České elektromobily a hybridy dostanú špeciálne ŠPZ, ktoré prinesú výhody. A čo Slovensko?

9

V Česku začne už onedlho platiť novela zákona, ktorá prinesie výhody majiteľom elektromobilov a hybridov s nízkymi emisiami CO2. Aby ich bolo možné jasne identifikovať, dostanú ich vozidlá špeciálne ŠPZ. Na čo sa môžu tešiť a dočkáme sa niečoho podobného aj na Slovensku?

Majitelia nových elektromobilov a hybridov sa dočkajú registračných značiek, ktoré ich odlíšia od ostatných. Tí súčasní budú môcť požiadať o bezplatnú výmenu. Identifikátory značiek budú začínať písmenami „EL“, ktoré doplní unikátna kombinácia čísel. To je podobný systém, ako sa používa v Nórsku.

Identifikátory budú čiernej farby, podklad značky bude biely. Jedna sa teda o štandardnú farebnú kombináciu českých ŠPZ. Neprešiel tak pôvodný návrh, ktorého súčasťou bolo aj farebné odlíšenie štátnych poznávacích značiek.

Aké výhody prinesú „eko-značky“?

Iniciátorom zavedenia „ekologických značiek“ bol poslanec Martin Kolovratník.  Ten hovorí, že tieto značky sú prvým krokom k tomu, aby bolo možné zabezpečiť výhody pre vodičov vozidiel, ktoré šetria životné prostredie.

Kolovratník v tejto súvislosti hovorí, že v budúcnosti by mohli elektromobilisti využívať vyhradené jazdné pruhy a mať jednoduchší prístup do centier miest. Taktiež by mali byť oslobodení od platenia poplatkov za využívanie diaľníc.

Ktorých vozidiel sa to bude týkať?

Na špeciálne ŠPZ budú mať nárok majitelia plne elektrických automobilov a hybridov, ktorých priemerné emisie CO2 sú nižšie ako 50 g/km. Do tohto limitu sa tak zmestí väčšina plug-in hybridov. Naopak, na budúce výhody môže zabudnúť drvivá väčšina majiteľov klasických nenabíjateľných hybridov. Veď napríklad malá Toyota Yaris Hybrid vyprodukuje 75 g CO2 na km.

Novelu zákona, ktorá sa týka aj ekologických značiek, musí ešte schváliť senát a podpísať prezident. Nepredpokladajú sa však žiadne komplikácie, a tak by mala vstúpiť do platnosti už na jeseň tohto roku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prudký rozvoj elektromobility vraj môže poškodiť záujmy Slovenska
Dotácie na e-autá sa nepodarí vyčerpať. Ministerstvo zvažuje podporu nabíjačiek
Alza buduje v SR sieť nabíjacích staníc pre elektromobily. Prvá je už v prevádzke

A čo Slovensko?

Pracovná skupina, ktorá sa zaoberá vypracovaním strategického plánu pre podporu elektromobility na Slovensku, počíta vo svojom návrhu aj so zvýhodnením majiteľov ekologických vozidiel. Jeho súčasťou je zavedenie špeciálnych ŠPZ, ktoré by mali priniesť vodičom nasledujúce výhody:

 • bezplatné diaľničné známky,
 • využívanie jazdných pruhov, ktoré sú vyhradené pre MHD,
 • povolený vstup do bezemisných či nízkoemisných zón,
 • zrýchlené odpisovanie vozidiel a nabíjacích staníc pre ne zakúpených.

Zdroje: ČTK cez Fdrive, MINZP

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  • Dotacie už nebudú. Skupina „expertov“ ktorí pracujú na novom programe, pracujú na tomto programe už od minulého roka a nič konkrétne ešte nevymysleli. neviem čo im to tak trvá ale asi sú to neschopní mantáci. Priama podpora na kúpu tam už nebude. Program ešte nemajú vypracovaný (neviem čo doteraz robili) a podľa informácií čo mám tak možno stihnú dokonca roka predložiť program na schválenie. Takže do konca roka určite nebude žiadna podpora elektromobilistom a ak stihnú predložiť do konca roka tak je otázka ako rýchlo to dokážu schváliť a uviesť do platnosti. Takže možno od budúceho letaniečo začne platiť

  • Jaroslav Lauko 0949202326 on

   Mám Opel Amperu, super autíčko. Moje ďalšie vozítko bude Fisker Emotion. Myslíte že bude na to dotácia? Jaro.

   • Doterajšie dotácie sa viazali na modely výrobcov, ktoré mali v SR oficiálne zastúpenie. Ak bude teda táto podmienka súčasťou nového dotačného programu, tak potom nie, rovnako ako v prípade vozidiel Tesla

  • je to problém. Jedna vec je rezervacia prostriedkov a druha vec registracia vozidla. Ak nezaregistrujes vozidlo do termínu (do 30.6.2018) tak dotáciu nedostaneš, pretože dotácia sa vzťahuje na registráciu. Rezervacia je len na to, že ti tie peniaze nevyfukne niekto iný.

 1. Miki
  Ako to plánujú páni na ministerstve s úplne novým plugin hybridom dovezenym zo zahraničia?
  Prvá registrácia na Slovensku.
  Dakujem

Pridajte komentár