Rozdiely medzi spaľovákmi a elektromobilmi z hľadiska spokojnosti s hospodárnosťou/dojazdom sa zmenšili | J.D. Power

1

Spoločnosť J.D. Power zverejnila výsledky štúdie, ktorá sa zaoberá spokojnosťou majiteľov so svojimi novými automobilmi. Aktuálne dianie vo svete sa pritom podpísalo pod pokles celkovej spokojnosti (o 1 bod) po dlhšej dobe (od roku 2014). Klesol tiež rozdiel medzi elektromobilmi a spaľovacími autami v rámci metriky hospodárnosť, resp. spotreba paliva/dojazd. A napr. Tesla dosiahla 2. najvyššie všeobecné skóre. Spoločnosť Elona Muska však bola v rámci celkových výsledkov aj kategórií vyňatá, resp. „nespôsobilá“.

J.D. Power už 27 rokov v rade uskutočňuje v USA štúdiu „príťažlivosti“ nových vozidiel pre svojich majiteľov, a to na základe spokojnosti v rámci 37 atribútov – „od pocitu pohodlia pri nastupovaní až po radosť po zošliapnutí akcelerátora“. Tento rok bolo do nej zapojených vyše 84 000 respondentov, pričom tí boli oslovení po 3 mesiacoch vlastníctva.

Porovnanie na úrovni pohonu

J.D. Power uvádza, že väčšina lídrov jednotlivých kategórií má spaľovací pohon a patrí do segmentu pickupov, vanov a SUV. Zaujímavé však je, že spoločnosť Tesla, ktorá vďaka svojim elektromobilom získala po Porsche (888) druhé najvyššie skóre (887), sa nezapočítavala do priemerných výsledkov elektromobilov, ani v rámci jednotlivých oceňovaných kategórií.

Zvláštny je pritom najmä dôvod nezapočítania jej výsledkov do priemeru batériou poháňaných áut. J.D. Power totiž uvádza, že dominancia značky v kategórii by skreslila výsledky všetkých ostatných elektromobilov. Nie moc transparentne potom vyznieva aj tvrdenie, že v rámci druhu pohonu sú lídrom spaľovacie autá (846), pred elektromobilmi (838), plug-in hybridmi (835) a hybridmi (832).

Vplyv ceny palív

J.D. Power medzi top highlighty svojej štúdie pre rok 2022 zaradila porovnanie elektromobilov a spaľovacích áut z hľadiska spokojnosti s hospodárnosťou, resp. spotrebou paliva/dojazdom.

„Spokojnosť so spotrebou paliva/dojazdom je zvyčajne väčšia u majiteľov spaľovacích vozidiel ako spokojnosť s dojazdom/rýchlosťou nabíjania u majiteľov batériových elektromobilov,“ uvádza J.D. Power. Dodáva pritom, že aktuálne sa však tieto rozdiely minimalizovali na 7 bodov v rámci 1 000 bodovej stupnice.

Dôvodom je citeľný pokles spokojnosti majiteľov spaľovákov z dôvodu, ktorý dnes asi nikoho neprekvapí. A tým sú ceny palív na čerpacích staniciach. Čo sa týka spokojnosti majiteľov elektromobilov s dojazdom a rýchlosťou nabíjania, tá je podobná, resp. mierne nižšia ako minulý rok.

Hlavné výsledky

Ešte pred grafmi a obrázkami, ktoré sa týkajú hlavných výsledkov štúdie, uvádzame, že elektromobily značky Tesla „neboli spôsobilé pre udelenie ocenení“ v jednotlivých kategóriách. Spoločnosť J.D. Power uviedla ako dôvod to, že „Tesla jej neumožnila prístup k informáciám o majiteľoch v štátoch, kde sa toto povolenie vyžaduje zo zákona.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ideálny dojazd elektromobilu má byť 250 km, uvádza sa v štúdii
2 z 3 Európanov plánujú kúpu hybridu alebo elektromobilu. Slováci prekvapili
Kvalita čínskych elektromobilov sa podľa štúdie J.D. Power zvyšuje. Najlepšie mieria do Európy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Takéto podrobné analýzy sú významné hlavne pre výrobcov, aby, ak im uveria, korigovali svoju stratégiu a autá!
    Pre prírodu je dôležité, ako rýchlo bude klesať jej zaťaženie výrobou a prevádzkou áut, a pre nás obyčajných smrteľníkov, kedy si kúpime dobré pohodlné spoľahlivé a dostupné BEV! Amen!

Pridajte komentár