Ženy majú väčšiu tendenciu kupovať elektromobily, tvrdí štúdia. Prečo?

0

K dispozícii je nová štúdia, ktorá skúma postoj Škandinávcov k elektrickým automobilom. Tá priniesla pomerne prekvapivé výsledky. Hovorí totiž, že ženy majú výraznejšie sklony ku kúpe elektromobilu ako muži. A vysvetľuje prečo.

Ženy najlepšou cieľovou skupinou

Výskumní pracovníci z britskej univerzity v Suxxes v spolupráci s dánskou univerzitou v Aarhus, hľadali spojitosti, ktoré vedú k prijatiu novej automobilovej technológie ľuďmi z rôznych vrstiev. Tí boli rozdelení na základe pohlavia, vzdelania, povolania, veku a veľkosti domácnosti.

Približne 5 000 respondentov pochádzalo z Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. Tieto krajiny neboli vybrané náhodne, keďže práve v nich prebiehajú veľké snahy o presadenie elektromobility.

Analýza odhalila, že ženy s vyšším vzdelaním sú najlepšími potencionálnymi kupcami. Výskumníci tvrdia, že výrobcovia prehliadajú túto veľkú cieľovú skupinu, čoho dôsledkom sa odďaľuje prijatie elektromobilov ako bežnej súčasti života.

Zmena reklamnej politiky by mohla priniesť zlom

,,Čím skôr výrobcovia elektrických vozidiel a marketéri pochopia, ako rôzne faktory ovplyvňujú rozhodnutia ľudí o voľbe svojej prepravy, tým rýchlejšie začnú ľudia inklinovať k udržateľnejším spôsobom dopravy.“ Vysvetľuje profesor Benjamin Sovacool, hlavný autor štúdie a riaditeľ Centra pre inovácie a energetické potreby (CIED).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do 3 rokov má Teslu predbehnúť 6 výrobcov elektromobilov, tvrdí štúdia
Slovensko je 2. najdrahšou krajinou z pohľadu vlastníctva elektromobilov
Jazda v elektromobile je sústredenejšia a menej stresujúcejšia, hovorí štúdia

Iné preferencie žien

Ženy okrem toho, že majú iný pohľad na výber vozidla, taktiež najazdia menej kilometrov ako muži. To znamená, že vysoký dojazd elektromobilu nie je pre ne až tak dôležitý. Na druhej strane, majú menej skúseností s riadením elektrických vozidiel. Výskum potvrdil, že ženy pokladajú pri výbere vozidla za dôležité práve vlastnosti, ktoré charakterizujú elektrické vozidlo. A to nízku spotrebu a prevádzkové náklady, bezpečnosť a vplyv na životné prostredie.

Zdroj: Sciencedirect cez Electrive,tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár