Elektromobily ovplyvnia slovenský automobilový priemysel, hovorí minister Žiga

2

Na medzinárodnej automobilovej konferencii Newmatec 2019 sa účastníci zhodli, že vozidlá na alternatívny pohon predstavujú najväčšiu výzvu v celej histórii automobilového priemyslu. Slovenskí zástupcovia dodali, že elektromobilita výrazne ovplyvní náš domáci priemysel.

Konferencie Newmatec v Šamoríne sa zúčastnili okrem iných aj štátni tajomníci ministerstiev krajín V4, pod ktoré spadá problematika automobilového priemyslu a inovácií. Slovensko zastupoval tiež minister hospodárstva Peter Žiga a Zväz automobilového priemyslu (ZAP).

Veľké zmeny už čoskoro

Niet pochýb o tom, že automobilový priemysel čakajú už v blízkej dobe veľké zmeny. Tie pramenia najmä z postupného prechodu od vozidiel s konvenčnými spaľovacími typmi pohonu smerom k alternatívnym, predovšetkým elektrickým. A keďže je Slovensko „automobilovou veľmocou“, elektromobilita výrazným spôsobom zasiahne náš priemysel.

Automobilový priemysel sa v minulom roku podieľal na HDP Slovenska 13-percentami. Na 1 000 obyvateľov pripadlo 198 vyrobených vozidiel, pričom ich podiel na exporte predstavoval 35 %. Tento sektor pritom zamestnáva vyše 154 000 ľudí.

Reagovať musíme už dnes

Aj z týchto čísel vyplýva, ako dôležitý je pre nás automobilový priemysel a prispôsobenie sa trendom, ktorými sú predovšetkým elektromobilita, autonómne riadenie či zmena vnímania mobility. Minister Žiga a ZAP sa zhodli, že na tieto témy je nutné diskutovať s odborníkmi a spolupracovať na nich s krajinami V4.

Obe spomínané strany sa tiež zhodli, že ak chceme zostať konkurencieschopní, musíme na tieto zmeny reagovať už dnes. ZAP dodáva, že s rozvojom elektromobility súvisia ďalšie témy ako dostupnosť nabíjacích staníc, podpora trhu a záujem či motivácia zákazníkov. Podľa Žigu by sme nemali dovážať komponenty pre elektromobily zo zahraničia, ale mali by sme ich vyrábať u nás.

„Zvyšujúci sa záujem o nové druhy mobility cítiť aj medzi spotrebiteľmi, ktorí inklinujú k postupnému presunu od využívania a spotreby tradičných fosílnych palív k alternatívnym a udržateľným zdrojom energie. Rovnako ako ostatné európske krajiny, musíme tiež zamerať svoje aktivity aj na podporu výskumu a vývoja v oblasti batérií, a to nie len v súvislosti s elektromobilitou, ale aj s  uskladnením energie,“ dodal minister hospodárstva SR.

Zdroj: MH SR, titulná fotografia: Ubitricity

SÚVISIACE ČLÁNKY:
“Slovensko by si malo brať príklad z chorvátskej elektromobilky Rimac”
EÚ chce 20 “Gigatovární” na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia
Vláda dnes schválila “Akčný plán podpory elektromobility v SR”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár