Historické „euro-míľniky“: Elektromobily predbehli „dízle“, e-model najpredávanejším autom za polrok

6

Predaje elektromobilov v Európe naďalej rastú aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii. Dosiahnuté boli pritom 2 historické míľniky. Po prvýkrát sa totiž stalo, že sa predalo viac áut s čisto elektrickým pohonom ako áut s dieselovým motorom (na mesačnej báze), ako aj to, že elektromobil bol najpredávanejším autom (bez ohľadu na druh pohonu) v rámci polroku.

V júni tohto roku sa v Európe predalo 158 252 elektromobilov, čo predstavuje medziročný nárast o 66,2 %, informuje Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Podiel týchto vozidiel na trhu pritom dosiahol 15,1 % (rok predtým to bolo 10,7 %).

A keďže dieselové autá dosiahli trhový podiel „len“ 13,4 %, vôbec po prvýkrát v histórii sa stalo, že elektromobily v Európe prekonali „dízle“ v rámci mesačných štatistík. Viac sa pritom predalo aj full hybridných vozidiel (podiel 24,3 %). Čo sa týka plug-in hybridov, ich podiel sa medziročne znížil z 8,2 na 7,9 %.

V júni v Európe aj naďalej dominovali „benzínové“ autá, a to s podielom 36,3 %. Zaznamenali však prepad z minuloročných 38,5 %.

Tesla Model Y ovládla polročné predaje

O ďalšom míľniku pre elektromobily informoval Autocar na základe správy od portálu Automotive News Europe, ktorý vychádzal zo štatistík Dataforce. Po prvýkrát v histórii sa pritom stalo, že najpredávanejším automobilom (bez ohľadu na druh pohonu) v Európe sa za kalendárny polrok stal elektromobil.

Už asi neprekvapí, že ním je crossover strednej triedy Tesla Model Y, ktorý sa stal aj najpredávanejším autom na starom kontinente za mesiac jún. Za prvých 6 mesiacov tohto roku sa pritom predalo 125 144 ks (medziročne +212 %). Na jún pripadlo takmer 30 000 ks.

Tesla Model Y tak v rámci polročných štatistík prekonala podstatne lacnejšie modely Dacia Sandero (118 883 ks),  Volkswagen T-Roc (107 249 ks), Opel Corsa (102 082 ks) a Peugeot 208 (101 151 ks).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prelom? Elektromobil sa zrejme stal najpredávanejším autom na svete – prvýkrát v histórii
Čínski výrobcovia áut rastú aj na globálnom trhu a stávajú sa hrozbou pre tradičné automobilky
Tesla dosiahla predajný rekord a prekonala očakávania, zrejme na úkor zisku
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. To, že predaj BEV rastie je pozitívne! Vzhľadom na ceny a technické parametre ich kupujú movitejší priaznivci elektromobility! Stále viac však bude treba oslovovať tých menej majetných zákazníkov! Bude treba viac lacnejších a praktickejších BEV s lepším prístupom k nabíjaniu ako dnes ap. Uvidíme ako sa budú trhy vyvíjať ďalej …

    • Kupuju ich aj nemovity pracanti s vacsim najzadom pretoze su TCO ekonomicky vyhodnejsie a vyplatia sa. Ano ludia/firmy s malym najazdom musia pockat na prichod v nakupe lacnejsie EV, alebo jazdene.

      • Prečítaj si dnešný novší článok o Tesle! V niektorých pasážach sa zmieňujú aj zisky a ceny! Malo by to smerovať tak, ako si myslím ……

  2. Prechod na elektroautá v čase hroziacej vojny s Ruskom je strategicky nesprávny. Potom stačí nepriateľovi zničiť elektrické rozvodne a nepohneme sa. Ukrajinci by vedeli rozprávať.

Pridajte komentár