Francúzsko zavádza „sociálny“ lízing na elektromobily za 100 € mesačne

7

Plánované zavedenie „dotovania“ lízingu elektromobilov pre nízkopríjmové domácnosti vo Francúzsku bolo oznámené už dávnejšie. A aktuálne je na spadnutie aj s novou podmienkou podporujúcou vozidlá vyrobené v EÚ.

Podiel elektromobilov síce rastie slušným tempom, jednou z najväčších bŕzd ich masového rozšírenia je však vo všeobecnosti ich vyššia obstarávacia cena. Nedostupné pritom môžu byť aj pre časť obyvateľov ekonomicky silných krajín ako Francúzsko. A práve tento štát už budúci mesiac zavedie cenovo dostupný lízing elektromobilov, informoval portál Euractiv.

Francúzky prezident Emanuel Macron uviedol, že štátom podporovaný systém lízingu elektromobilov budú môcť zaviesť od budúceho mesiaca. V roku 2024 bude pritom k dispozícii „niekoľko desiatok tisíc“ plne elektrických vozidiel. A očakáva sa, že v ďalších rokoch sa bude tento systém rozširovať.

Ciele programu

Cieľom programu je sprístupniť elektromobilitu pre sociálne slabšie domácnosti a zmeniť ich návyky v rámci prechodu zo spaľovacích áut. A to by sa pri cene prenájmu stanovenej na 100 € mesačne mohlo podariť oveľa jednoduchšie.

Táto štátna podpora sa pritom bude týkať len elektromobilov vyrobených v Európe. A to v rámci snahy o podporu tunajšej produkcie elektrických vozidiel, v kontexte obáv „zo záplavy trhu“ vozidlami z tretích krajín, najmä Číny. Vozidlá zahrnuté do programu musia spĺňať aj podmienky tzv. „zeleného bonusu“, ktoré tiež zohľadňujú celkovú emisnú stopu z výroby.

Zvedaví pritom budeme, aké konkrétne plne elektrické modely si budú môcť menej solventní Francúzi prenajať za 100 € mesačne. Dá sa očakávať, že to budú cenovo najdostupnejšie modely, ktoré spĺňajú minimálne vyššie uvedené podmienky. „Sociálny lízing“ pritom nie je jediná forma tamojšej podpory elektromobility. Už dlhšie sú totiž dostupné priame dotácie na nákup elektromobilov a naopak pomerne čerstvé sú dotácie na elektrobicykle.

Nuž, sme zvedaví, či aj na Slovensku sa dočkáme nejakých podporných opatrení, ktoré sprístupnia elektromobily širšiemu okruhu motoristov. Akčný plán pritom počíta napríklad s dotáciami na nákup. Aj tak však zrejme v najbližších rokoch zostanú nové elektromobily pre väčšinu Slovákov nedostupné. Každopádne očakávania sú vo všeobecnosti také, že k cenovej parite elektrických a spaľovacích vozidiel dôjde do konca tohto desaťročia, pričom dostupné budú aj menšie a lacnejšie modely.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na elektromobily vo výške 3 000 až 6 000 €, to je návrh slovenského ministerstva
Lízingové ceny elektromobilov sú podľa štúdie premrštené, čím sa spomaľuje prechod k e-mobilite
„Zastavte absurdné dotácie pre vodíkové autá“, vyzýva nemecké Združenie daňových poplatníkov
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Francúzi si nikdy slobodu nevybojovali. Sú stále otrokmi Anglosasov.
    Krásne sa to ukázalo na Mistraloch, ponorkách…
    Aktuálne aj na autách a infraštruktúre s nimi spojenou.
    Zvrátené hodnoty sebatýrania Marquis de Sade sú im stále milšie…

Pridajte komentár