5 najmenej spoľahlivých elektrifikovaných áut podľa Consumer Reports

1

K dispozícii máme rebríček 5 najmenej spoľahlivých nabíjateľných automobilov podľa Consumer Reports. Z nich sú 3 elektromobily, 4 americké modely a 2 modely značky Tesla.

Americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports vypracovala aj v tomto roku štúdiu, v rámci ktorej ponúka predpoklad spoľahlivosti konkrétnych modelov. Tá zohľadňuje aj praktické skúsenosti majiteľov vozidiel a ich podnety súvisiace so spoľahlivosťou.

Na základe tejto štúdie spracoval portál Cheatsheet nasledujúci rebríček 5 nabíjateľných vozidiel (elektromobilov a plug-in hybridov) s predpokladanou najhoršou spoľahlivosťou. Bližší popis problémov uskutočníme iba v prípade elektromobilov Tesla, ktoré je možné objednať aj na Slovensko. Ostatné modely sú u nás nedostupné.

5. Tesla Model S

Hodnotenie Tesly Model S v rámci spoľahlivosti Consumer Reports je ako na hojdačke. Minulý rok získala najlepšie hodnotenie. Z pohľadu školského hodnotenia si vyslúžila „dvojku“. Aktuálne je to však „štvorka“.

tesla model s

Zdroj: Tesla

Zdá sa, že najzávažnejším problémom Tesly Model S bolo jej vzduchové pruženie. Od roku 2017 používajú modely Tesla vlastné riešenie. Dovtedy využívali systém od Mercedes-Benz. Tesla v tejto súvislosti uviedla, že mala problém s dodávateľom, pričom tie sú už vyriešené. Dodala, že hodnotenie mohla ovplyvniť aj falošná servisná výstraha upozorňujúca na problém s odpružením.

Šéf pre testovanie vozidiel v Consumer Report, Jake Fisher, uvádza, že spoľahlivosť elektromobilov Tesla degradujú aj časté aktualizácie. Ich vyladenie môže trvať pomerne dlhý čas, a tak vylepšovanie vozidiel môže mať paradoxne značný vplyv na hodnotenie ich spoľahlivosti. Dodáva však, že Tesla Model S má stále vysoké hodnotenie v rámci testov v reálnej prevádzke.

4. Chevrolet Volt

  • Predpokladaná spoľahlivosť: Podpriemerná

Jediný „samostatný“ plug-in hybrid v rebríčku, ktorý je v Európe známy pod názvom Opel Ampera. U nás sa však nepredáva.

chevrolet volt

Zdroj: Chevrolet

3. Ford Focus Electric

  • Predpokladaná spoľahlivosť: Zlá

Elektrická verzia dobre známeho modelu nižšej strednej triedy, ktorá nebola nikdy dostupná na slovenskom trhu.

ford elektromobilita plany

2. Honda Clarity

  • Predpokladaná spoľahlivosť: Zlá

Honda Clarity je dostupná ako elektromobil, plug-in hybrid aj vodíkom poháňaný automobil. Na Slovensku sa však nepredáva.

honda clarity

Zdroj: Honda

1. Tesla Model X

  • Predpokladaná spoľahlivosť: Zlá

Najmenej spoľahlivým elektrifikovaným automobilom podľa predpokladov Consumer Reports, dostupným na americkom trhu, je Tesla Model X. Tá získala najnižšie celkové skóre, a to 13 %. Jej najväčšie problémy sa majú týkať elektroniky v kabíne, pohonného systému, regulácie klimatizácie či celistvosti karosárskych častí.

tesla model x p100d specifikacie

Zdroj: Tesla

Pre korektnosť dodávame, že spoľahlivosť vozidiel ovplyvňuje aj počet najazdených kilometrom. Vozidlá s vyšším dojazdom tak môžu mať za sebou vyšší počet km, a teda aj viac porúch a problémov. Z tohto dôvodu môžu mať napríklad malé mestské vozidlá výhodu v porovnaní s elektromobilmi Tesla. Tie sú navyše po technologickej stránke oveľa jednoduchšie, takže obsahujú menej vecí, ktoré by sa mohli pokaziť.

Napriek tomu má Tesla najspokojnejších zákazníkov

Napriek tomu, že elektromobily Tesla nemajú vo všeobecnosti povesť najspoľahlivejších modelov, už dlhší čas víťazia v prieskumoch spokojnosti majiteľov vozdiel. Veď vyše 90 % z nich pravidelne uvádza, že elektromobil tejto značky by si kúpili znova. Jedným z dôvodov prečo to tak je, môže byť skutočnosť, že Tesla svojich zákazníkov počúva a rieši problémy svojich vozidiel, resp. ich vylepšuje na základe požiadaviek.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla sú zrejme terčom falošných sťažností ohľadom bezpečnosti
Consumer Reports 2017: Ktoré značky robia najlepšie autá? A ako je na tom Tesla?
Tesla predala viac áut ako Mercedes v USA či Jaguar globálne. Na rade je BMW

Zdroje: Consumer ReportsCheatsheet, titulná (ilustračná) fotografia: goultralow.com    

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár