Dotácie na e-autá sa nepodarí vyčerpať. Ministerstvo zvažuje podporu nabíjačiek

0

Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP) poskytol aktuálne štatistiky o čerpaní dotácií na kúpu elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Z nich vyplýva, že vyčlenené prostriedky sa nepodarí vyčerpať do konca júna 2018, dokedy je možné o dané dotácie požiadať. Koľko peňazí ostane a čo s nimi?

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so ZAP spustilo v novembri 2016 dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku. Celkovo bolo na tento projekt vyčlenených 5,2 milióna eur. Počítalo sa, že vďaka dotáciám pribudne na slovenské cesty do konca roka 2017 cca 1 000 vozidiel tohto typu.

Nestalo sa tak, preto ministerstvo predĺžilo obdobie čerpania dotácií vo výške 5 000 € na elektromobil a 3 000 na plug-in hybrid do 30. júna 2018. Z aktuálnych štatistík ZAP však vyplýva, že ani vďaka tomu sa nepodarí splniť spomínaný cieľ a z vyčleneného balíka ostane cca 1,6 milióna €.

O dotáciu na elektromobil či plug-in hybrid požiadalo od novembra 2016 do terajšieho obdobia 789 motoristov. Napriek nesplnených cieľom to však znamená podstatný rast záujmu o elektrifikované automobily. Vynárajú sa tak otázky, čo s nevyčerpanými prostriedkami a akým iným spôsobom zvýšiť záujem o automobily s ekologickými formami pohonu.

Čo so zvyšnými peniazmi?

Ako sme už spomínali, z 5,2 miliónového dotačného balíka na podporu elektromobility na Slovensku zostane cca 1,6 milióna €. Tieto prostriedky sa podľa zákona o odpadoch presunú do Environmentálneho fondu, ktorého správcom je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Kompetencie by sa tak mali časom presunúť z ministerstva hospodárstva na ministerstvo životného prostredia.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Alza začala na Slovensku s budovaním siete nabíjacích staníc pre elektromobily
Pri slovenských McDonaldoch vyrastie 18 nabíjacích staníc. Prvá je už v prevádzke
Firmy môžu požiadať Teslu o bezplatné zriadenie nabíjacích staníc

Pomôže dotovanie nabíjacích staníc?

Web Energie-portal informuje, že ministerstvo hospodárstva pripravuje podporu nabíjacích staníc. Generálny sekretár ZAP (správca dotačného programu), Ján Pribula, pre Energie-portal hovorí:

„Nedostatok nabíjacej infraštruktúry vyvoláva obavy z nemožnosti včasného nabitia elektrického vozidla a následných problémov. Infraštruktúra je dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe vozidla s elektrickým pohonom, predovšetkým vtedy, keď vodič plánuje využívať vozidlo na dlhšie vzdialenosti, ktoré atakujú jeho maximálny dojazd.“

Zdroj: Energie-portal

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár