Elektromobily nie sú rovnako ekologické. Tieto sú „najčistejšie“

0

Nemecký autoklub ADAC pravidelne testuje ekologickosť automobilov v rámci svojho programu EcoTest. V najnovšom rebríčku „najčistejších“ vozidiel obsadili prvé priečky logicky elektromobily, avšak aj medzi nimi sú rozdiely.

ADAC uskutočňuje svoje testy v laboratórnych aj reálnych podmienkach, aby eliminoval možné skreslenie výsledkov. Nezameriava sa pritom len na emisie CO2, ale tiež na oxid uhoľnatý (CO), oxidy dusíka (NO X), uhľovodíky (HC).

Keďže elektromobily neprodukujú žiadne lokálne emisie, ADAC v ich prípade zohľadňuje emisie, ktoré boli vyprodukované pri výrobe elektriny, ktorá ich poháňa. Vychádza pritom z hodnoty 579 g CO2/kWh (nemecký „elektrický mix“ za rok 2013). Kritériom ekologickosti elektromobilov sa tak v podstate stáva ich efektivita.

Predtým ako sa pozrieme na rebríčky „najčistejších“ automobilov treba povedať, že čím ekologickejším spôsobom je vyrobená elektrina poháňajúca elektromobily, tým sú ekologickejšie. Ak sa teda jedná o elektrinu z obnoviteľných zdrojov, ich emisie môžu byť nulové.

Taktiež treba pre objektivitu dodať, že aj výroba pohonných hmôt spaľovacích automobilov rozhodne neprebieha bezemisným spôsobom. Rovnako ako celý proces od vyťaženia ropy až po distribúciu finálneho produktu na čerpacie stanice. Takže v rámci uvedených výsledkov sú spaľováky zvýhodnené.

ADAC EcoTest 2018

ADAC uvádza, že v roku 2018 otestoval ekologickosť 109 modelov. Z nich dosiahli najlepšie výsledky modely VW e-Golf, VW e-up !, BMW i3 a Smart fortwo EQ. Najhoršie zas Fiat 500X, Kia Sorento a SsangYong Rexton.

Plný počet hviezdičiek získalo 7 modelov, pričom 6 z nich bolo plne elektrických. Na 6. mieste sa pritom umiestnil Fiat Panda s motorom na CNG.

ModelBody za celkové znečistenieBody za CO2Celkovo
VW e-Golf5050100
VW e-up!504999
BMW i3s (94 Ah)504898
Smart fortwo coupé EQ504898
Hyundai Kona Elektro (64 kWh)504696
Fiat Panda 0.9 8V Twinair Natural Power494291
Nissan Leaf (40 kWh)504191

 

Celkový líder sa ale nemení

Celkovým lídrom v rámci všetkých doteraz otestovaných automobilov je aj naďalej Hyundai Ioniq Electric (105 bodov). To však nie vzhľadom na jeho vynikajú efektivitu, a teda aj nízku spotrebu elektrickej energie, žiadne prekvapenie. Každopádne sa už veľmi tešíme na vzájomné porovnanie s podobne efektívnou Teslou Model 3, ktorá sa len nedávno začala dodávať do Európy.

 ADAC EcoTest 2017

Výsledky ADAC EcoTest 2017 (TOP 10). Zdroj: ecomento.de

V rámci celkovej tabuľky treba spomenúť, že plný počet hviezdičiek získali aj elektromobily Opel Ampera-e (95 bodov), Renault Zoe (94 bodov) a 1. generácia Nissanu Leaf 30 kWh (94 bodov) či plug-in hybrid Toyota Prius PHEV (97 bodov). Veľká a výkonná Tesla Model X sa musela uspokojiť so „4-hviezdičkovým“ hodnotením. A to kvôli svojej vyššej spotrebe. Model S doteraz otestovaný nebol.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): ADAC

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ktorý elektromobil má najnižšiu spotrebu na svete? Tesla Model 3 vs. Hyundai Ioniq
Bratovražedný test efektívnosti: Hyundai Kona Electric vs. Kia e-Niro
Hybridy BMW by mohli jazdiť v mestách “nútene” čisto na elektrinu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár