Turecká národná automobilka chystá 5 elektromobilov. Prvý ukáže čoskoro

0

Turecká vláda to myslí s projektom domácej automobilky zameranej na elektromobily naozaj vážne. Aktuálne sa totiž dozvedáme, že do neho investuje 3 miliardy $. Pripravuje pritom 5 elektrických modelov. Prototyp prvého z nich chce predstaviť v decembri.

Turecký minister hospodárstva Mustafa Varank nedávno hovoril o veľkých plánoch jeho krajiny v oblasti elektromobility. Ich ambicióznosť dokumentuje aj suma, ktorá má byť do tohto projektu „naliata“. A to 3 miliardy $. Pre porovnanie, je to viac, ako majú v tejto oblasti podľa Reuters naplánované automobilky Jaguar Land Rover, PSA, Volvo, Honda, Mazda či Škoda.

Aké modely očakávať?

Varank pritom verí, že už v decembri ukážu funkčný prototyp prvého domáceho elektromobilu. Turecko chce podľa neho zohrávať priekopnícku úlohu vo vývoji moderných dopravných prostriedkov, informuje Handelsblatt. A v pláne má 5 elektrických modelov.

3 z nich však budú mať identický základ a budú sa líšiť len typom karosérie – sedan, hatchback a kombi. Tieto modely doplní SUV a roadster. Sériová výroba má byť podľa ministerstva spustená v roku 2022.

Konzorcium 5 tureckých firiem

V rámci projektu sa bude významne angažovať 5 tureckých spoločností. A to BMC  – výrobca nákladných vozidiel a výzbroje, Anadolu Grubu – výrobca licenčných automobilov zahraničných značiek, Kiraca Holding – pôsobí aj v oblasti automobilového priemyslu, Turkcell – telekomunikačná spoločnosť a Zorlu – spoločnosť s tretím najväčším priemyselným a finančným podielom v krajine.

Varank hovorí, že plán projektu sa oneskoril, ale zdôraznil, že chcú všetky procesy urýchliť. Dodáva, že turecký prezident je z tohto projektu nadšený a nie je spokojný s tým, že mešká. Ešte v máji sa Varank vyjadril, že prvý turecký elektromobil bude mať dojazd 500 km.

Má byť pritom podľa neho celosvetovo konkurencieschopný. Na jeho vývoji sa majú podieľať aj zahraničné spoločnosti, najmä z Nemecka. Ročný objem produkcie prvého modelu má byť nižší ako 100 000 ks. Malo by ísť pritom o auto určené pre turecký trh. Neskôr však nie je vylúčený ani jeho vývoz.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: SF Motors/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý mexický elektromobil sa chystá do výroby. Má stáť 18 000 $
Nóri chystajú vlastný elektromobil. Mohol by konkurovať Tesle
Fínsky elektromobil s unikátnym pohonným systémom a dojazdom až 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár