Koronavírus mení pohľad ľudí na elektromobily, ukazuje prieskum

2

Ako sa hovorí, „všetko zlé je na niečo dobré“, a to platí aj v prípade pandémie nového koronavírusu. Vďaka súvisiacim vládnym opatreniam si podľa prieskumu spoločnosti Venson Automotive Solutions ľudia uvedomili, že napr. obmedzenie pohybu a prevádzky tovární má dramaticky pozitívny vplyv na životné prostredie. A to zmenilo aj ich vnímanie elektromobilov a celkovo elektromobility.

Až 45 % Britov v rámci prieskumu spoločnosti Venson potvrdilo, že radikálne zlepšenie kvality ovzdušia po celom svete v dôsledku demobilizácie dopravy ich prinútilo uvažovať o vlastníctve elektrického automobilu. Ďalších 17 % opýtaných uviedlo, že súčasná situácia len potvrdila ich pôvodné rozhodnutie o prechode k elektromobilom.

19 % z vodičov, ktorí začali zvažovať elektromobil (spomínaných 45 %), uviedlo, že ich ďalší služobný alebo súkromný automobil bude elektrický. Zvyšných 26 % sa vyjadrilo, že sa chcú stať vodičmi elektrického vozidla v nasledujúcich 5 rokoch.

Prieskum tiež ukázal, že verejnosť požaduje, aby vláda a podniky urobili viac v oblasti urýchľovania prechodu na elektrické vozidlá, keď sa Veľká Británia zotaví z „korona-krízy“.

62 % z respondentov pritom požaduje ďalšie investície do nabijacej infraštruktúry, 38 % chce viac metských zón s dôrazom na čisté ovzdušie a rovnako tak 38 % z opýtaných vyžaduje zavedenie novej legislatívy, ktorá by podporovala prechod podnikov na automobilové flotily s osobnými, ako aj úžitkovým elektromobilmi.

Emisie sú horšie ako koronavírus

Marketingová riaditeľka spoločnosti Venson Automotive Solutions, Alison Bell, ohľadom témy prieskumu uviedla, že doprava je zodpovedná za 23 % globálnych emisií, pričom 72 % emisií skleníkových plynov v sektore dopravy majú na svedomí benzínové a naftové vozidlá.

V súvislosti so znížením neželaných emisií vplyvom opatrení súvisiacich s koronavírusom zas Marshall Burke, profesor zaoberajúci sa klimatickými zmenami a ich dopadmi, povedal, že keby nedošlo k takémuto poklesu emisií, ovzdušie s pôvodným znečistením by si vyžiadalo 20-násobne viac obetí, ako si vyžiadali priame dopady vírusu COVID-19. Ide pritom o konzervatívny odhad na základe štatistík z 8. marca.

Zdroj: Electric cars report

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zníženie znečistenia ovzdušia vplyvom koronavírusu zachraňuje životy
„Korona-kríza“ by mohla priniesť šrotovné na autá, vrátane elektromobilov
Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Škoda že u nás to bude přesně naopak, v rámci vzpamatování se ekonomiky a státního rozpočtu se ekologie odloží o dalších 5-10 let.

    • To asi nie! „Dávam ím rok, nanajvýš dva“ …. Ak sa nábeh EV z rôznych dôvodov urýchli oproti očakávaniam, tak to u nás režim až toľko nezdrží!

Pridajte komentár