Ohrozujú magnetické polia elektromobilov ľudské zdravie?

5

V 70. rokoch minulého storočia sa objavila myšlienka, že blízkosť elektrického vedenia môže spôsobiť u ľudí rakovinu. V elektromobiloch sme pritom obklopení vysokonapäťovými káblami, výkonnými elektromotormi a obrovskými batériami. Čo odhaľujú v tejto súvislosti štúdie?

V roku 1979 sa objavila štúdia, v ktorej sa tvrdilo, že existuje súvislosť medzi blízkosťou elektrického vedenia a leukémiou (rakovina krvi) u detí. Potom nasledovali ďalšie štúdie poukazujúce na to, že zistenia štúdie z roku 1979 boli pravdepodobne náhodné, pričom nepreukázali spojenie príčin a následkov.

Žiarenie emitované takýmito magnetickými poliami nie je ionizujúce, čo znamená, že nedokáže odstrániť ióny z atómov. Preto boli tvrdenia, že je rakovinotvorné zamietnuté. Nebezpečnejšie má byť pritom vystavenie sa ultrafialovému žiareniu slnka alebo röntgenovým lúčom, pretože to je ionizujúce.

Stanovisko WHO

V roku 2002 vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) správu o vplyve elektrických a magnetických polí na ľudské telo. Uviedla pritom, že existuje len málo experimentálnych alebo teoretických dôkazov o tom, že elektrické alebo magnetické polia ELF (extrémne nízka frekvencia) môžu spôsobiť zhubnú transformáciu buniek.

Všeobecné stanovisko WHO je pritom také, že statické elektrické a magnetické polia, vrátane ELF, nie je možné klasifikovať z hľadiska ich karcinogenity pre človeka, takže podľa nej nemožno potvrdiť ani vyvrátiť ich negatívny vplyv.

Výsledky najkomplexnejšej štúdie

V roku 2014 nórska nezávislá výskumná organizácia SINTEF uskutočnila s podporou EÚ doteraz najkomplexnejšiu štúdiu, ktorá sa venovala identifikácii rôznych zdrojov magnetického poľa v elektrických automobiloch.

Jej názov „Žiadne nebezpečenstvo magnetických polí v elektrických automobiloch“ je pritom veľavravný. V rámci štúdie sa pritom testovalo 7 batériových elektromobilov, ako aj po jednom spaľovacom a vodíkovom vozidle. Najsilnejšie magnetické polia boli u elektromobilov zaznamenáme v oblasti podlahy, v blízkosti batérií. Ich sila v oblasti hlavy však bola 10-násobne nižšia.

Zaujímavým zistením bolo aj to, že v skúmanom smere nie je veľký rozdiel medzi elektrickými a spaľovacími vozidlami. Vedci dodávajú, že všetky autá bez ohľadu na typ pohonu vytvárajú magnetické polia. V prípade elektromobilov sú pritom len o málo vyššie, a preto by nemali mať na cestujúcich nežiadúci vplyv.

Takže sa zdá, že elektromobilisti môžu spávať pokojne a ignorovať prípadné správy o tom, že by to malo byť inak.

Zdroj: Insideevs, titulná ilustračná fotografia: Marco Verch/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Filtre elektromobilov Tesla chránia pred biologickými útokmi a pomáhajú astmatikom
Zákaz spaľovacích áut sa stal agendou EÚ. Slovensko je proti
Znečistené ovzdušie je veľký problém. Môže byť aj príčinou psychóz, vrátane depresie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. „Ohrozujú magnetické polia elektromobilov ľudské zdravie?“ – Je to iba ďalší „argument“ v rukách odporcov elektromobility.
    Skôr iba pseudoargument. Keby na tom „niečo bolo“, ako by to asi vyzeralo so zdravotným stavom rušňovodičov elektrických a dieselelektrických lokomotív, kde sú tie elektrické a magnetické polia mnohonásobne vyššie ako pri elektroautách?

  2. Elektrostaticke pole v elektromobiloch sposobuje rakovinu. Ak si myslite ze nie ste naivny. Uz nepouzivam ani SMART hodinky. Zacnete to brat vazne az ked Vas zacne ohrozovat nemoc. Nezlahcujte tuto temu odporcovia spalovacich motorov!

Pridajte komentár