Elektromobily onedlho nebudú drahšie ako spaľovacie autá, uvádza šéf koncernu VW a žiada zrušenie rôznych dotácií

17

Koncern Volkswagen Group má zrejme „najagresívnejší“ plán v oblasti elektromobility spomedzi tradičných automobiliek. Uvedomuje si pritom, že výrobné náklady elektromobilov budú klesať aj naďalej, pričom jeho šéf aktuálne avizuje, že už o niekoľko rokov sa ceny elektrických a spaľovacích áut minimálne vyrovnajú. A žiada zrušenie dotácií nielen na elektromobily, ale aj palivá.

Šéf nemeckého automobilového gigantu Herbert Diess pre WirtschaftsWoche uviedol, že o niekoľko rokov už elektromobily nebudú potrebovať štátne dotácie. A to z dôvodu, že ich výroba zvyčajne nebude drahšia ako v prípade spaľovacích áut.

A dodal, že elektromobily by boli v porovnaní so spaľovákmi ešte atraktívnejšie, ak by sa všetky pohony dotovali v rovnakej miere. Uviedol pritom, že nafta je v Nemecku dotovaná vyše 8-miliardami € ročne, zatiaľ čo dotácie na elektrické vozidlá v krajine predstavujú len zlomok z tejto sumy.

Taktiež spomenul aj to, že petrolej pre lietadlá je úplne oslobodený od dane. Toto všetko pritom podľa neho narúša trhové podmienky a je zároveň škodlivé z hľadiska ochrany klímy. Preto by sa s tým malo skoncovať.

Lode na amoniak

Diess tiež hovoril o zmenách pohonu v lodnej doprave. Aj tú sa chce Volkswagen Group realizovať, nakoľko tento automobilový koncern má stáť až za polovicou všetkých lodných motorov. Začiatkom roka Nemci avizovali spoluprácu so Silent-Yachts na elektrifikácii pohonu, teraz však Diess spomínal plyn a amoniak.

Najskôr by podľa neho mohol lodné motory poháňať zemný plyn, potom amoniak. Koncernová spoločnosť MAN Energy Solutions je pritom na čele konzorcia, ktoré vyvíja lodný motor na báze amoniaku.

Táto technológia sa má údajne považovať za alternatívu k vodíkovému pohonu, pričom amoniak sa má dať vyrobiť „ekologicky“ pomocou obnoviteľných zdrojov energie. Jej využitie však má byť jednoduchšie a lacnejšie ako v prípade vodíkovej technológie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily majú byť po roku 2027 lacnejšie ako spaľovacie autá, vyplýva z analýzy BNEF
VW má zvýšiť ceny svojich spaľovacích áut na základe prevádzkových emisií
„Magická“ cena batérií bola dosiahnutá. Zatiaľ pre autobusy, ale…

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

17 komentárov

 1. Nove auta si vacsina ani dovolit nemoze a pouzite EV nikto nechce. To je zacarovany kruh celych EV. Koniec-koncov ziadne zlepsenie v ekologii.

  • Problém je že v EU a USA je systém dlhodobo nastavený na likvidáciu strednej triedy. Táto nová EV transformácia je znova platená chudobnejúcou strednou triedou, akoby už toho nemala na bedrách dosť. A pritom v Číne dokážu rozširovať strednú triedu a transformácia EV je nastavená pre blaho strednej triedy. A samozrejme EV tam je cenovo dostupné ako ICE. Jednoducho máme zle nastavený systém a neschopné elity, ktoré nás potápajú. Katastrofa je, že tento trend úpadku nemá v dohľade bod zvratu. Máme iba istotu, že zajtra bude horšie…

 2. Pozor, máte tam chybu. V zdrojovom článku sa píše že dotácie pre EV sú len zlomok z 8 mld čím sa dotujú palivá. Toto má zásadný vplyv na výpovednú hodnotu článku. Prosím opraviť.

 3. Tu WV ide bliachať kokosoviny … tí istý, čo zrušili výrobu svojho malého el. auta, čo sa vypredal, ako rožky v Tescu… tí istý, čo sa snažili oklamať a prekabátiť USA občanov, aby začali používať naftu a ich naftové autá… tí, ktorý nevedia poriadne vyrobiť spaľovacie auto, nie ešte elektro..

 4. Asi Tonko ja sam neviem on

  Totálna koko*ina toto je…
  Však ani väčšina ľudí nemá peniaze na kompletne nové auto a nie to ešte aj na elektrické.. My sme splatili 18 ročnú Hrdzavú oktávku za 5000 euro za skoro 8rokov…
  sú len 3 možnosti:
  1. dajako sa tá elektromobilita ustáli a budú len elektrické auta
  2. bude aj aj a bude to vyrovnané aj pre tých ľudí ktorý na EV auta nemajú
  3. kompletne zakážu motorové auta, padne ekonomika a skapeme bud na hladomor abo bude tretia svetová vojna

  • Tonko, nebude už auto samozrejmosť pre každého, a to je dobre. Ľudia budú musieť upustiť od auta, ako sociálneho statusu. Resp. Si za to poriadne priplatia…

Pridajte komentár