Ropná veľmoc má chystať vlastné elektromobily a batérie. Pomôcť jej má Foxconn a BMW

4

Aktuálne sa objavili ďalšie informácie ohľadom de facto štátnej saudsko-arabskej automobilky, ktorá sa má špecializovať na elektromobily. A Saudi majú chystať aj továreň na batérie. Tamojší Verejný Investičný Fond (PIF) pritom už dlhšie hlása, že chce diverzifikovať svoje prevažne „ropné“ portfólio.

Už v apríli sa objavili správy, že ropná veľmoc Saudská Arábia najala poradcov, vrátane spoločnosti Boston Consulting Group, aby preskúmala založenie vlastnej domácej automobilky na výrobu elektrických vozidiel. Hovorca PIF na túto správu reagoval vyhlásením, že sú odhodlaní podporovať rast a diverzifikovať svoje portfólio, ktoré je značne závislé od ropy. Odmietol však komentovať konkrétne projekty.

Pomôcť má Foxconn aj BMW

Aktuálne Bloomberg prichádza s ďalšími súvisiacimi neoficiálnymi infomáciami. Partnermi Saudskej Arábie v rámci jej „elektromobilky“ majú byť totiž podľa spravodajskej agentúry giganti Foxconn a BMW.

Taiwanská spoločnosť Foxconn má byť najväčším výrobcom elektroniky a počítačových komponentov a z hľadiska príjmov 3. najväčšou technologickou firmou sveta. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg má táto spoločnosť rokovať so Saudskou Arábiou o vytvorení spoločného podniku na výrobu elektromobilov.

Saudsko-arabský Verejný Investičný Fond (PIF) má vytvoriť „nový subjekt s názvom Velocity, ktorý bude väčšinovým akcionárom spoločného podniku.“ A Foxconn, ktorý minulý rok predstavil automobilovú platformu EV Open Platform, má v rámci kooperácie poskytnúť softvér, elektroniku a elektrickú architektúru.

Saudsko-arabské elektromobily majú používať aj podvozky licencované automobilkou BMW. To by však bolo celkom zvláštne, nakoľko spomínaná platforma od Foxconnu navrhnutá špeciálne pre elektromobily by mala zahŕňať aj podvozkovú časť. BMW pritom nemá a ani najbližšie nechystá dedikovanú platformu pre plne elektrické vozidlá.

Továreň na batérie

Bloomberg tiež aktuálne informuje, že PIF sa snaží vybudovať aj továreň na výrobu batérií s cieľovým objemom produkcie 15 GWh ročne, a to do roku 2028. Tieto batérie by mali byť určené pre vozidlá amerického e-mobility startupu Lucid Motors, ktorý má v Saudskej Arábii vybudovať výrobný závod (PIF je investorom v Lucid Motors), ako aj pre ďalších producentov elektromobilov, ktorých chce miestna vláda prilákať do krajiny.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Noya Fields/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Foxconn, predstavil 3 elektromobily Foxtron s dojazdom až 750 km
Tesla je iPhonom elektromobilov, my chceme byť ich Androidom, uvádza Foxconn
Elektro-sedan BMW i4 vstúpil do sériovej výroby. Koľko stojí na Slovensku?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Keď už aj ropáci idú vyrábať elektromobily, tak to už má elektromobilita vyhrané. Ešte by mohli rozbehnúť aj výrobu fotovoltaiky a veterných elektrární.

  2. V SA masivne rozsirenie BEV nabijanych z FV dava max zmysel, ved slnka tam maju po …, tak kto iny by mal jazdit EV ked nie oni. A usetrenu ropu co nespalia sami mozu predavat svetu kym sa bude dat.

Pridajte komentár