Niektoré elektromobily sú už dnes lacnejšie ako porovnateľné spaľováky. Ktoré?

0

Uznávaná nemecká autorita ADAC porovnala celkové náklady na vlastníctvo porovnateľných elektrických a spaľovacích automobilov. Polovica analyzovaných elektromobilov sa pritom ukázala byť v rámci tamojšieho trhu lacnejšia ako ich konkurencia so spaľovacích motorom.

Výber porovnávaných vozidiel

Predtým, ako sa dostaneme k výsledkom, je dôležité priblížiť použitú metodiku pre výber vozidiel a výpočet nákladov na vlastníctvo porovnávaných vozidiel. Zahrnuté boli iba vozidlá, ktoré prešli testom ADAC. A to z dôvodu, že pre výpočty boli použitá iba reálna spotreba dosiahnutá počas štandardizovaného testovania. Porovnávané dvojice či trojice zahŕňajú vozidlám, ktoré majú aj porovnateľný výkon a výbavu.

Metodika výpočtov

Do výpočtu nákladov na vlastníctvo skúmaných automobilov boli zahrnuté všetky výdavky, ktoré súvisia s ich prevádzkovaním. A to poistenie, daň, výdavky na údržbu a opravy, opotrebenie pneumatík, náklady na pohonné hmoty či elektrickú energiu, paušálne výdavky na umývanie/starostlivosť vo výške 250 €. Ďalším faktorom bola strata hodnoty.

Základom všetkých výpočtov bola pritom prevádzková doba v trvaní 5 rokov s ročným nájazdom 15 000 km. Pozor! Pri výpočtoch bol zohľadnený aj tzv. nemecký environmentálny bonus vo výške 4 000 €.

Drahšie len 3 z 8 elektromobilov

Elektromobily Hyundai Ioniq Electric, Smart Fortwo EQBMW i3s a Tesla Model X dosiahli v porovnaní s ich spaľovacími náprotivkami nižšie náklady na vlastníctvo. Tesla dokonca aj bez environmentálneho bonusu, ktorý sa nevzťahuje na jej kúpu. BMW i3s však patrí svojimi rozmermi do nižšej triedy ako porovnávané BMW 2. Volkswagen e-Golf je v tomto smere porovnateľne drahý ako jeho benzínová a dieselová verzia.

Celkovo drahšie vychádzajú len elektromobily Renault Zoe, Volkswagen e-up a Nissan Leaf. V prípade Nissanu však treba dodať, že bol porovnávaný s modelom Micra, ktorý patrí o triedu nižšie.

elektromobily naklady porovnanie spalovacie auta

Stĺpce zľava doprava: značka a model, celkové náklady na 1 km, obstarávacia cena, reálny dojazd. Zdroj: ADAC

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Keď si kúpite elektromobil dnes, nový “dostanete” o 10 rokov zadarmo
Elektromobily sú už dnes vhodné na každodenné používanie, ukazuje analýza
Reálny dojazd, náklady a spotreba 12 elektromobilov podľa testu ADAC

Zdroj: ADAC, titulná fotografia: autoexpress.co.uk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár