Toyota by mohla v ČR vyrábať elektromobily za 16 000 €. Možný dojazd však sklame

9

Z Česka prichádza zaujímavá správa. V tamojšom závode spoločnosti Toyota by sa totiž mohli vyrábať na prvý pohľad cenovo dostupné elektromobily. Možný dojazd by však významne obmedzoval ich používanie.

Portál E15 na základe správy od Nikkei Asia informuje, že Toyota sa chystá urýchliť plánovanú výrobu elektromobilov v Európe. A prípadava k tomu ešte zaujímavejšie komentáre šéfa českého zastúpenia Toyoty, Martina Peleška.

Toyota nedávno odhalila svoje e-mobility plány pre Európu, ktoré majú priniesť 6 elektromobilov do roku 2026. Medzi nimi bude aj SUV segmentu B, ktoré vzíde z nedávno predstaveného konceptu Toyota Urban SUV. Tento model mal byť pritom najmenším a najlacnejším elektromobilom od Toyoty pre Európu.

To by však nemuselo platiť, vyplýva zo slov Martina Peleška. Ten sa totiž pre E15 vyjadril, že možným scenárom pre továreň Toyoty v Česku je výroba malých elektromobilov s dojazdom do 100 km. A doplnil, že si vie predstaviť, že ich ceny by sa mohli pohybovať v rozsahu od 390 000 Kč (cca 16 000 €) do 420 000 Kč (cca 17 300 €).

Oplatilo by sa to?

Dnes by boli elektromobily s uvádzanou cenovkou najlacnejšími na európskom trhu. Otázne však je, či ide o výhodnú cenu z hľadiska dojazdu. Dnes už „mestské“ elektromobily kategórie M1 totiž ponúkajú násobne väčší dojazd ako 100 km. Používanie vozidiel s dojazdom pod 100 km je pritom obmedzené na mestskú či prímestskú prevádzku a odkázané na pravidelné nabíjanie. Takže bez možnosti domáceho nabíjania či nabíjania v práci je ich používanie podstatne menej komfortné.

Na druhej strane, zrejme sa nájde skupina zákazníkov, ktorej by stačil takýto dojazd. Napr. na dochádzanie do nie príliš vzdialeného zamestnania. Otázkou však je, či na takéto jazdenie nepostačujú elektrické „štvorkolky“ z kategórie L7e ako napr. Citroen Ami, ktorý sa na domácom trhu predáva za cenu od 7 790 €. Teoreticky, výhodou avizovaných vozidiel od Toyoty by ale mohol byť väčší počet miest na sedenie, vďaka čomu by vozidlo odviezlo menšiu rodinu. Či by išlo o 4-miestne, príp. 5-miestne vozidlo zatiaľ nevieme.

Nuž, uvidíme. V prípade produkcie elektromobilov Toyota v Česku zatiaľ nebolo o ničom rozhodnuté. Stať sa tak má v nasledujúcich mesiacoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota uvádza na trh mini-elektromobil C+pod za 13 000 €
Citroen predstavil elektromobil e-C3 s cenou 19 990 / 23 300 € „Made in Slovakia“
Elektrický Hyundai Casper za cca 22 000 € by mal byť dostupný aj v SR
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

    • 1000€ nestoji ani poriadny elektrobicykel. Ani poriadny ne-elektro bicykel. To len tak pre realitu predstav o cenotvorbe pre diskuterov. Ale ano, toto auto. podla chabeho popisu sa zda byt fail.

Pridajte komentár