Európski elektromobilisti najazdia v priemere viac ako vodiči spaľovákov, uvádza Nissan

2

Automobilka Nissan si nechala vypracovať prieskum nielen ohľadom nájazdu elektromobilistov a vodičov konvenčných spaľovacích automobilov. Skúmala totiž aj najčastejšie mýty či výčitky voči elektromobilite, a to z pohľadu vodičov spaľovákov aj elektromobilov.

Na úvod uvádzame, že výsledky vychádzajú z prieskumu spoločnosti OnePoll pre Nissan, ktorý sa uskutočnil  medzi 7 000 respondentmi z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Holandska, Španielska, Talianska, Nórska, Švédska a Dánska. Ten prebiehal od 29. januára 2021 do 23. februára 2021, pričom sa ho zúčastnili vodiči elektrických aj spaľovacích vozidiel.

Jedným z najzaujímavejších zistení je, že vodiči elektromobilov najazdili v priemere o 630 km viac ako vodiči spaľovacích áut (13 600 km). A to by mohlo z časti zbúrať mýty ohľadom nedostatočného dojazdu elektromobilov a ich vnímania ako výhradne druhého či dokonca tretia vozidla do domácnosti s čisto „mestským“ využitím.

Najväčší priemerný nájazd bol zaznamenaný u elektromobilistov z Talianska (15 000 km ročne) a Holandska (14 800 km ročne). 69 % vodičov elektromobilov je pritom spokojných s nabíjacou infraštruktúrou. A 23 % elektromobilistov považuje za najväčší mýtus ohľadom elektromobility nedostatočnú nabíjaciu infraštruktúru.

47 % vodičov spaľovákov tvrdí, že hlavnou výhodou áut so spaľovacím motorom je dojazd a 58 % vodičov spaľovacích áut, ktorí neuvažujú o kúpe elektromobilu (tých je 30 %), uviedlo, že ich najväčšou obavou v rámci elektromobilov je nízky dojazd.

Najväčšie „výčitky“ voči elektromobilom

Aj keď z nájazdu elektromobilistov a ich dvojtretinovej spokojnosti s nabíjacou infraštruktúrou môže do značnej miery vyplývať, že dojazd a nabíjacia infraštruktúra nie sú reálnym problémom, v očiach vodičov spaľovákov by elektromobilom pomohol väčší dojazd (to tvrdí 38 % z nich), jednoduché nabíjanie (to tvrdí 32 % z nich) či lepšia nabíjacia infraštruktúra (to tvrdí 30 % z nich).  70 % elektromobilistov pritom uviedlo, že dojazd ich elektromobilov je lepší, ako očakávali.

V rámci spomínaného prieskumu na podnet automobilky Nissan sa tiež zistilo, že 56 % vodičov spaľovákov sa domnieva, že je nedostatok nabíjacích bodov. Rovnako tak 56 % z nich si myslí, že elektromobily sú drahšie ako porovnateľné spaľovacie autá.

Najväčšie mýty podľa elektromobilistov

Vodiči elektromobilov za najväčšie mýty elektromobility považujú dochádzanie za nabíjaním (28 %), dlhý nabíjací čas (30 %) a vysokú cenu elektromobilov (31 %).

Zdroj: Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aliancia „Renault-Nissan“ hlási prielom v oblasti nákladov na výrobu elektromobilov
Škoda porovnala prevádzkové náklady na elektrický Enyaq a benzínový Kodiaq
Nissan predstavil dlho očakávané elektro-SUV. Dostupné bude v 5 verziách

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Nerozumiem článku, resp. aspoň tej časti, že „Najväčšie mýty podľa elektromobilistov“ … Veď v podstate to nie sú mýty ale fakty. Najväčší problém vidím v cene. Veď bežný Slovák má problém kúpiť peniaze na ruku za nové auto 15 000Eur, nie to kupiť auto za 30 000 a viac…

Pridajte komentár