Ohrozujú magnetické polia elektromobilov ľudské zdravie?

4

V 70. rokoch minulého storočia sa objavila myšlienka, že blízkosť elektrického vedenia môže spôsobiť u ľudí rakovinu. V elektromobiloch sme pritom obklopení vysokonapäťovými káblami, výkonnými elektromotormi a obrovskými batériami. Čo odhaľujú v tejto súvislosti štúdie?

V roku 1979 sa objavila štúdia, v ktorej sa tvrdilo, že existuje súvislosť medzi blízkosťou elektrického vedenia a leukémiou (rakovina krvi) u detí. Potom nasledovali ďalšie štúdie poukazujúce na to, že zistenia štúdie z roku 1979 boli pravdepodobne náhodné, pričom nepreukázali spojenie príčin a následkov.

Žiarenie emitované takýmito magnetickými poliami nie je ionizujúce, čo znamená, že nedokáže odstrániť ióny z atómov. Preto boli tvrdenia, že je rakovinotvorné zamietnuté. Nebezpečnejšie má byť pritom vystavenie sa ultrafialovému žiareniu slnka alebo röntgenovým lúčom, pretože to je ionizujúce.

Stanovisko WHO

V roku 2002 vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) správu o vplyve elektrických a magnetických polí na ľudské telo. Uviedla pritom, že existuje len málo experimentálnych alebo teoretických dôkazov o tom, že elektrické alebo magnetické polia ELF (extrémne nízka frekvencia) môžu spôsobiť zhubnú transformáciu buniek.

Všeobecné stanovisko WHO je pritom také, že statické elektrické a magnetické polia, vrátane ELF, nie je možné klasifikovať z hľadiska ich karcinogenity pre človeka, takže podľa nej nemožno potvrdiť ani vyvrátiť ich negatívny vplyv.

Výsledky najkomplexnejšej štúdie

V roku 2014 nórska nezávislá výskumná organizácia SINTEF uskutočnila s podporou EÚ doteraz najkomplexnejšiu štúdiu, ktorá sa venovala identifikácii rôznych zdrojov magnetického poľa v elektrických automobiloch.

Jej názov „Žiadne nebezpečenstvo magnetických polí v elektrických automobiloch“ je pritom veľavravný. V rámci štúdie sa pritom testovalo 7 batériových elektromobilov, ako aj po jednom spaľovacom a vodíkovom vozidle. Najsilnejšie magnetické polia boli u elektromobilov zaznamenáme v oblasti podlahy, v blízkosti batérií. Ich sila v oblasti hlavy však bola 10-násobne nižšia.

Zaujímavým zistením bolo aj to, že v skúmanom smere nie je veľký rozdiel medzi elektrickými a spaľovacími vozidlami. Vedci dodávajú, že všetky autá bez ohľadu na typ pohonu vytvárajú magnetické polia. V prípade elektromobilov sú pritom len o málo vyššie, a preto by nemali mať na cestujúcich nežiadúci vplyv.

Takže sa zdá, že elektromobilisti môžu spávať pokojne a ignorovať prípadné správy o tom, že by to malo byť inak.

Zdroj: Insideevs, titulná ilustračná fotografia: Marco Verch/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Filtre elektromobilov Tesla chránia pred biologickými útokmi a pomáhajú astmatikom
Zákaz spaľovacích áut sa stal agendou EÚ. Slovensko je proti
Znečistené ovzdušie je veľký problém. Môže byť aj príčinou psychóz, vrátane depresie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. „Ohrozujú magnetické polia elektromobilov ľudské zdravie?“ – Je to iba ďalší „argument“ v rukách odporcov elektromobility.
    Skôr iba pseudoargument. Keby na tom „niečo bolo“, ako by to asi vyzeralo so zdravotným stavom rušňovodičov elektrických a dieselelektrických lokomotív, kde sú tie elektrické a magnetické polia mnohonásobne vyššie ako pri elektroautách?

Pridajte komentár