Ktoré elektromobily sa nabíjajú najrýchlejšie na ultra-nabíjačkách?

1

Spoločnosť Fastned zverejnila po roku prevádzky svojej ultra-rýchlej nabíjacej stanice s výkonom 175 kW priebeh nabíjania 7 elektrických modelov. Ide pravdepodobne o najrýchlejšie sa nabíjajúce elektromobily, ktoré navštívili stanicu.

Bežne dostupné rýchlonabíjacie stanice, ktoré nabíjajú elektromobily priamo jednosmerným prúdom (DC) majú výkon okolo 50 kW. Začína sa však budovať čoraz viac nabíjačiek s výkonom 150, 175, 250 (Tesla Supercharger V3) či dokonca 350 kW (napr. Ionity).

Elektromobily „nestíhajú“ nabíjačkám

Dôležitý však nie je len výkon nabíjacej stanice, ale aj schopnosť vozidla „prijať“ jej výkon. Aktuálne dostupné elektromobily nedokážu využiť maximálny potenciál tých najvýkonnejších nabíjačiek, ktoré sú „predimenzované“ kvôli budúcom modelom. Dôvodom je aj použitá technológia batériových článkov či celej batérie, vrátane chladiaceho systému, v týchto vozidlách.

Každopádne je dobré vedieť, koľko výkonu dokážu pre svoje potreby vydolovať súčasné elektromobily z ultra-rýchlych nabíjacích staníc. Pozrime sa preto na výsledky priebehu nabíjania, ktoré nedávno zverejnila spoločnosť Fastned.

elektromobily rychlost nabijania

Zdroj: Fastned.com

Dominujú prémiové značky

Nie je žiadnym prekvapením, že rýchlosťou, ako aj najefektívnejšou krivkou nabíjania sa môže pochváliť novinka Audi e-tron, ktorá oficiálne podporuje nabíjanie výkonom 150 kW. Vysoko nadštandardná je pritom krivka nabíjacieho výkonu, ktorá začne výraznejšie klesať až pri takmer 80 % kapacite batérie.

Pri ostatných modeloch dochádza k poklesu rýchlosti nabíjania bežne pri 40 až 50 % kapacity. Ten je zapríčinený nabíjacím systémom vozidiel, ktorý kvôli ochrane batérie začne postupne obmedzovať prúd „tečúci“ do batérie.

Nabíjací výkon nad 100 kW dokážu využiť ďalšie 3 elektromobily, a to Tesla Model 3, Mercedes-Benz EQC (prototyp) a Jaguar I-Pace. V prípade Modelu 3 (aj ďalších modelov Tesla) sa však dočkáme podstatne rýchlejšieho nabíjania, a to minimálne v rámci novej generácie staníc Tesla Supercharger V3, ktoré disponujú výkonom 250 kW.

100 kW+ bude štandardom

Na „chvoste“ pomyselného rebríčka sa logicky nachádzajú lacnejšie modely s menšou kapacitou batérie, a to Hyundai Kona ElectricHyundai Ioniq Electric a Opel Ampera-e, ktorých maximálne podporovaný výkon nabíjania končí v praxi hlboko pod 100 kW.

Nová generácia elektromobilov, ktorá príde na trh už čoskoro, však bude pomerne bežne podporovať nabíjanie výkonom od 100 kW (napr. elektromobily od PSA) či 125 kW (značky z koncernu VW). Už tento rok pritom ide do výroby Porsche Taycan, ktoré dokáže využiť naplno 350 kW nabíjačky (za 15 min nabíjania zisk 300 km dojazdu). A elektromobily s extra-rýchlym nabíjaním budú samozrejme pribúdať. Rovnako ako ultra-nabíjačky.

Zdroj titulnej fotografie: Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako rýchlo sa nabíja Tesla Model 3 na novom 250 kW Superchargeri?
V SR bola spustená prvá 350 kW ultra-nabíjačka v strednej Európe. Ďalšie sú na ceste
Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Zaujímalo by ma, ako sa prejaví životnosť batérií na rýchlosti nabíjania a aká je efektivita nabíjania napr. pri Jaguari I-Pace, nakoľko pri pomalšom nabíjaní sa batérie prehrievajú pomalšie.

Pridajte komentár