Hyundai a VW budú predávať v Nórsku už len elektromobily. Kanada chystá pre bezemisné autá kvóty

1

Podiel elektromobilov na trhu rastie. V Nórsku pritom v rámci predaja nových áut dosahujú okolo 80 %. Na to začínajú automobilky reagovať aj tým, že stiahnu zo svojej ponuky všetky modely s iným ako čisto elektrickým pohonom. Prvými sú pritom značky Hyundai a Volkswagen. A niečo podobné si želá v rámci svojho trhu aj Kanada, ktorá chce zaviesť povinné kvóty pre predaj elektromobilov.

Nórsko sa stane pravdepodobne prvou krajinou na svete, kde budú niektoré automobilky vyrábajúce autá s rôznym druhom pohonu ponúkať už len elektromobily. A takýmito výrobcami sú automobilky Hyundai a VW.

Hyundai aktuálne prostredníctvom tlačovej správy informuje, že na nórskom trhu bude od začiatku budúceho roku ponúkať už len svoje čisto elektrické modely. Odôvodňuje to tým, že v uplynulých rokoch dosahovali elektromobily v rámci celkových predajov značky v Nórsku podiel cez 90 %. Tento rok to má byť 93 %.

Pripojí sa aj VW

O rok neskôr, teda od roku 2024, ukončí predaj iných ako čisto elektrických automobilov na nórskom trhu aj značka Volkswagen. Vyplýva to zo slov šéfa zastúpenia nemeckej značky v Nórsku, Ulfa Toreho Heknebyho, o čom informoval web TEK.

Tento rok elektromobily dosahovali v rámci celkových predajov značky VW v Nórsku podiel cca 81 %. Predalo sa ich pritom viac ako 6 900 ks. A to najmä vďaka kompaktnému elektrickému SUV Volkswagen ID.4 (vyše 5 400 ks).

Kanada chce taktiež len bezemisné autá

Vládni predstavitelia Kanady si zrejmé želajú, aby sa dočkali podobných rozhodnutí automobiliek aj v rámci svojej krajiny. Nedávno totiž predložili návrh kvót pre predaj elektromobilov, informoval web Drive Tesla Canada. Ak by prešiel v súčasnej podobe, od výrobcov by sa požadovalo, aby v rámci nových vozidiel predávali najmenej 20 % áut s nulovými emisiami do roku 2026, najmenej 60 % do roku 2030 a 100 % do roku 2035.

Kanada aktuálne dotuje nákup nových elektromobilov sumou 5 000 CAD (cca 3 500 €), resp. 10 000 CAD (cca 7 000 €) v prípade firiem. Chystá tiež ďalšie investície do infraštruktúry. Vďaka novému finančnému balíku má pritom vzniknúť 50 000 nabíjacích staníc.

Čo sa týka spomínaných kvót, ide o návrh, ktorý môžu pripomienkovať občania Kanady aj tamojší priemysel. Takže nemusí byť schválený v súčasnej podobe.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nórsko zavádza dynamickú DPH na elektromobily
Ako sa darí čínskym elektromobilom v „raji“ elektromobility – Nórsku?
Tesla Model Y pokorila historický predajný rekord v Nórsku – po 53 rokoch zosadila z trónu automobilovú ikonu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár