S vývojom rýchleho nabíjania elektromobilov má pomôcť aj Formula E

0

Nový šéf Formuly E Jamie Reigle hovorí, že dôležitou úlohou šampionátu je vývoj technológií pre urýchlenie prijatia elektromobilov. Chce pritom, aby sa Formula E podieľala aj na zdokonaľovaní technológie nabíjania. Preto uvažuje o zmene pravidiel.

Ako vieme, viacero technológií, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre vozidlá Formuly 1 sa časom dostali aj do bežných cestných áut. A takéto ambície má aj elektrická verzia šampionátu – Formula E, v rámci ktorého sa angažuje aj viacero tradičných automobiliek s rozsiahlymi plánmi v oblasti elektromobility.

Vo Formule E pôsobia tímy automobiliek Audi, BMW, Jaguar a Nissan, pričom od budúcej sezóny pribudnú aj značky Mercedes-Benz a Porsche. Všetci títo výrobcovia pritom ponúkajú minimálne jeden plne elektrický model a pracujú na mnohých ďalších. Skúsenosti a možnosti v rámci Formuly E im tak môžu byť veľmi nápomocné.

A to priznala aj automobilka Jaguar. Podľa slov jej šéfa predaja a marketingu, Felixa Bräutigama, získané poznatky použili aj pri vývoji a zdokonaľovaní svojho prvého elektromobilu I-Pace. Do Formuly E pritom vstúpili tiež preto, aby sa oboznámili s tým, ako pracujú technológie elektrických vozidiel v extrémnych podmienkach a získali nové know-how.

Ostatná 5. sezóna Formuly E sa už jazdila s druhou generáciou monopostu, pričom jednou z najväčších noviniek bolo to, že nová batéria umožnila odjazdenie celého preteku s jedným vozidlom. Pri pôvodnom monoposte bolo nutné presedlať v strede pretekov do nového plne nabitého vozidla.

Zameranie na tému nabíjania

Podľa šéfa Formuly E by sa mala 3. generácia monopostu Formuly E, ktorá sa objaví zrejme v sezóne 2021/22, zameriavať na tému rýchlosti nabíjania, uvádza Electrive. Z tohto dôvodu by sa mohli znovu zaviesť zastávky v boxoch, avšak nie kvôli výmene vozidla, ale jeho nabitiu.

Dôležitá by tak bola rýchlosť nabíjania batérie, čo by mohlo akcelerovať vývoj technológií pre túto oblasť. Zatiaľ sa však v tomto smere nerozhodlo. V rámci nových monopostov sa pritom uvažuje aj o zvýšení výkonu, novej batérii a pohone oboch náprav.

Zdroj titulného obrázku: Enel X

SÚVISIACE ČLÁNKY:
6-minútové nabíjanie elektromobilov by vraj mohlo byť čoskoro realitou
Elon Musk sa vyjadril na tému vstupu Tesly do Formuly E
Electreon úspešne otestoval bezdrôtové nabíjanie elektromobilu za jazdy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár