VW tvrdí, že elektromobily majú o 20 až 30 % nižšie servisné náklady

9

Volkswagen je po Renaulte zrejme druhou tradičnou automobilkou, ktorá oficiálne „priznala“, že servisné náklady na údržbu elektromobilov sú podstatne nižšie ako v prípade bežných áut. Napriek rozsiahlej elektrifikácií sa pritom neobáva výpadku v rámci svojich príjmov, pretože vie, ako to kompenzovať.

Automobilka Renault na svojich stránkach uviedla, že elektromobily sú oveľa menej náročné na údržbu, pretože nemajú typickú prevodovku, spojku, sviečky, výfukový systém či rozvodový remeň. Spomína pritom o 25 % nižšie náklady na údržbu ako v prípade spaľovacích áut.

Britská spoločnosť cap hpi v rámci svojej minuloročnej analýzy porovnala náklady na údržbu elektromobilov Nissan Leaf a Renault Zoe so spaľovacími modelmi z rovnakých segmentov – Volkswagen Golf a Opel Corsa. Zistila pritom, že „servis“ Leafu bol o 19 % lacnejší ako v prípade Golfu. Náklady na údržbu Zoe zas boli o 26,5 % nižšie v porovnaní s modelom Corsa.

Podľa VW o 20 až 30 % menej

No a touto otázkou sa zaoberá aj koncern VW Group, keďže popredajné služby, ktoré zahŕňajú aj servisovanie vozidiel, tvoria podstatnú časť ich príjmov (15,9 mld. € v r. 2018). Tvrdí pritom, že elektromobily ponúkajú zákazníkom výhodu v podobe nákladov na údržbu, ktoré sú o 20 až 30 % nižšie ako v prípade spaľovacích áut, a to v závislosti od využitia vozidla.

To samozrejme ohrozuje biznis koncernu, nakoľko ten plánuje do roku 2025 predať 3 milióny elektrických vozidiel. A do roku 2030 sa majú elektromobily podieľať v rámci celkových predajov koncernových áut 10 až 15 percentami. Volkswagen má však v tomto smere zjavne plán.

Príležitosti

Veľkú príležitosť pritom vidí v rámci digitalizácie popredajných služieb a zosieťovania vozidiel. To má priniesť zákazníkom ďaleko väčší komfort, transparentnosť či skrátenie čakacej doby, napr. v rámci servisovania ich vozidiel. Dôsledkom toho má byť zvýšenie ich lojality. Tzn., že by mali vo vyššej miere využívať služby autorizovaných servisov.

Digitalizácia popredajných procesov má zas zabezpečiť možnosť individualizovaného oslovovania zákazníkov a redukovať súvisiace administratívne úkony až o 80 %. A to ušetrí čas, ktorý znamená peniaze. Nižšie príjmy z údržby elektromobilov má tiež kompenzovať rast flotily koncernových áut, ktoré budú samozrejme potrebovať popredajné služby. Volkswagen Group pritom predpokladá, že počet ich vozidiel na cestách vzrastie do roku 2030 zo súčasných 100 mil. na 150 mil.

Zdroj titulnej fotografie: Airman 1st Class/Amanda Morris

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Keď si kúpite elektromobil dnes, nový „dostanete“ o 10 rokov zadarmo
Tesla Model S po 724 000 km: Ako je na tom batéria a čo náklady na údržbu?
Servisné náklady na Nissan Leaf a Renault Zoe v porovnaní so spaľovákmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  1. Mne sa to akosi nezdá. Akých 20 až 30 %? Nebudú tie servisné náklady náhodou podstatne nižšie?
    Doteraz som jazdil na spaľovákoch, takže nemôžem porovnávať. Viem iba, že som musel:
    – meniť olej a filtre
    – meniť rozvodový mechanizmus (remeň a kladky)
    – vymeniť spojku
    – vymeniť vstreky
    – vymeniť žhaviče
    – vymeniť výfuk
    – filter pevných častíc

    A nakoniec – meniť brzdové platničky a pneumatiky.
    U elektroáut sa zásluhou rekuperácie brzdy prakticky neopotrebúvajú, takže zostávajú iba tie pneumatiky.
    (Ináč, potvrdil mi to aj jeden predajca nemenovanej značky – elektromobil je bezúdržbové auto.)
    Takže – kde je tých zostávajúcich 70 – 80% nákladov na údržbu? Žeby peľový filter?
    Uvítal by som od VW, Renaultu a ďalších značiek prehľadnú tabuľku:
    Spaľováky:
    1. položka … XY Eur
    2. položka … XY Eur
    .
    .

    Elektroautá:
    1. položka … XY Eur
    2. položka … XY Eur
    .
    .
    Tak a teraz by sme mohli porovnávať a diskutovať. Ale čo pri 20 až 30 % – tách?

    • Cim viac elektromobilov bude VW predavat, tym vyssie percento bude udavat v kolonke nizsich nakladov na udrzbu 🙂 Ale mile od nich, ze vypluli aspon tych 20-30%. Inak tiez si myslim, ze e-mobily su prakticky bezudrzbove, skusenosti majitelov to potvrdzuju. Akurat problem je ten, ze s vynimkou Tesly maju vsetci vyrobcovia nastavene povinne intervaly servisu po 1 roku / pripadne 15000km, cim maju zaruceny pravidelny prisun penazi od majitelov a brania sa tak uslym ziskom za kazdu cenu, na ukor majitela. Tesla jedina uplne upustila od povinneho servisu, majitel si dohodne servis podla vlastnej potreby (resp. podla odporucania Tesly).

    • JD – zabudol si pri EV na vymenu baterii pri 200 000km. To bude polozka ktora servisne naklady EV zvysi jednorazovo ale o to podstatnejsie. Kolko majitelov EV poznas s najazdom nad 200 000km. Pisem o autach s aku 40 kwh , samozrejme EV s vacsim aku sa hranica potreby vymeny trochu rastie.

      Servis brzd pri EV – bude treba castejsie cistenie ako pri spalovakoch. Skusenosti pri hybridoch.

      Ostatne servisne prace u spalovakoch su zanedbatelna polozka oproti aku pri EV.

      • ROBO: s tymi bateriami to nie je vobec az take zle. 150-200 tisic km byva zaruka na bateriu, ale zivotnost je (hlavne u tych najnovsich baterii) podstatne vyssia, kludne mozu vydrzat aj milion kilometrov (takto to udava Tesla u Modelu 3). Navyse velkou vyhodou je to, ze baterie nedegraduju linearne, ale najvacsi ubytok kapacity nastava v drvivej vacsine pripadov v prvych 2-3 rokoch – teda ked je bateria bezpecne v zaruke. Potom v dalsich rokoch sa to uz vacsinou ustali na nejakej hladine a len velmi pozvolna klesa. Takze ak ma majitel smolu na vadny kus, ktory degraduje rychlo a podlezie tych garantovanych 70% kapacity, tak je velmi vysoka sanca, ze sa to stane pocas zarucnej doby. Ak sa to nahodou stane neskor, tak smola.. Ale zase na druhej strane, aj v takom pripade to nie je ziadna katastrofa, kedze je tu este faktor neustale klesajucej ceny baterii. Ak by dnes stala vymena povedzme 7-tisic eur, tak o 10 rokov to moze kludne byt menej ako polovica z dnesnej ceny. Navyse degradovane baterie po zaruke clovek nevyhadzuje, ale stale je tam moznost ich predat napriklad niekomu, kto planuje ich pouzitie pre domace ulozisko energie popri solarnych paneloch. Este som nepocul, aby niekto len tak vyhodil degradovanu bateriu z elektromobilu (jednak maju take baterie stale dost velku hodnotu, a jednak sa to nesmie a prinajhorsom sa musia nechat recyklovat).

        • vymena nestoji povedzme 7k eur. Leaf a Ioniq cca 3000e. Aspon co mi povedali v servisoch. Len nove rozvody pre diesel stoja v japonskych autach ovela viac.

      • Asi takto. Nissan e-NV200, najazdene 360 000km, bateria ma stav 78%. Cez den rychlonabijanie, na noc pomale, upraveny SW aby chladilo pri nabijani aj bez sedenia v aute so zapnutym „zapalovanim“, vlastnici leafu asi vedia o com je rec 🙂 Proste neverit kazdej hluposti co kde kto napise.

  2. Samozrejmá vec. Áno elektroauto je primitivne, takže musí mať nižšie náklady na servis. To je pravda. Druhá vec je koĺko zo servisných nákladov tvorí daňové zaťaženie a obchodné stratégie. Pretože v bohatom Nórsku je to viac ako polovica z ceny ! Budú dotovať elektroautá a dokedy ?? Z čoho budú plniť štátne kasy ? Už predsa nebude daň z motorových palív? Toto ešte sudruhovia z NDR nevysvetlili

    • ked zostane ludom viac penazi na bankovych uctoch vdaka nizkym nakladom na jazdenie autom, tak ich jednoducho minu inde. Stat na tom urcite neprerobi, akurat sa presunie spotreba do ineho odvetvia ekonomiky, pripadne si ludia radsej dovolia za usetrene peniaze investovat do kvalitnejsieho auta aspon o 1 triedu vyssie, v porovnani s tym, na com by bezne jazdili dnes.

Pridajte komentár