Ponuka ojazdených elektromobilov a hybridov rastie aj na Slovensku

1

Najväčšia sieť autobazárov na Slovensku hlási, že inzertná ponuka, ktorá sa vzťahuje na elektromobily a hybridy, medzikvartálne významne narástla.

Obstarávacia cena elektromobilov a hybridov (najmä tých nabíjateľných) je stále podstatne vyššia ako v prípade porovnateľných áut s konvenčným pohonom. A to odrádza mnohých záujemcov, bez ohľadu na nižšie prevádzkové a servisné náklady (platí najmä pre elektromobily).

Riešením by však mohli byť jazdené vozidlá s elektrifikovaným pohonným ústrojenstvom. Tých bolo na Slovensku v ponuke v predchádzajúcich rokoch poskromne, ale zdá sa, že situácia sa začína meniť.

V rámci inzertnej ponuky vzrástol v SR podľa spoločnosti AAA Auto v 1. štvrťroku počet elektromobilov o 43 % a hybridov o 55 %, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. V Česku si v tomto období polepšili elektromobily o 17 % a hybridy o 29 %. V Poľsku však klesla ponuka elektromobilov až o 25 %, zatiaľ čo hybridy zaznamenali 9 % rast.

„Záujem o hybridy a elektromobily sa postupne zvyšuje. Aj napriek tomu, že sa tieto vozidlá ešte stále radia do kategórie finančne náročnejších automobilov, ich ponuka aj finančná dostupnosť rastú. Začína sa vytvárať čoraz širší trh s týmito vozidlami. Zatiaľ sme pre ne vytvorili prvú samostatnú sekciu v Prahe, chceme ju postupne rozširovať aj na ďalšie pobočky v Českej republike aj v zahraničí,“ povedala Karolína Topolová, riaditeľka siete AAA Auto.

Ceny jazdeniek stúpli

Najčastejšie inzerovaná suma elektromobilov bola v 1. kvartáli tohto roka 25 490 €, čo je o 4 040 € viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Príčinou bol takmer o 12 mesiacov nižší vek (24 mesiacov) týchto vozidiel, ako aj nižší nájazd, a to o 2 650 km (18 800 km)

V prípade hybridov to bolo 20 990 €, čo je o 2 845 € viac, pričom ich vek sa znížil o 8 mesiacov na 32 mesiacov. Nájazd sa pritom znížil o 17 070 km na 36 930 km.

V „top 10“ len 2 elektromobily

V rámci konkrétnych modelov sa v ponuke jazdených elektromobilov a hybridov objavujú najčastejšie hybridy značky Toyota, čo nie je žiadnym prekvapením, vzhľadom na objem ich predaja. V prvej desiatke vozidiel nájdeme 2 elektromobily, ktoré sú na našom trhu už dlhšiu dobu, a to BMW i3 (3. miesto) a Nissan Leaf (8. miesto).

elektromobily hybridy bazar slovensko

Zdroj: AAA Auto

Zdroj: AAA Auto, titulná fotografia: Drive-green 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla mení politiku svojho bazáru certifikovaných “jazdeniek” so zárukou
Záujem o jazdené elektromobily a hybridy stúpa aj naďalej
Kúpil 6-ročnú Teslu Model S s nájazdom 172 000 km. Aké problémy odhalil?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Snad mi spravca stranky odpusti, ale k teme ojazdeneho elektromobilu som napisal pred par dnami svoj clanok:

    Potvrdzujem slova, ze ojazdene EV zdrazeli. Co sa tyka mojho modelu auta, tak urcite ano.
    Tiez je tu vsak nas trh specificky tym, ze tak ako ine bezne auta, aj elektricke su na Slovensku vo vacsine pripadov drahsie ako na zapade.

Pridajte komentár