základe hlasovania, ktoré bude ukončené cca za 7 hodín, vyzerá tak, že Elon Musk naozaj predá obrovské množstvo akcií spoločnosti Tesla, čo môže okrem iného spôsobiť značný pokles jej trhovej hodnoty. Cca 57 % respondentov je za predaj a 43 % proti, pričom hlasovalo cca 2,9 mil. používateľov siete Twitter.

Elon Musk vlastní najväčší podiel v spoločnosti Tesla, pričom podľa Teslarati to je 23 %. Údaje v tomto smere sa však rôznia, a tak sa v závislosti od zdroja rôzni aj hodnota tohto balíka akcií. A to 21 až 24 miliárd $ (10 % z Muskovho podielu v Tesle).

Aj „nulový“ plat a malý domček môžu byť problémom

Teslarati v tejto veci dodáva, že Musk v Tesle nikdy nepoberal plat, aj keď podľa zákonov štátu Kalifornia oficiálne musel mať minimálnu mzdu. Tá však putovala na účet Tesly, kým spoločnosť sídlila v kalifornskom Palo Alto.

Zdá sa, že tento aktuálny krok by mohol súvisieť s rôznymi obvinenia, či už od politikov alebo médií, že Musk a ďalší miliardári sa vyhýbajú plateniu daní. Ako však uvádza Electrek, zákon v USA hovorí, že ak nepredáte akcie, tak ste nezarobili žiadne peniaze, pričom hodnota akcií nie je likvidná a ide o tzv. nezrealizované zisky.

Tu pritom treba povedať, že „bohatstvo“ Elona Muska, ako aktuálne oficiálne najbohatšieho človeka sveta podľa rebríčka Forbes, je naozaj len teoretické a do veľkej miery závisí od toho, ako sa darí Tesle na akciovom trhu. Takže ak by hodnota Tesly prudko klesla, čo mimochodom predpokladajú niektorí „Tesla Bear“ analytici (dokonca až na 150 $/akcia…), teoretický majetok Elona Musk by bol len zlomkom toho čo dnes a z pohľadu rebríčka miliardárov by už rozhodne nebol taký zaujímavý.

Na Muskovi je ale zaujímavé aj to, že na základe doterajších informácií zrejme už nevlastní ani žiadne nehnuteľnosti, ktoré postupne rozpredal. A to potom, ako v máji minulého roku vyhlásil, že „predá takmer všetok svoj fyzický majetok a nebude vlastniť žiaden dom.“ A v júni uviedol, že jeho hlavným domovom je dom za 50 000 $ v Boca Chica, kde jeho spoločnosť SpaceX vyvíja rakety a ktorý si od tejto spoločnosti prenajíma. Ide pritom o maličký prenosný montovaný domček s rozmermi 6 x 6 m. Pri jeho workoholizme jemu osobne vlastne ani nič iné netreba.

Ďalšie špekulácie

Muskova anketa samozrejme vyvoláva aj viaceré špekulácie. Electrek uvádza, že Musk by zrejme aj tak musel predať časť svojich akcií, aby pokryl finančné povinnosti, ktoré súvisia s akciovými opciami. V tejto problematike sa naozaj nevyznáme, ale napr. jeden z čitateľov článku od Electreku, ktorý by sa mohol vyznať, vo svojom komentári uvádza, že keby Musk chcel, vie sa legálnym spôsobom vyhnúť týmto povinnostiam, a tak predaj akcií nie je v tomto kontexte nevyhnutnosťou.

A máme tu samozrejme aj špekulácie, že Musk chce využiť súčasné maximá akcií spoločností Tesla a po poklese hodnoty ich kúpiť viac a zabezpečiť si (o niečo) väčší podiel v Tesle. No pri Elonovi Muskovi je zrejme naozaj možné, že chce upokojiť vášne ohľadom platenia, resp. neplatenia daní.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk reagoval na výzvu, aby vďaka svojmu bohatstvu „vyriešil“ svetový hladomor
Tesla láme rekordy v trhovej hodnote. Dostala sa do elitného klubu „bilionárov“. Čo je za tým?
Šéf Tesly dostane po dlhej dobe „výplatu“, a to v teoretickej hodnote 700 mil. $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ak nevlastní žiaden majetok a nemá žiaden príjem, nemá predsa z čoho platiť dane. Akcie by musel najprv predať a zo zisku zaplatiť daň. Resp. ak spoločnosť vypláca nejaké dividendy tak platí daň z toho.
    Elon má ale tak veľké osobné hotovostné rezervy (ktoré už raz boli zdanené) že do konca života nemusí nikde pracovať a poberať plat. Dom, auto či lietadlo si jednoducho prenajme a zaplatí to zo svojich mnoho miliónových úspor.

  2. Takúto otázku musí Elon Musk dať daňovým poradcom, a nie verejnosti prostredníctvom Twitru !!! Elon sa zbláznil, alebo špekuluje, alebo čo ?! Bolo by ho škoda! 🙂 ……….

  3. Nedávno sa písalo o jeho deťoch a manželke-to bývajú kde ?Alebo ako Matovič previedol majetok na manželku?Nedávno bol v Nemecku aj so svojou mamou,tá v USA býva kde? Všetko sú to také zavádzajuce dristy.Realita je taká,že nechce platiť dane!!

Pridajte komentár